Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2023

Naturalny peeling do twarzyNaturalny peeling do twarzy to kosmetyk bezpieczny i skuteczny, który można przygotować w parę minut. Mamy przy tym pewność wszystkich składników, dobieramy je do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Peeling warto stosować 1-2 razy w tygodniu, aby dokładnie oczyścić skórę i pozbyć się martwych komórek, zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i resztek kosmetyków.

Naturalny peeling do twarzy – skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa ma specjalne potrzeby, a większość składników peelingu powoduje podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego wszelkie kosmetyki muszą być dobierane wyjątkowo starannie. Składniki naturalnego peelingu do cery wrażliwej powinny być łagodne, ale efektywne. Przykładowy przepis:

Składniki dokładnie mieszamy, a następnie aplikujemy na skórę i wykonujemy delikatny masaż ruchami okrężnymi. Masaż może trwać 2-3 minuty, po czym zostawiamy produkt na kolejne 2-3 minuty w formie maseczki. Po upływie tego czasu wszystko dokładnie zmywamy.

Zobacz również: Peeling kawowy – właściwości kosmetyczne.

Naturalny peeling do twarzy – skóra tłusta

Skóra tłusta wymaga regulacji produkcji sebum i dokładnego oczyszczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się więc peeling cukrowy:

Wszystkie składniki mieszamy i stosujemy jak w przepisie poprzednim. Wbrew pozorom, skóra tłusta wymaga olejowania. Regularne stosowanie olejów roślinnych pomoże zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry (tak ważny w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej), a także ograniczyć ilość wydzielanego sebum.

Naturalny peeling do twarzy – skóra sucha

Skóra sucha wymaga przede wszystkim nawilżenia i regeneracji, choć także dokładne oczyszczenie jest ważne. Wszystko przez to, że taka skóra ma tendencję do łuszczenia się, przez co blokuje składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Należy precyzyjnie usunąć martwy naskórek i odżywić partie znajdujące się pod nim. Przepis:

Peeling przygotowujemy i wykorzystujemy jak w powyższych przepisach.

Zobacz również: Peeling solny – właściwości pielęgnacyjne.

Kwasowy peeling do twarzy

Osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą korzystać z mechanicznych peelingów, mogą wykonać w domu wersję kwasową. Wystarczy przygotować składniki:

  • 5 g kwasu migdałowego – można go kupić w większości drogerii czy w sklepach internetowych za kilka złotych;
  • 10 g glikolu roślinnego – równie prosty do kupienia;
  • 5 g hydrolatu malinowego – można go kupić lub przyrządzić własnoręcznie;
  • 30 g wody.

Wszystkie składniki należy bardzo dokładnie wymieszać, a następnie zaaplikować na skórę. Trzymamy produkt na skórze maksymalnie 10 minut, po czym zmywamy letnią wodą.

Pielęgnacja skóry po naturalnym peelingu do twarzy

Przed nałożeniem peelingu zawsze należy dokładnie umyć skórę, np. żelem myjącym i płynem do demakijażu. Jednak równie istotne jest postępowanie po wykonaniu peelingu. Należy nałożyć na skórę tonik, aby przywrócić jej właściwe pH i zlikwidować ewentualne podrażnienia. Tak przygotowana skóra jest gotowa do dalszej pielęgnacji. Po wykonaniu peelingu warto zaaplikować na skórę nawilżający lub regeneracyjny krem czy serum. Raz w tygodniu należy zastosować maskę odżywczą, również aplikowaną po peelingu, a po jej zmyciu, krem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.
  3. Ratz-Łyko A., Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, Cosmetology Today: patents and inventions, 4/2013.
  4. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami