Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Szczotkowanie na suchoSzczotkowanie na sucho to jedna ze skuteczniejszych metod poprawiających wygląd i kondycję skóry, jednocześnie zmniejszając przy tym widoczność cellulitu. Jest bezpieczna dla każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej. Należy jednak znać metodykę czynności i dostosowywać nacisk włosia indywidualnie do potrzeb i odczuć.

Jak działa szczotkowanie na sucho?

Korzystne efekty szczotkowania ciała na sucho widać już po pierwszym zabiegu, jednak dopiero przy systematyczności są one wyjątkowo spektakularne, i co ważne – trwałe. Skóra staje się elastyczna i jędrna, a cellulit mniej widoczny (niekiedy całkiem znika). Uzyskujemy rezultat miękkiej, zadbanej i świetlistej skóry na całym ciele. Dzieje się tak, ponieważ szczotkowanie ciała na sucho:

  • poprawia mikrokrążenie w tkance skórnej i podskórnej, dzięki czemu stają się one lepiej odżywione i ukrwione;
  • poprzez poprawę mikrokrążenia dostarcza do komórek skóry większą ilość m.in. cennych witamin o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym, w tym witaminę E;
  • ujędrnia i zwiększa elastyczność skóry, także poprzez stymulację naturalnej syntezy kolagenu i elastyny;
  • rozluźnia mięśnie;
  • pomaga wydobyć spod naskórka wrastające włoski;
  • poprawia metabolizm – zarówno miejscowy, jak i całego ciała;
  • poprawia krążenie limfatyczne, dzięki czemu rozbija miejscowe złogi tłuszczowe znane jako cellulit i odprowadza toksyny do najbliższych węzłów chłonnych.

Szczotkowanie na sucho działa również na zasadzie peelingu. Sztywne włosie szczotki przeciągane po powierzchni skóry zbiera ze sobą martwe komórki naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Właśnie z tego względu tak ważne jest utrzymanie swojej szczotki w wysokiej higienie i dokładne mycie jej po każdym użyciu.

Jak szczotkować ciało?

Na początku należy zaopatrzyć się w szczotkę do szczotkowania ciała na sucho. Obecnie mamy duży wybór takich akcesoriów, jednak najlepszym wyborem będzie produkt z naturalnym włosiem i drewnianą rączką. Włosie dobiera się do rodzaju skóry. Roślinne jest znacznie delikatniejsze, więc lepiej sprawdzi się u osób ze skórą wrażliwą, alergiczną i naczynkową. W zależności od zapotrzebowania może być duża (do całego ciała) lub mała (do twarzy lub innych, mniejszych partii).

Jeśli mamy już szczotkę, można przystąpić do zabiegu. Ruchy powinny odbywać się od części dystalnych do proksymalnych, czyli jeśli celem będzie udo i pośladek, zacznij szczotkowanie od poziomu kolana i kieruj się aż do pośladka. Wykonaj kilka takich posuwistych ruchów pod kątem 45 stopni w tym samym miejscu i przejdź nieco bocznie – ostatecznie obejmując zabiegiem całą nogę. Najlepiej zacząć nawet od samej stopy. Nacisk nie może być zbyt mocny. Zaleca się omijanie okolic szyi i dekoltu, ponieważ skóra tutaj jest wyjątkowo cienka i delikatna.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o systematyczności. Szczotkowanie należy wykonywać codziennie, przynajmniej przez okres kilku tygodni. Po zakończeniu pojedynczego zabiegu zawsze należy wziąć prysznic, aby zmyć z siebie martwy naskórek i dodatkowo poprawić krążenie. Na koniec nakłada się na skórę ulubiony olejek lub balsam o działaniu nawilżającym. Kosmetyki stosowanie po szczotkowaniu muszą być naturalne i bezpieczne, dobrze jakby miały w swoim składzie dodatki wyciągów roślinnych lub olejków.

Jak szczotkować twarz?

Twarz wymaga nieco innego podejścia niż całe ciało. Wystarczy szczotkować ją 1-2 razy w tygodniu w ramach peelingu. Taki zabieg nie tylko poprawi kondycję cery, ale również zmniejszy napady migreny, nerwobóle i zawroty głowy. Przed szczotkowaniem wykonaj dokładne oczyszczenie skóry, np. za pomocą żelu do mycia twarzy. Następnie przez około 5 minut delikatnie szczotkuj twarz kierując się od jej środka do części zewnętrznych. Po szczotkowaniu ponownie oczyść skórę i nałóż delikatny krem nawilżający lub przeciwzmarszczkowy (w zależności od potrzeb). Jeśli jesteś posiadaczem cery wrażliwej, skonsultuj się z dermatologiem. Skóra twarzy silniej reaguje na takie bodźce niż wrażliwa skóra reszty ciała.

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Mimo, iż szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem pielęgnacyjnym całkowicie bezpiecznym, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonywania. Są to:

  • stany zapalne skóry;
  • otwarte rany i świeże blizny w miejscu szczotkowania;
  • żylaki;
  • nadciśnienie tętnicze – niewyrównane i dużego stopnia;
  • opalona skóra, której towarzyszy podrażnienie spowodowane słońcem.

W niektórych sytuacjach przeciwwskazana jest również ciąża, ale nie zawsze. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i uzyskać zgodę na wykonywanie tego typu zabiegów. Dodatkowo zachowaj szczególną ostrożność w przypadku pieprzyków i znamion – ze względów bezpieczeństwa omijaj te miejsca podczas szczotkowania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wróblewski J., Naturalne metody walki z cellulitem, Naturoterapia, 2018.
  2. Dylewska-Grzelakowska J., Zabiegi pielęgnacyjne ciała. Podręcznik do nauki zawodu technik usług kosmetycznych, 2013.
  3. Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, Poznań.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami