Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nerwica a siwienie włosówNerwica a siwienie włosów to pojęcia ściśle ze sobą powiązanie – udowodniono, że włosy mogą przedwcześnie lub znacznie intensywniej siwieć u osób, które żyją w przewlekłym stresie i cierpią na dowolną formę nerwicy. W jaki sposób oba problemy łączą się ze sobą i jak temu zapobiegać?

Nerwica a siwienie

Nerwice to grupa przeważnie łagodnych zaburzeń osobowości, których podłożem są stany lękowe i niepokój. Każda postać nerwicy ściśle wiąże się z emocjami człowieka. Nie ma nic wspólnego z organiczną strukturą i stanem nerwów w sensie anatomicznym i fizjologicznym, nie towarzyszą jej patologiczne zmiany w mózgu. Wynika bowiem z podświadomych konfliktów psychicznych, nad którymi osoba chora nie jest w stanie zapanować. Dokładne przyczyny nerwicy nie zostały poznane. Możliwe czynniki ryzyka to:

  • urazy psychiczne, których pacjent doznaje w życiu;
  • stresujące wydarzenia, szczególnie te dłużej trwające;
  • problemy zdrowotne lub finansowe, będące dla człowieka źródłem frustracji;
  • kłopoty w pracy lub w domu.

Od lat mówi się o tym, że stresujące doświadczenia wpływają na nagłe osiwienie. Zastanawiano się, czy jest możliwe, aby osiwieć ze stresu, tym bardziej że siwienie na podłożu stresowym jest obserwowane w wielu przypadkach – tak często pojawiało się u ofiar II Wojny Światowej, jednak nierzadko zaobserwować je można także u współczesnych ludzi.

Jak nerwica wpływa na siwienie włosów?

Nerwica jest chorobą związaną z nadmiernym przeżywaniem stresu, lęków, a nawet różnorakich fobii. Taka sytuacja wpływa zarówno na układ nerwowy, jak i całą gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wzrost włosa w dużej mierze zależy od struktur układu nerwowego i hormonalnego.

Należy wiedzieć, że mieszek włosowy jest wyposażony w 2 rezerwuary komórek macierzystych. Pierwsze odpowiadają za przyrost włosa, drugie natomiast to komórki macierzyste melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika we włosach. W początkowej fazie wzrostu włosa, zwanej anagenem, komórki macierzyste melanocytów produkują melaninę, czyli wspomniany barwnik. Dzięki temu nowo rosnące włosy mają charakterystyczny dla siebie kolor, np. blond, rudy czy brązowy. Każdy mieszek włosowy oplatają drobne włókienka pochodzące ze współczulnego układu nerwowego. Sytuacja stresowa wiąże się bezpośrednio ze wzrostem poziomu kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny w ustroju, a zwłaszcza ten ostatni hormon jest pochłaniany przez melanocyty, powodując zaburzenie ich czynności. Nie produkują wystarczających ilości melaniny, w efekcie czego włosy rosną siwe.

Nerwica a siwienie – jak temu zapobiegać?

Nie da się cofnąć siwienia włosów – jeśli na głowie pojawiają się już siwe kosmyki, nie ma metod, które pozwoliłyby na przywrócenie ich naturalnego koloru od wewnątrz. Nie ma więc na to leku, suplementu diety czy kosmetyku. Pozostaje nam farbowanie włosów lub pogodzenie się z siwą fryzurą, która – odpowiednio wystylizowana – również może być efektowna i estetyczna. Istnieją jednak sposoby zapobiegające postępowi siwienia, jeśli rzeczywiście wiąże się ono z nerwicą. Wówczas wdraża się leczenie przyczynowe, a więc leczy się nerwicę.

Najskuteczniejszą formę leczenia nerwicy stanowi psychoterapia, a więc terapia indywidualna prowadzona w gabinecie psychoterapeutycznym. Za pomocą rozmów z przeszkoloną osobą pacjent poznaje od podstaw własny problem i uczy się radzić sobie z jego konsekwencjami. Przeważnie stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, choć skuteczność wykazuje również terapia psychodynamiczna, pozwalająca dotrzeć do przyczyn objawów.

Środki farmakologiczne wykorzystuje się wyłącznie wtedy, gdy istnieje konieczność szybkiej redukcji lęku lub zachowań agresywnych. Są to tzw. stany krytyczne. Metodami wspomagającymi leczenie nerwicy mogą być różne zabiegi fizjoterapeutyczne – np. zabiegi fizykalne, kinezyterapia, metody specjalne, takie jak akupunktura, akupresura czy techniki manualne.

Polecane produkty

Spirulina + Selen 100% naturalny
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym selenem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Pomaga on zachować zdrowe włosy i paznokcie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mandal E., Horak A., Taktyki manipulacji pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi w życiu codziennym i podczas terapii, Psychiatria Polska, 1/2016.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami