Maski nawilżające w zabiegach kosmetycznych odgrywają bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest nie tylko nawilżanie skóry, ale również odżywianie oraz łagodzenie ewentualnych podrażnień. Z jakimi więc rodzajami masek mamy do czynienia oraz, które z nich najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy? Podpowiadamy.
Spis treści
Maski nawilżające w zabiegach kosmetycznych
Jednym z ważniejszych elementów zabiegów kosmetycznych jest moment aplikacji maski na twarz. Głównym jego celem jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, odżywienia oraz ukojenia cery, jeśli przeprowadzony zabieg był dla skóry wymagający. Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii zalicza się maski:
- algowe;
- okluzyjne;
- kremowe.
1. Maski algowe.
Maski algowe (alginaty) są to przetworzone wyciągi z organizmów żyjących w wodach. Stanowią bogate źródło witamin oraz związków mineralnych, które mocno sprzyjają pielęgnacji każdego rodzaju cery. W kosmetologii największe zastosowanie znajdują algi w proszku, które po zmieszaniu z niewielką ilością wody tworzą idealny produkt w postaci odżywczej i nawilżające maseczki.
W zabiegach kosmetycznych wykorzystuje się dwa rodzaje masek algowych. Należy do nich maska:
- zastygająca typu peel-off, która po aplikacji zastyga. dzięki temu jej usunięcie z powierzchni skóry możliwe jest przy wykonaniu jednego ruchu. Po zdjęciu maska przypomina gumowy odlew całej twarzy;
- niezastygająca, która posiadająca postać grubszego proszku, cechującego się specyficznym zapachem. Z dodatkiem niewielkiej ilości wody tworzy produkt o konsystencji gęstej śmietany. Maskę nakłada się na skórę wcześniej pokrytą gazą, która ułatwia późniejsze usunięcie preparatu.
Zobacz również: Algi na twarz.
2. Maski okluzyjne.
Maski okluzyjne to kosmetyki, które nie przepuszczają wody. Po aplikacji na skórę tworzą przestrzeń, gdzie zatrzymywana jest woda, która paruje z powierzchni skóry. Pod maską tworzy się wilgotne środowisko, które zapobiega utracie wody z naskórka. Z drugiej strony natomiast ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków zaaplikowanych pod maską.
Najczęściej stosowaną maską okluzyjną w zabiegach kosmetycznych jest maska:
- gipsowa – tzw. termomodelująca. Ten rodzaj maseczek nakłada się po wcześniejszym nałożeniu na skórę preparatu nawilżającego np. warstwy maski kremowej. Na tak przygotowaną skórę nakłada się warstwę gazy, a następnie warstwę maski gipsowej. W czasie kiedy nałożony na skórę gips zastyga, wytwarza się zjawisko okluzji, które zwiększa wchłanianie preparatu nawilżającego, a także potęguje efekt całego zabiegu. Ze względu na to, że pod maską wzrasta temperatura ciała, nie zaleca się jej stosować w pielęgnacji cery naczyniowej i wrażliwej;
- parafinowa – wykorzystuje się ją w przypadku skóry suchej dłoni oraz stóp. Przed nałożeniem maski parafinowej wykonuje się peeling skóry oraz nakłada grubszą warstwę maski kremowej. Kolejnym krokiem jest zanurzenie dłoni lub stóp w ciekłej (rozgrzanej) parafinie. Miejsce zabiegowe owija się folią oraz ręcznikiem w celu utrzymania odpowiedniej temperatury.
3. Maski kremowe.
Maski kremowe występują w postaci kremu i wykazują działanie nawilżające, kojące oraz odżywcze. Można je stosować w połączeniu z maskami okluzyjnymi, a także jako odrębny kosmetyk. Aplikacja masek kremowych jest bardzo prosta. Polega na równomiernym rozmieszczeniu na skórze grubszej warstwy.
Jeśli cera nie jest wrażliwa lub naczynkowa można dodatkowo zastosować lampę solux z czerwonym filtrem. Obecność światła sprawi, że składniki aktywne kosmetyku przedostaną się do głębszych warstw skóry.
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Maseczki to zawsze bardzo fajna sprawa 🙂
Bardzo lubię maski algowe, ale ostatnio totalnie nie mam na to czasu ?
Ja jestem sceptycznie nastawiona, zwłaszcza do tych domowych maseczek. Jakoś nie zauważyłam pozytywnych efektów. Trochę lepiej to wyglada po zabiegach w salonie kosmetycznym. Tu nam wrażenie, że efekt jest widoczny. Może to skutek użycia silniejszych składników?
Podrzucę wpis córce, która uwielbia maski-maseczki. Ja nieco mniej 😉
Nie jestem fanką masek, nawet nie pamiętam czy kiedyś robiłam. fajnie jednak opisałaś.
Są jakieś badania potwierdzające skuteczność takich masek? Podobno np. kremy nie mają żadnego wpływu na zmarszczki 🙂
Dużo przydatnej wiedzy 🙂