Naturalne oleje do włosów mogą stać się nieocenionym kosmetykiem w pielęgnacji zarówno samych włosów każdego rodzaju, jak i skóry głowy. Nie cieszą się jednak zasłużoną popularnością głównie z tego względu, że wiele osób wciąż nie wie, jak je stosować, uzyskując efekt przetłuszczonych włosów. Co warto wiedzieć na ten temat?
Spis treści
Naturalne oleje do włosów – charakterystyka
Naturalne oleje do włosów to wartościowe produkty kosmetyczne, które warto wykorzystywać systematycznie w pielęgnacji włosów. Aby były rzeczywiście skuteczne i bezpieczne, powinny mieć wysoką jakość, a więc muszą być nierafinowane i tłoczone na zimno. Mamy wtedy pewność, że zachowują wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Oleje należy dobierać zawsze do porowatości włosów. Przykłady mogą być następujące:
- włosy wysokoporowate – olej z wiesiołka, olej z czarnuszki siewnej, olej bawełniany, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron, olej z awokado, olej rycynowy;
- włosy średnioporowate – olej kameliowy, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej makadamia;
- włosy niskoporowate – masło kakaowe, masło shea, olej kokosowy, masło mango, olej rycynowy, olej z pestek granatu, olej babassu, olej lniany.
Każdy rodzaj włosów ma bowiem inne potrzeby, jeśli chodzi o składniki tłuszczowe. Sporym i często powtarzanym błędem jest użycie źle dobranego oleju, co może skutecznie i trwale zniechęcić człowieka do olejowania włosów. Kilka lat temu ogromną popularność zyskał olej kokosowy, który był dodatkowo promowany przez celebrytów, wskutek czego nakładały go osoby z każdym rodzajem włosów. Jeśli taka osoba miała włosy wysokoporowate, po spłukaniu oleju były one przesuszone i tłuste, z tendencją do puszenia się. Jednak jeśli ta sama osoba nałożyłaby świeży olej z czarnuszki siewnej zgodnie z metodyką, jej włosy byłyby miękkie, odżywione, gładkie i nawilżone.
Zobacz również: Olejowanie włosów olejem z czarnuszki
Olejowanie włosów – na czym polega?
Olejowanie włosów może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym przypadku dobrze dobrany produkt aplikuje się na nieumyte jeszcze włosy, zazwyczaj od ich nasady, aż po same końce. Następnie dobrze jest związać włosy w dość luźny warkocz lub koczek i podgrzać suszarką do włosów. Wyższe temperatury zwiększają aktywność oleju. Olej pozostawiamy na włosach na około 30-60 minut. Z kolei olejowanie na mokro polega na nałożeniu olejku na zwilżone (nieumyte) włosy i pozostawieniu jak w powyższym przypadku. Jeszcze lepszą alternatywą jest zmieszanie oleju z odżywką emolientową i nałożenie jej bezpośrednio na włosy.
Jak zmyć olej z włosów po olejowaniu?
Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy już zmyć nałożony olej. Należy wiedzieć, że samo umycie włosów szamponem nie będzie skuteczne, nawet jeśli czynność powtórzymy 2-krotnine lub 3-krotnie i będzie ona bardzo dokładna. Aby skutecznie zmyć olej z włosów, należy bowiem nałożyć na nie odżywkę lub maskę, wskutek czego dojdzie do procesu emulgacji oleju. Połączy się on ze składnikami odżywki / maski i tym samym będzie mógł zostać dokładnie spłukany wraz z nią. Metodę emulgowania można przedstawić w kilku krokach:
- spłucz olej ciepłą wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ścieknie;
- nałóż na włosy wybraną odżywkę lub maskę;
- pozostaw kosmetyk na włosach przez około 20-30 minut;
- zmyj odżywkę;
- umyj włosy delikatnym szamponem.
Dodatkowo należy pamiętać, aby szampon był naturalny i nie zawierał dodatku parabenów, zbędnych konserwantów czy SLS i SLES, które wysuszają włosy i mogą zniwelować efekt olejowania włosów.
Naturalne oleje do włosów – jak często stosować?
Wyżej opisana metoda jest naturalna, a jak ma to miejsce w przypadku wszystkich naturalnych sposobów dbania o zdrowie czy urodę – liczy się systematyczność. Oznacza to, że dla uzyskania najlepszych i trwałych efektów pięknych włosów olejowanie należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu (w zależności od potrzeb włosów, które mogą być różne), nie pomijając żadnego zabiegu. Wykonanie olejowania raz na kilka miesięcy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki.
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz