Aktualizacja: 3 września 2021
Olejowanie włosów to bardzo popularna metoda poprawiająca ich ogólną kondycję. Wbrew pozorom nie jest jednak taka prosta – źle wykonana może skutkować tłustymi, sklejonymi włosami nawet po ich umyciu. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego olejku, ponieważ współcześnie ich wybór jest ogromny. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie olejować włosy.
Spis treści
Jaki olejek do włosów wybrać?
Obecnie za najlepszą metodę wyboru olejku do włosów uznaje się wcześniejsze określenie ich porowatości. Włosy niskoporowate są naturalnie gładkie, sprężyste i nawilżone. Rzadko się puszą i elektryzują, nie wykazując przy tym tendencji do utraty nawilżenia. Przykładem są mieszkanki krajów azjatyckich, których włosy naturalnie spływają grubymi, silnymi pasmami po plecach. Takie włosy – mimo swoich zalet – również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc stosować np.:
Włosy wysokoporowate mają dużą skłonność do wysychania, puszenia się i elektryzowania. Źle się układają, a rana „odstają” w każdym kierunku. Wymagają natłuszczenia i regeneracji, świetnie sprawdzą się więc oleje:
- z nasion truskawki;
- konopny;
- z wiesiołka;
- z pestek winogron;
- lniany;
- z czarnego kminku;
- z pachnotki.
Należy pamiętać, że włosy wysokoporowate zazwyczaj nie lubią olejów nasyconych, takich jak np.: olej kokosowy czy masło shea. Z kolei olejek rycynowy może je dodatkowo wysuszać. Na końcu należy omówić włosy średnioporowate, które łączą w sobie cechy obydwu poprzednich rodzajów włosów. Do ich pielęgnacji najlepiej wybrać oleje jednonasycone półwnikające, czyli:
Odpowiedni dobór oleju do włosów jest połową sukcesu.
Jak wykonać olejowanie włosów?
W pierwszej kolejności przygotuj odpowiednią ilość olejku. Zwykle wystarczy łyżka lub dwie, jednak ilość ta jest zależna od grubości i długości włosów. Oczywiście im są krótsze i cieńsze, tym mniej produktu potrzebują. Włosy mają być jedynie delikatnie pokryte olejem, nie mogą nim opływać. Jeśli wszystko jest przygotowane, można przejść do zabiegu. Ale i tutaj mamy duży wybór – nie ma jednej, określonej metody olejowania włosów.
Olejowanie włosów na sucho
Zdecydowanie najpopularniejsza metoda. Polega na nałożeniu olejku na suche, nieumyte jeszcze włosy zwykle od nasady, aż po końce. W niektórych sytuacjach wskazane jest także olejowanie skóry głowy, co należy wykonać delikatnymi ruchami masującymi. Następnie dobrze jest związać włosy w dość luźny warkocz lub koczek i podgrzać suszarką do włosów. Wyższe temperatury zwiększają aktywność oleju. Minimalny czas utrzymywania olejku na włosach wynosi 30 minut, jednak zaleca się przedział 2-2,5 godzinny. Jeśli jednak olej został nałożony również na skórę głowy, najlepiej zmyć go po 1,5 godzinie.
Olejowanie włosów na mokro
To dobra metoda dla włosów wyjątkowo suchych i zniszczonych. Polega na nałożeniu olejku na zwilżone (nie umyte) włosy i pozostawieniu jak w powyższym przypadku. Tutaj można „poszaleć”. Przykładowo, zamiast zwilżać włosy zwykłą wodą można użyć do tego wody różanej w sprayu.
Olejowanie na odżywkę
Istnieje kilka technik olejowania na odżywkę. Najczęściej olejek dodaje się do odżywki, dokładnie miesza i nakłada całość na włosy, pozostawiając na 2 godziny. Innym sposobem jest nałożenie najpierw odżywki, a później olejku – bądź odwrotnie. Bez względu na wariant włosy należy umieścić pod foliowym czepkiem i umyć po około pół godzinie.
Jak zmyć olej z włosów?
Najskuteczniejsza metoda zmywania olejku z włosów polega na emulgowaniu, czyli nałożeniu odżywki lub maski do włosów, która wejdzie w interakcję z olejkiem. Dzięki temu będzie można sprawnie i szybko pozbyć się go z włosów, nawet nie posiadając większych umiejętności w tym zakresie. Metodę emulgowania można przedstawić w kilku krokach:
- spłucz olej ciepłą wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ścieknie;
- nałóż na włosy wybraną odżywkę lub maskę;
- pozostaw kosmetyk na włosach przez około 20-30 minut;
- zmyj odżywkę;
- umyj włosy delikatnym szamponem.
Jeśli chcemy umyć włosy z olejku bezpośrednio po olejowaniu, często okaże się to niewystarczające. Szczególnie, jeśli stosujemy delikatne szampony bez SLS i innych, agresywnych środków myjących.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki.
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Bardzo pomocny wpis!
NIgdy nie olejowalam wlosow, chetnie sprobuje 🙂
Dużo fajnych wskazówek. Z chęcią skorzystam. ?