Aktualizacja: 16 sierpnia 2021
OCM (Oil Cleansing Method) to metoda pielęgnacji skóry składająca się z kilku etapów. Jej celem jest jednak uzyskanie gładkiej, promiennej i świetlistej skóry, która wygląda zarówno zdrowo, jak i estetycznie. Choć wciąż nie jest to popularna metoda, zyskuje coraz więcej zwolenników. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo ją wykonywać.
Na czym polega OCM?
W skład metody Oil Cleansing Method wchodzi demakijaż, delikatne złuszczenie naskórka i głębokie oczyszczenie skóry. Opiera się na podstawowym założeniu, że olej rozpuszcza olej. W związku z tym, że sebum produkowane przez gruczoły łojowe skóry zawiera przede wszystkim tłuszcz, dlatego (zgodnie z założeniami metody) najskuteczniej oczyszczać i odtłuszczać skórę właśnie za pomocą olejków. Zbędne jest stosowanie pianek myjących, żelów do twarzy czy płynów. Mogą one bowiem zaburzać naturalne pH i wzmagać problem nadwrażliwości lub trądziku.
Jaki olej do OCM wybrać?
Najkorzystniej sięgać po mieszanki olejów, np. połączenie oleju rycynowego (jako że ma działanie silnie oczyszczające) oraz kilku bazowych. Dodatkowe olejki zależą od rodzaju skóry:
- olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej różany, oliwa z oliwek – do cery suchej;
- olej ryżowy, olej winogronowy, oliwa z oliwek – do cery mieszanej;
- olej tamanu, olej winogronowy – do cery trądzikowej;
- olej konopny, olej jojoba, olej winogronowy – do cery tłustej.
Dużą popularnością cieszą się gotowe mieszanki olejków. Ważne jest jednak, aby nie zawierały one perfum ani innych dodatków. Przygotowując mieszankę samemu warto przestrzegać zasad proporcji olejków bazowych do olejku rycynowego:
- 80%:20% – skóra normalna;
- 90%:10% – skóra sucha;
- 70%:30% – skóra tłusta.
Jeśli mamy przygotowany olejek lub ich mieszankę można przystąpić do czynności pielęgnacyjnych.
Jak wykonać oczyszczanie twarzy metodą OCM?
Przed użyciem olejku nie stosujemy żadnych innych metod oczyszczania twarzy, nawet jeśli mamy makijaż. Olejek ogrzewamy i rozcieramy w dłoniach, a następnie masujemy nim całą twarz podobnie, jakbyśmy używali tradycyjnego żelu do mycia twarzy lub myli ją zwykłą wodą. Należy wyjątkowo skupiać się na okolicach, gdzie występuje największe zabrudzenie. Warto wiedzieć, że OCM może zmyć nawet tusz z rzęs, jest więc świetną metodą na demakijaż.
Następnym krokiem jest silne zmoczenie miękkiej i delikatnej dla skóry szmatki za pomocą bardzo ciepłej wody. Ręczniczek ten przykładamy do twarzy i lekko dociskamy. Spowoduje to, że pory pod wpływem wyższych temperatur otworzą się i jeszcze lepiej oddadzą bród. Jeśli ręcznik wystygnie zdejmujemy go, dokładnie myjemy i nakładamy ponownie. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, a za ostatnim razem delikatnie ścierając resztki olejku. Po zmyciu olejku szmatkę moczymy w chłodnej wodzie i ponownie przykładamy do twarzy. Celem niskiej temperatury jest ostateczne zamknięcie porów.
Po zabiegu ręczniczek nadaje się do prania. Nie należy odkładać go do następnego użycia bez wyczyszczenia go, ponieważ może stanowić siedlisko bakterii bytujących na martwym naskórku, który zdjęliśmy wraz z olejkiem. Ręczniczek najlepiej prać w naturalnym mydle. W pierwszych tygodniach stosowania metody OCM może nastąpić wysyp niedoskonałości, spowodowany oczyszczaniem się skóry. Jeżeli jednak ten stan będzie utrzymywał się dłużej, może to oznaczać, że olej bazowy naszej mieszanki jest zbyt zapychający lub po prostu nie jest dobry dla naszej skóry. Wówczas warto zmienić olejki i wypróbować zupełnie innych.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ratz-Łyko A., Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 3/2016.
- Kloskowska I., Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wydawnictwo MedPharm.
Zostaw komentarz