Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 września 2024

Nadmierne wypadanie włosówNadmierne wypadanie włosów wiąże się z zakłóceniem cyklu wzrostu włosa, a dokładniej ze skróceniem fazy anagenu i przyspieszeniem fazy telogenu. Prowadzić mogą do tego zarówno czynniki chorobowe, jak i związane z błędnymi nawykami czy niezdrowym stylem życia. Przy problemie nadmiernego wypadania włosów najlepiej skonsultować się z trychologiem.

Fazy wzrostu włosa

Cykl wzrastania włosa dzieli się na 3 podstawowe fazy i są to:

  • anagen – aktywna faza wzrostu włosa, w przebiegu której staje się on coraz dłuższy, a komórki w mieszku włosowym intensywnie się dzielą. Faza anagenu włosów na głowie trwa od 2 do 7 lat;
  • katagen – faza przejściowa wzrostu włosa, a dokładniej jest to procesy przebudowy, zachodzący w korzeniu włosa. Wszelkie procesy rozrodcze włosa zostają zahamowane, aż dochodzi do zaniku macierzy. Włos powoli jest wypychany ze swojego mieszka;
  • telogen – faza spoczynku, w trakcie której włos powoli obumiera. Nie zachodzą w nim już procesy przemiany materii, a sam włos staje się zrogowaciały i wysuwa się ze skóry. Przeważnie cebulka samoistnie opuszcza mieszek włosowy.

Czas trwania całego cyklu jest mocno osobniczy i zależy od wielu indywidualnych czynników. Włosy na głowie znajdują się w anagenie od 2 do 6 lat.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów może wynikać z wielu różnych przyczyn, jednak najczęściej są to:

I wiele innych. Sporym zagrożeniem dla kondycji włosów są też wszelkie choroby autoimmunologiczne.

Co na nadmierne wypadanie włosów?

Przy nadmiernym wypadaniu włosów należy zastanowić się, czy w organizmie nie ma niedoborów pokarmowych i czy stan ten nie wiąże się z chorobami i problemami zdrowotnymi. Warto zmienić dietę na naturalną, urozmaiconą i zdrową, wzbogaconą o suplementację krzemu, biotyny (a najlepiej całego kompleksu witamin z grupy B), witaminy E, witaminy D oraz cynku. Dobrym pomysłem jest suplementacja Chlorelli, która oczyszcza organizm z toksyn, a to właśnie one mogą być czynnikiem ryzyka wypadania włosów.

W kontekście świadomej pielęgnacji skóry głowy zwrócić uwagę należy na masaże skóry głowy, najlepiej z wykorzystaniem wcierek. Wcierkę na wypadanie włosów można przygotować bez problemu samodzielnie w domu. Wystarczy zaparzyć napar z łyżeczki suszonego ziela pokrzywy i łyżeczki suszonego ziela skrzypu polnego w szklance wody, a następnie doczekać do ostygnięcia go. Powstała najprostsza wcierka, którą należy stosować regularnie, zawsze przed myciem włosów. Aplikuje się ją na skórę głowy i opuszkami palców wykonuje masaż okrężnymi ruchami. Alternatywą jest wcierka aloesowa – wystarczy z domowych aloesów pozyskać żel aloesowy, a następnie stosować jak zwykłą wcierkę.

Jednocześnie należy pamiętać, aby nie drapać skóry głowy paznokciami, np. podczas mycia włosów lub masażu skóry głowy. Przeciwwskazane jest też nadmierne bawienie się kosmykami, szczotkowanie mokrych, niedosuszonych jeszcze włosów oraz stosowanie wyjątkowo agresywnych szamponów. Korzystnym, choć nieco kosztownym rozwiązaniem, są profesjonalne zabiegi trychologiczne lub kosmetologiczne. Największą popularnością przy nadmiernym wypadaniu włosów cieszą się: mezoterapia igłowa, karbokosyterapia, osocze bogatopłytkowe, naświetlanie skóry głowy lampą z odpowiednim filtrem.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Matejunas A., Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać?, 2020.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami