Aktualizacja: 24 marca 2022
Z czym jeść kolendrę, majeranek i tymianek? Do jakiej potrawy możemy dodać lawendę i czy jest jadalna? Dlaczego lepiej wybrać czosnek niedźwiedzi zamiast zwykłego? Jakie właściwości mają zioła na urodę i dlaczego warto je jeść? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spis treści
Zioła na urodę
Zioła to stały element kuchni. Tak przynajmniej powinno być. Dodawanie ziół do potraw może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i pozytywnie wpłynąć na urodę. Specjaliści są zdania, że dzięki ziołom możesz stać się piękniejsza, zdrowsza i szczęśliwsza. Czy potrzeba więcej argumentów? Nie musisz się obawiać, że świeże zioła dostępne są jedynie latem. W łatwy sposób możesz założyć swój zielnik i cieszyć się leczniczymi właściwościami ziół przez cały rok. Teraz tylko zdecyduj jakie zioła znajdą się w twoim domowym ogródku.
Jakich ziół używać, aby schudnąć? Więcej informacji w naszym artykule: Zioła na odchudzanie – jakie wybrać?
Lawenda
Możesz dodawać lawendę do baraniny i dziczyzny. Jednak jej najlepsze zastosowanie nie ma miejsca w kuchni, ale w łazience. To doskonałe zioło do codziennej pielęgnacji lub do wykorzystania w domowym spa. Warto wrzucać kwiaty lawendy do wanny i cieszyć się relaksującą kąpielą. Zachwyci cię nie tylko jej piękny zapach, ale także niezwykłe działanie na ciało. Zawarte w lawendzie składniki sprawiają, że podczas kąpieli ciało odpoczywa i się relaksuje. Linalol zadba o skórę i poprawi jej wygląd. Ciała ketonowe są doskonałym sposobem na bóle mięśni, zmniejszają ból i obrzęk, a także stany zapalne. Estry natomiast zapobiegają skurczom mięśni, zmniejszają obrzęk i bolesność. Taka kąpiel to idealne rozwiązanie dla kobiet w trakcie miesiączki, po ciężkim dniu pracy i intensywnym treningu. Możesz postawić lawendę na balkonie, odstraszy komary i pająki.
Silny ból podczas menstruacji to problem wielu kobiet. Sprawdź jakie można stosować zioła na bolesne miesiączki!
Bazylia
Bazylia to zioło, której najczęściej używasz do potraw. Warto dodawać ją do dań mięsnych, deserów, owoców morza, twarogów i sałatek owocowych. Jest wiele odmian bazylii, jednak najczęściej spotykana jest bazylia pospolita, grecka i czerwona. Nie różnią się one od siebie smakiem, ale wyglądają nieco inaczej. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni możesz zdecydować się na bazylie cytrynową lub cynamonową. Możesz jeść ją na potęgę. Bazylia jest bogatym źródłem witamin i minerałów, między innymi witaminy A, witaminy C, witaminy K oraz błonnika, żelaza, magnezu, potasu i wapnia. Ma działanie przybliżone do melisy, ponieważ poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Może okazać się pomocna przy przeziębieniu, ponieważ obniża gorączkę i rozgrzewa. Możesz postawić ją na parapecie, a na pewno odstraszy komary. A kiedy ukąsi cię komar, możesz wykorzystać sok z bazylii – przyniesie ulgę.
Werbena
Werbenę najlepiej dodawać do sałatek, sorbetów i zup rybnych. Jednak ma ona nie tylko walory smakowe, ale również właściwości lecznicze. Lekarze przekonują, że werbena działa przeciwnowotworowo, dzięki organicznemu związkowi z grupy aldehydów – citralowi. Ma działanie uspokajające. Stosowanie tego zioła okazuje się pomocne przy bólu głowy i zapaleniu zatok. Werbena działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo i rozkurczowo.
Czosnek niedźwiedzi
Zawiera znacznie więcej prozdrowotnych związków niż czosnek pospolity, a mimo to nie zostawia w ustach nieprzyjemnego zapachu. Warto wybierać czosnek niedźwiedzi, kiedy ma się problemy żołądkowe,. Nie podrażnia on tak żołądka, jak robi to czosnek pospolity. Jest pomocny przy bolesnych i nieregularnych miesiączkach, a także przy bólach brzucha. Zawiera wiele witamin i minerałów. Dzięki regularnemu spożywaniu czosnku niedźwiedziego zwiększa się produkcja kolagenu i kreatyny, dzięki czemu poprawi się wygląd skóry, włosów i paznokci. Wielu specjalistów jest zdania, że obniża on ciśnienie krwi i jest skuteczny w walce ze „złym cholesterolem.”
Rozmaryn
Najlepiej dodawać go do ziemniaków i marynat do mięs. Badania wykazały, że ma on działanie antynowotworowe. Obniża poziom cukru we krwi i poprawia pracę wątroby. Rozmaryn wspomaga pracę mózgu i poprawia pamięć. Jest ponadto skuteczny przy bólach żołądka i nadkwasocie. A zawarty w nim kwas karnozowy jest ochroną dla wzroku przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
Zioła na urodę – podsumowanie
Świat natury jest pełen roślinnych rozwiązań. Zioła na urodę bez większych problemów można uprawiać nawet w małym mieszkaniu i cieszyć się ich właściwościami. Nie zapominaj – piękno promieniuje od wewnątrz, a zdrowa dieta i styl życia są do tego niezbędne!
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Och, jak się cieszę, że trafiłam na taki naturalny blog ? Będę wpadać częściej 🙂 I zapraszam do siebie oczywiscie 🙂
Bardzo lubię bazylię, szczególnie w połączeniu z pomidorami.