Aktualizacja: 13 października 2023
Oczyszczanie twarzy należy do jednych z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zarówno w domu, jak i w salonach piękności. Nic dziwnego, bowiem twarz stanowi wizytówkę każdego z nas. Z tego też względu jej zdrowy i nienaganny wygląd jest tak ważny. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Spis treści
Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?
Skóra człowieka to organ, który pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Stanowi to jedną z głównych przyczyn, dla których oczyszczanie skóry jest tak istotne. Ponadto regularne oczyszczanie chroni przed rozwojem różnego rodzaju infekcji i chorób dermatologicznych. Wpływa także na nasz codzienny komfort i ogólne samopoczucie.
Oczyszczanie twarzy – jakie niesie korzyści?
Czysta i zadbana skóra zdecydowanie lepiej spełnia swoje funkcje i działa wydajniej. Gdy dochodzi do zatkania się porów skórnych, jej przesuszenia czy nagromadzenia zbyt dużej ilości sebum, blokowane zostają kanaliki uchodzące na powierzchnię skóry. Ponadto zaburza się jej równowaga mikrobiologiczna, w wyniku czego może dojść do powstawania zmian o charakterze trądzikowym. W momencie gdy skóra jest czysta posiada większą odporność na infekcje jak np. trądzik pospolity, nie przetłuszcza się, a jej nawilżenie utrzymuje się na właściwym poziomie.
Jak właściwie oczyszczać skórę?
Bardzo często spotykanym, lecz niestety błędnym sposobem mycia skóry twarzy jest używanie wody i mydła. Taka pielęgnacja nie tylko nie pomoże, a może także zaszkodzić. Stosowanie wody i mydła usuwa ze skóry wszelkie tłuszcze, zarówno te niepotrzebne jak i te istotne dla właściwego jej funkcjonowania. Prowadzi to do zmniejszenia się poziomu prawidłowego nawilżenia naskórka. Skóra staje się sucha, co z kolei prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu sebum, gdzie po długim czasie stosowania takiej pielęgnacji będzie go zbyt dużo. Najlepszym rozwiązaniem w oczyszczaniu skóry są preparaty takie jak płyn micelarny, mleczko, żel, śmietanka czy pianka. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo dobrać typ kosmetyku do rodzaju swojej cery.
Kolejnym ważnym krokiem w procesie jej oczyszczania jest zastosowanie toniku, który działa łagodząco oraz wyrównuje pH skóry. Warto pamiętać także o złuszczaniu martwego naskórka i stosowaniu peelingów. Oprócz usunięcia wierzchnich warstw rogowych skóry, peeling poprawi jej mikrokrążenie, a co za tym idzie wpłynie na ogólny jej koloryt. Nie należy jednak wykonywać peelingów zbyt często, aby nie podrażnić skóry. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:
- peeling enzymatyczny;
- peeling drobnoziarnisty;
- peeling gommage.
W oczyszczaniu skóry twarzy można takie wykorzystać działanie naturalnych olejów. Oprócz tego, że działają one oczyszczająco, dostarczają także skórze wielu cennych składników odżywczych m.in. związków mineralnych, witamin czy kwasów tłuszczowych. Mocno odżywiają, nawilżają oraz wytwarzają film ochronny na skórze, który chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Oleje do oczyszczania twarzy, tak jak wyżej wymienione kosmetyki, również muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Każdy z nich bowiem różni się swoimi właściwościami i działaniem.
Do innych domowych metod oczyszczania skóry należą m.in.:
- parówki ziołowe;
- naturalne peelingi;
- naturalne, domowe maseczki oczyszczające.
Wszystkie je można wykonać z produktów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Warto jednak zaopatrzyć się w uniwersalne suplementy diety, które można zarówno dodawać do kosmetyków, jak i spożywać. Przykładem jest Spirulina i Chlorella.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny
Oczyszczanie twarzy – podsumowanie
Oczyszczanie twarzy nie stanowi jedynie czynności higienicznej. Jest czymś więcej. Czysta i zadbana skóra świadczy także o trosce o własne zdrowie. Właściwa jej pielęgnacja oraz higiena sprawia, że skóra staje się promienna, jędrna i elastyczna. Posiada odpowiednie nawilżenie, jak również jest odżywiona. Wszystko to sprawia, że czujemy się komfortowo.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
- Jaroszewska B., Kosmetologia, Wydawnictwo Atena, Warszawa 2004.
