Przedwczesne siwienie włosów to zjawisko związane ze zbyt szybką utratą naturalnego koloru włosa, który staje się biały lub przyjmuje dowolny odcień szarości. Za kolor włosów odpowiada melanina, będąca jednocześnie barwnikiem skóry i tęczówek oka. Gdy z różnych powodów dojdzie do jej niedoboru, włosy zaczynają siwieć. Może to nastąpić przedwcześnie, jednak zawsze jest nieuniknione.
Spis treści
Przedwczesne siwienie – przyczyny
Na pewnym etapie życia siwienie jest zjawiskiem całkowicie normalnym i fizjologicznym. Pierwsze siwe włosy na głowie zaobserwować można już w okolicach 30. roku życia, jednak dopiero w okolicach 50. roku życia ich liczba jest na tyle znaczna, że przekracza liczbę włosów w kolorze. Jeśli jednak siwienie włosów pojawi się przedwcześnie (np. u 30-latka większość włosów na głowie jest już siwa), warto znaleźć przyczynę tego stanu. Najczęściej są to:
- bezsenność;
- niedobory pokarmowe, zwłaszcza dotyczące witamin;
- nadmierny stres w życiu (uznawany jednocześnie za główny czynnik nadmiernego wypadania włosów u współczesnych ludzi);
- alkoholizm i palenie papierosów;
- choroby nerek;
- częste i długotrwałe stosowanie szamponów o złym składzie, bogatym w związki, które mogą przyspieszać siwienie włosów;
- bielactwo;
- łuszczyca, nieswoiste zapalenia jelit, choroba Hashimoto i wiele innych chorób autoimmunologicznych.
Przedwczesne siwienie może być również genetyczne i występować u osób całkowicie zdrowych. Jeśli zatem matka zaczęła siwieć w okolicach 30. roku życia, a około czterdziestki miała już dużo siwych włosów, jej dzieci również mogą się spodziewać podobnych zjawisk u siebie.
Przedwczesne siwienie – jak wygląda?
Siwienie włosów to proces polegający na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika. Bezpośredni mechanizm wiąże się ze stopniowym spadkiem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Siwe włosy można rozpoznać po charakterystycznym zabarwieniu, są one jednak dodatkowo grubsze i sztywniejsze niż włosy naturalne, zawierające barwnik.
Jak zahamować siwienie włosów?
Przedwczesnego siwienia włosów nie można odwrócić, a więc sprawić, że włosy, które zmieniły kolor, ponownie staną się rude, brązowe lub złociste. Jednak w niektórych przypadkach można zapobiegać pogłębianiu się problemu. Przykładowo jeśli siwienie włosów wynika z silnego stresu, należy zadbać o równowagę w życiu osobistym, nauczyć się skutecznych metod relaksacyjnych, unikać czynników wywołujących stres, a nawet zacząć korzystać z pomocy psychoterapeuty. Z kolei przy niedoborach pokarmowych należy zadbać o zbilansowaną, urozmaiconą dietę, wzbogaconą o suplementy diety.
Chcąc pozbyć się siwych włosów, jeśli są one rzeczywiście uciążliwe, najlepiej zdecydować się na naturalne farbowanie włosów. Nie zaleca się wyrywania pojedynczych kosmyków. Jako że siwe włosy są kruche i bardziej podatne na przesuszanie, należy dbać o ich codzienną pielęgnację. Stosowanie masek regenerujących i odżywek nawilżających powinno stać się rutyną. W przypadku przedwczesnego siwienia zaleca się suplementację witaminy B12, kwasu foliowego, biotyny, cynku, selenu, jodu.
Wyrywanie siwych włosów
Jeden z mitów mówi, że siwych włosów nie powinno się wyrywać, ponieważ na to miejsce urośnie kilka nowych, siwych włosów. Nie jest to prawda, aczkolwiek rzeczywiście wyrywanie siwych włosów nie jest rekomendowane. Dlaczego? Otóż siwe włosy rosną wolniej, zatem wyrywając je, możemy doprowadzić do łysienia lub znacznego przerzedzenia fryzury. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady trychologa, ewentualnie dermatologa (jeśli podejrzewamy, że siwienie włosów wiąże się z chorobami).
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym selenem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Pomaga on zachować zdrowe włosy i paznokcie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Musiał C., Trychologia kosmetyczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Szlachcic A., Szlachcic-Wyroba K., Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, Kosmetologia Estetyczna, 3/2014.
Zostaw komentarz