Aktualizacja: 3 listopada 2024
Naturalne kosmetyki cieszą się rosnącą popularnością w ostatnich latach, gdy znacznie wzrosła świadomość ludzi na temat zdrowia. Można przyrządzić je samodzielnie w domu z dostępnych składników spożywczych, jak również zakupić bardziej profesjonalne składniki, np. kwasy czy izolowane witaminy. Dla lepszych efektów rekomenduje się systematyczne stosowanie naturalnych kosmetyków.
Spis treści
Naturalne kosmetyki – jak zrobić?
Naturalne kosmetyki można zrobić z dowolnych składników o sprawdzonym pochodzeniu. Mianem tym określa się wszystkie produkty niezawierające w składzie sztucznych, chemicznych dodatków, które niekorzystnie mogą wpływać na kondycję skóry i/lub zdrowie.
Maseczka ze Spiruliny
Prosty przepis na naturalną maseczkę do twarzy lub włosów może prezentować się następująco:
- łyżka Spiruliny w proszku;
- łyżeczka olejku z czarnuszki siewnej lub olejku makadamia (jeśli maska ma być nakładana na włosy, należy kierować się potrzebami włosów w zależności od ich porowatości);
- łyżeczka naturalnego miodu, np. miodu gryczanego lub miodu akacjowego.
Wszystkie składniki należy dokładnie zmieszać, aby połączyły się ze sobą. Następnie produkt nakłada się bezpośrednio na ciało na około 15-20 minut, a po upływie tego czasu dokładnie spłukuje. Jeśli dodamy do powyższych składników łyżeczkę nasion chia lub fusów po kawie, uzyskamy naturalny peeling mechaniczny.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny na zmarszczki.
Naturalny peeling chemiczny
Na rynku kupić można poszczególne naturalne składniki niedostępne w gospodarstwach domowych. To praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto chce bardziej profesjonalnie zająć się pielęgnacją swojego ciała i potrzebuje do tego odpowiednich substratów. Przykładowy przepis na peeling chemiczny może prezentować się wówczas następująco:
- 0,6 g kwasu salicylowego;
- 20,4 g glikolu roślinnego wykorzystywanego do rozpuszczania kwasów;
- 9 g wody destylowanej.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą aż do momentu rozpuszczenia się podłużnych kryształków kwasu. Do wykonania naturalnych kosmetyków można też używać fermentowanych produktów mlecznych bogatych w probiotyki, np. kefiru czy maślanki, a także owoców, warzyw, orzechów, nasion, a nawet cukru czy soli.
Naturalne kosmetyki – zalety
Jeśli w kremie lub dowolnym innym kosmetyku zakupionym w drogerii znajdować się będą podrażniające lub sztuczne dodatki, z całą pewnością przenikną one przez naskórek do warstwy skóry właściwej, a nawet do krwiobiegu. Jeśli dany kosmetyk będzie wykorzystywany codziennie przez dłuższy okres czasu, z dużym prawdopodobieństwem zadziała odwrotnie do oczekiwań. Może nasilać stany zapalne skóry i zmiany trądzikowe, powodować przebarwienia na twarzy i wypryski na twarzy, zatykać gruczoły łojowe, prowadząc do licznych zaskórników. Istnieje też ryzyko wystąpienia alergii na dany kosmetyk.
Naturalne kosmetyki nie zawierają takich składników. Choć może zdarzyć się alergia na nie, ponieważ każdy naturalny składnik może wywołać uczulenie u osoby predysponowanej, rozwiązanie to będzie znacznie bezpieczniejsze i korzystniejsze dla zdrowia i urody, niż chemiczne kosmetyki. Naturalny skład sprawia, że skóra czerpie z nich znacznie więcej. Jest silniej nawilżona i zregenerowana, a wszystko to w całkowicie bezpieczny sposób, zgodny z naturą.
Naturalne kosmetyki w sklepie
Przy braku czasu lub chęci z łatwością można kupić naturalne kosmetyki w każdej drogerii. Ich popularność wzrosła tak bardzo, że wiele marek zajmuje się wyłącznie produkcją naturalnych kosmetyków, mając własne stoiska w drogeriach i sklepach. Ważne, aby kierować się oznaczeniem na opakowaniu, że rzeczywiście skład jest sprawdzony i nie zawiera sztucznych dodatków. Niekiedy pomimo takiej informacji w składzie znaleźć można śladowe dodatki zbędnych związków. Aby mieć jeszcze większą pewność co do naturalnego i bezpiecznego pochodzenia, najlepiej nauczyć się odczytywać etykiety.
Skład INCI zawsze skonstruowany jest według zasady mówiącej, że im wcześniej wymieniony został dany składnik, tym więcej znajduje się go w produkcie kosmetycznym. Zaś elementy wpisane na jego końcówkę stanowią najmniejszą ilość. Tym samym można nie tylko sprawdzić, które składniki znajdują się w kosmetyku, ale i mniej więcej w jakich ilościach. Każdy producent kosmetyków ma obowiązek umieścić w składzie INCI wszystkie użyte związki i składniki.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zostaw komentarz