W salonach teraz równiez wykonują dobre peelingi mechniczne oraz enzematyczne, jako czesci danego zabiegu. Ale spróbuj laserowy, podobno efekty są super i może rozjasnic twarz, wyrównać kolory.
Są również peelingi laserowe, to inna kategoria i to poważniejsze sparwy, ale po peelingach u kosmetyczki i samodzielnie wykonywanych, chce sie w tym roku na jesien zdecydowac na peeling laserowy, bo tam zawsez chodzą. W sumie artykul bardzo pomocny
Nie wyobrażam sobie mojej kosmetyczki bez peelingu 🙂
DZIĘKI ZA TEN WPIS, FAJNIE ŻE NA NIEGO TRAFIŁAM.
Ja osobiście mam jakiegoś bzika na punkcie oczyszczania. Wszystko co kupuje musi mieć w nazwie „oczyszczający”, wyskoczy mi byle niedoskonałość i już sięgam za jakąś maseczkę oczyszczającą. Peelingi też nie są mi obce 🙂
Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne 🙂
Moim peelingiem idealnym stał się Evree do skóry wrażliwej – miłość od pierwszego wejrzenia. Zgadzam się, że oczyszczanie jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji, poszłabym tu jednak o krok dalej, najważniejsze oczyszczanie to codzienny, dokładny demakijaż.
A cóż to jest ten peeling gommage? :O
Wyrobiłam sobie na szczęście dobry nawyk codziennego oczyszczania i nawilżania twarzy. Jak tego nie zrobię, to czuję się, jakbym miała brudną twarz i nie mogę zasnąć 😀
Co ciekawe, kiedyś używałam tylko wody i mydła do twarzy, bo sądziłam, że jak jest efekt ściągniętej skóry, to znaczy, że dobrze umyłam ;D
bardzo lubię peelingi enzymatyczne 🙂
To prawda oczyszczanie twarzy jest kluczowe. Ja używam glinki francuskiej i jestem super zadowolona z efektów 🙂
ja bardzo polubiłam drobnoziarniste peelingi, ale też super sprawdzają się toner aloesowy i pianka oczyszczająca z bentona. w końcu wiem skąd koreanki mają tak ppiękną i zadbaną cerę 😀
Cenny tekst. Jestem wielką fanką masek z glinki 🙂
Wartościowy, wyczerpujący post 🙂
Muszę w końcu spróbować peelingu typu gommage
Ja lubię peeling z cukru i mydła w płynie
Ja bardzo lubię żele do mycia z peelingiem. Fajny też jest peeling z cukru i mydła
Nigdy nie myślałem, że oczyszczenie skóry jest aż tak ważne. Świetny artykuł;)
Niestety w biegu ciągle sięgam po mydło…Czas zmienić nawyki.
Nie przepadam za peelingami, wole lekkie kwasy.
U mnie najlepiej sprawdza się maseczka z glinki, co do peelingu – ciągle szukam idealnego 😉
A czy peeling gommage nie jest rodzajem peelingu enzymatycznego? 😉
Stosuję preparaty złuszczające, ale niezbyt regularnie. A niestety powinno się przykładać uwagę do zabiegów eksfoliujących. Dobrze oczyszczona skóra, nie tylko, tak jak jest wspomniane w artykule, zyskuje ładny koloryt, lecz także lepiej przyswaja składniki odżywcze z kremów i innych kosmetyków używanych po peelingu. 😉
Dla mnie oczyszczanie i ogólnie pielęgnacja twarzy jest mega ważna, szczególnie, że należy do tych dość problematycznych 🙁
Zgadzam się, oczyszczanie to podstawa. Wszystko się później lepiej wchłania, więc nasza skóra korzysta lepiej z masek, czy chociażby kremów. No i z czystą skórą, mamy mniejszą skłonność do niedoskonałości.
To podstawa! Brawo za tekst!
Systematycznie używam peelingów i masek do twarzy a do oczyszczania najbardziej lubię mleczko+tonik 🙂
Regularnie wykonuję peeling twarzy, nakładam glinki, które przy zmywaniu też dodatkowo lekko peelingują. Nigdy nie byłam za to na oczyszczaniu u kosmetyczki.
Z nieba mi spadasz! Tego właśnie teraz potrzebuje moja skóra – porządnego oczyszczania. 🙂
Jestm wielką fanką peelingów enzymatycznych i masek z glinki to idealny zestaw oczyzczajacy 🙂
Oczyszczam twarz i całe ciało peelingami drobnoziarnistymi od zawsze…. Popieram nieużywanie wody i mydła.