Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 października 2024

Rozstępy na brzuchuRozstępy na brzuchu są dużym problemem zwłaszcza u kobiet po porodach oraz u osób otyłych, które w krótkim czasie zrzuciły sporo zbędnych kilogramów. Dość mocno rzucają się w oczy i stanowią znaczny defekt estetyczny, jednak nie wiążą się z zagrożeniem zdrowia czy jakimikolwiek nieprzyjemnymi dolegliwościami. Współcześnie istnieje wiele metod zmniejszania ich widoczności.

Czym są rozstępy?

Rozstępy skórne to nieestetyczne zmiany powszechnie występujące zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Można określić je jako skórne blizny z nadmiernym spłaszczeniem naskórka i atrofią. Pierwszą oznaką pojawienia się rozstępów są zapalne smugi lokalizujące się prostopadle do kierunku napięcia skóry. Tak naprawdę ich ewolucja przebiega w dwóch fazach:

  • fazy zapalnej – manifestującej się zmianami skórnymi barwy czerwonej;
  • fazy przewlekłej – zanikowej, gdzie zmiany stają się białe. W ich obrębie nie występują gruczoły łojowe, gruczoły potowe ani mieszki włosowe.

Rozstępy na brzuchu – przyczyny

Mimo iż rozstępy są powszechną przypadłością kosmetyczną, przyczyny ich powstawania nie są do końca wyjaśnione. Istnieje jednak kilka teorii, które mają liczne poparcie w badaniach naukowych. Przede wszystkim uważa się, że rozstępy, zwłaszcza te na brzuchu, są konsekwencją szybkiego i nadmiernego rozciągania skóry, co może mieć miejsce przy nagłym tyciu, nagłym chudnięciu bądź u kobiet ciężarnych i po porodzie.

Inną możliwą przyczyną mogą być zmiany w gospodarce hormonalnej. Udowodniono, że kortykosteroidy i hormony adrenokortykotropowe, głównie kortyzol, zwiększają ryzyko rozstępów na całym ciele. Obniżają bowiem aktywność fibroblastów, jednocześnie hamując sekrecję mukopolisacharydów, redukując syntezę kolagenu i elastyny. Ostatnimi czasy rosnącą rolę w patogenezie rozstępów przypisuje się także fibroblastom, ponieważ w obrębie rozstępów obserwuje się w nich wyraźne zmniejszenie ekspresji fibronektyny, kolagenu I i III w porównaniu z prawidłowo funkcjonującymi fibroblastami.

Usuwanie rozstępów na brzuchu

Rozstępy na brzuchu można zmniejszać na kilka sposobów. Do polecanych metod należą:

  • mikrodermabrazja – zabieg złuszczający naskórek i warstwę skóry właściwej, likwidujący rozstępy na skutek zwiększania syntezy neokolagenu typu I. Zwykle potrzeba 10-20 zabiegów w pakiecie, aby zauważyć oczekiwane rezultaty;
  • laser frakcyjny – wywołuje powstanie mikrouszkodzeń skóry, w rezultacie których dochodzi do lokalnej nekrozy naskórka i neokolagenezy. Aby uzyskać oczekiwane efekty oraz pobudzić syntezę kolagenu i elastyny, należy wykonać około 5 zabiegów w odstępach co 4 tygodnie;
  • mezoterapia mikroigłowa – w trakcie niewielkich nakłuć dochodzi do powstania mikrouszkodzeń skóry i drobnego krwawienia. Następnego dnia po zabiegu miejsce ma proliferacja keratynocytów i uwolnienie czynników wzrostowych kluczowych do pobudzenia aktywności fibroblastów.

Takich zabiegów jest znacznie więcej, dlatego zawsze warto skonsultować się z kosmetologiem, aby wspólnie dobrać te optymalne dla danej osoby.

Rozstępy na brzuchu – jak im zapobiegać?

Aby kobiety ciężarne uniknęły rozstępów na brzuchu lub możliwie maksymalnie zmniejszyły ich ryzyko, powinny pilnować, aby w trakcie ciąży nie doszło u nich do nadwagi czy otyłości w związku ze zwiększonym apetytem. Dieta powinna być zbilansowana i zdrowa. Dodatkowo muszą pić dużo wody, która jest bardzo ważna dla prawidłowej elastyczności skóry. Uzupełnieniem profilaktyki jest szczotkowanie na sucho skóry, masaże skóry brzucha oraz olejowanie jej, najlepiej z użyciem naturalnego, tłoczonego na zimno olejku makadamia, który jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych. Spore znaczenie mają też ćwiczenia dopasowane do możliwości kobiety w danym trymestrze ciąży. Powinny być prowadzone pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Osoby odchudzające się powinny natomiast pilnować, aby spadek masy ciała nie był zbyt drastyczny. Nie tylko zwiększa ryzyko rozstępów, ale również wiąże się z większym ryzykiem efektu jojo. Warto pamiętać, aby podczas treningów angażować także mięśnie brzucha i mięśnie CORE. Uzupełnieniem profilaktyki, podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych, są masaże brzucha i suche szczotkowanie skóry, jednak w tym przypadku dodatkowo można wdrożyć zimno-ciepłe prysznice z nakierowaniem strumienia wody na brzuch (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych).

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farm Pol, 2018, 74(7): 417-426.
  2. Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2021 / vol. 10.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami