Aktualizacja: 27 sierpnia 2022
Płukanka do włosów jest niezwykle skuteczną, naturalną i bezpieczną metodą pielęgnacji włosów w domowym zaciszu. Do niedawna zapomniana, zyskuje coraz większą popularność ze względu na rosnące zainteresowanie zdrowym i estetycznym wyglądem zewnętrznym. Do przygotowania płukanek nie trzeba specjalnych składników ani większego zaangażowania. Można dobrać je do każdego rodzaju włosów.
Spis treści
Płukanka do włosów – metodyka
Do wykonania płukanki zawsze stosuje się przegotowaną lub destylowaną wodę. Użycie zwykłej wody z kranu sprawi, że włosy staną się twarde, suche i sztywne. Z kolei po płukance z miękkiej wody będą jedwabiste i wygładzone, co jest oczekiwanym efektem zabiegu. Płukanki powinny być chłodne, a nawet zimne, dzięki czemu pozwolą na domknięcie łusek włosów i zahamują nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Najlepiej przygotowywać je na bieżąco, nie nadają się do dłuższego przechowywania.
Wykonanie płukanki jest bardzo proste – przygotowujemy napar, wywar lub odwar z wybranych składników, a następnie dobrze go studzimy i przelewamy do miski. Około 5-10 minut moczymy w nim włosy, po czym polewamy pozostałością głowę. Zawsze wykonujemy je po ostatnim płukaniu włosów, po umyciu. Płukanek nie trzeba dodatkowo spłukiwać, można pozostawić je do wyschnięcia.
Płukanki do włosów suchych i zniszczonych
Płukanki są bardzo ważnym elementem pielęgnacji przede wszystkim przesuszonych i zniszczonych włosów. Pomagają bowiem domknąć łuskę włosa, w efekcie wydłużając świeżość i utrzymując wysokie nawilżenie. Włosy stają się bardziej błyszczące i wygładzone. Najskuteczniejsze są płukanki zakwaszające, do których wykonania można użyć octu, soku z cytryny lub herbaty z hibiskusa. Posiadacze suchych włosów powinny natomiast unikać płukanek ziołowych, jako że większość ziół dodatkowo wysusza włosy. Wyjątkiem są: siemię lniane, lukrecja, lipa, prawoślaz – o silnym działaniu nawilżającym.
Bardzo dobrze sprawdzają się płukanki czystą, chłodną wodą. Wykonuje się je na zakończenie mycia włosów (po szamponie i odżywkach / maskach), aby ostatecznie domknąć łuski i wygładzić włosy. Należy pamiętać, aby po umyciu włosów nie suszyć ich poprzez pocieranie głowy ręcznikiem lub wykorzystując gorące powietrze suszarki.
Płukanki do włosów – przepisy
Aby wykonać płukankę o działaniu silnie nawilżającym, należy przygotować jedynie 2 składniki:
- szklanka soku aloesowego (bez miąższu czy substancji słodzących);
- szklanka wody zdemineralizowanej lub przegotowanej.
Przy włosach wyjątkowo zniszczonych używamy 2 szklanek wody. Składniki wystarczy zmieszać – płukanka jest gotowa do użycia od razu. Dla włosów puszących się i szorstkich bardzo dobrze sprawdzi się płukanka lniana. Należy przygotować:
- 1 łyżkę niezmielonego siemienia lnianego;
- szklankę wody.
Siemię lniane zalewamy zimną wodą i gotujemy około 15 minut na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Po ugotowaniu przecedzamy. Należy mieć na uwadze, że wywar mocno zgęstnieje, co jest zjawiskiem pożądanym. Po ostudzeniu delikatnie rozcieńczamy go wodą (ma być jedynie nieco bardziej gęsty niż zwykła woda) i stosujemy na włosy. Inne przykłady łączenia składników, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku płukanek na włosy, to:
- 1/4 szklanki mleka kokosowego + 1 i 3/4 szklanki wody;
- 500 ml wygazowanego, prawdziwego piwa (niesmakowego);
- 2 szklanki wody + 2 łyżki naturalnego miodu;
- 2 szklanki wody + 2 łyżki suszonych kwiatów lipy.
Istnieje wiele różnych połączeń, ostrożność należy zachować zwłaszcza przy płukankach ziołowych.
Płukanka do włosów ziołowa
Ziołowe płukanki do włosów sprawdzą się szczególnie w przypadku włosów przetłuszczających się. Wcześniej warto wykonać próbę uczuleniową, ponieważ niektóre zioła mogą podrażniać skórę. Na ogół wykorzystuje się następujące zioła:
- szałwia lekarska – delikatnie prostuje włosy;
- mydlnica lekarska – zmniejsza przetłuszczanie się włosów;
- mięta pieprzowa – odświeża skórę głowy.
Płukanki ziołowe najczęściej wykonujemy robiąc napar, wywar lub odwar, po czym dobrze go studzimy.
Płukanki zmieniające kolor włosów
Niektóre składniki mogą wpływać na delikatną zmianę zabarwienia włosów. Przykładowo, płukanka z gencjany może nadać lekko chłodny odcień włosom, natomiast płukanka z dodatkiem kawy działa przyciemniająco. Chcąc rozjaśnić włosy lub zintensyfikować odcień blondu, warto sięgnąć po rumianek pospolity lub korzeń rabarbaru. Z kolei płukanka do włosów z łupin cebuli może nadać im lekko rudawy odcień.
Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2014.
- Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zostaw komentarz