Aktualizacja: 5 grudnia 2022
Maska na włosy aplikowana regularnie (1-2 razy w tygodniu) pozwala zachować włosy (bez względu na ich rodzaj czy kondycję) w odpowiednim nawilżeniu. Stają się pełne blasku, zregenerowane i zadbane. Maski zapobiegają rozdwajaniu się końcówek, zwiększają objętość włosów oraz intensywnie je odżywiają. Ważne, aby były wykonywane z całkowicie naturalnych składników i dobrane do potrzeb włosów. Maski są kosmetykami, które zawsze spłukujemy.
Spis treści
Odżywcza maska na włosy
Do przygotowania maski na włosy o działaniu intensywnie odżywczym potrzebne są następujące składniki:
- 1 żółtko, najlepiej z jaja od kur z ekologicznej hodowli;
- łyżeczka naturalnego miodu;
- 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek;
- 1/2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej;
- 2 łyżeczki dowolnej odżywki;
- 1/2 łyżeczki olejku rycynowego;
- zawartość 2 kapsułek witaminy E.
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, a powstałą jednolitą masę nakładamy na włosy (pomijając skórę głowy). Całość nakrywamy grubym, foliowym czepkiem. Dla lepszego efektu można przez minutę podgrzewać włosy ciepłym nawiewem suszarki. Po upływie 30 minut maskę spłukujemy i myjemy włosy naturalnym szamponem. Aby uniknąć przeproteinowania włosów maski nie stosujemy częściej niż 1 raz na 2 tygodnie. Efektem są odżywione, pełne blasku i sypkie włosy.
Maska na włosy przetłuszczające się
Osoby borykające się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów docenią z pewnością maskę wykonaną z następujących składników:
- 1/4 kostki drożdży piekarskich (drożdże suche nie sprawdzą się tak dobrze);
- 1/4 szklanki gorącej wody;
- 2 łyżki ulubionej maski na włosy.
Drożdże zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Po ostygnięciu wody dodajemy do nich maskę na włosy (niezawierającej silikonów) i nakładamy na skórę głowy. Jak poprzednio – przykrywamy foliowym czepkiem (lecz nie podgrzewamy) i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie bardzo dokładnie spłukujemy maskę i myjemy włosy szamponem.
Nawilżająca maska na włosy
Do wykonania nawilżającej maski na włosy potrzebne będą:
- 1/3 szklanki ekologicznych płatków owsianych;
- 1/3 szklanki ciepłej wody;
- łyżka naturalnego miodu;
- łyżeczka oleju z nasion czarnego kminku;
- 1 łyżka maślanki.
Całość składników miksujemy na jednolitą, gładką masę. Jeśli obawiamy się trudności z wypłukaniem cząstek płatków owsianych z włosów można zalać je gorącą wodą i odcisnąć gdy już napęcznieją. Tak przygotowaną wodę dodajemy do maski i miksujemy. Nakładamy na włosy na około 30 minut i przykrywamy grubym czepkiem. Po upływie tego czasu dokładnie spłukujemy maskę i myjemy włosy naturalnym szamponem.
Regeneracyjna maska na włosy ze Spiruliny
Algi to niezwykłe bogactwo składników odżywczych, przeciwstarzeniowych i regeneracyjnych. Spirulina zawiera witaminy, minerały i antyoksydanty pozwalające na intensywne nawilżenie włosów, domknięcie łusek oraz wygładzenie ich struktury. Domowe maski z wykorzystaniem Spiruliny w proszku sprawdzą się szczególnie w przypadku włosów suchych, zniszczonych, odwodnionych, puszących się. Wystarczy przygotować:
- czubatą łyżeczkę Spiruliny w proszku;
- łyżeczkę naturalnego miodu lub gęstego kefiru;
- 2 łyżki wody;
- opcjonalnie kilka kropel oleju dobranego do porowatości włosów.
Wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Nakładamy na wilgotne włosy i zostawiamy na około 30 minut pod przykryciem wykonanym z foliowego czepka. Po upływie tego czasu dokładnie spłukujemy. Maskę można nałożyć zarówno przed umyciem włosów szamponem, jak i już po tej czynności, jako zakończenie pielęgnacji.
Maska na włosy – o czym warto pamiętać?
Decydując się na wykonanie domowych masek na włosy należy pamiętać, aby czynność była regularna. Nałożenie maski raz w miesiącu niewiele da – liczy się regularność. Dodatkowo należy pamiętać, aby przestrzegać pozostałych zasad świadomej pielęgnacji włosów, np.:
- suszenie włosów chłodnym nawiewem (ciepły sprawdzi się przy nadmiernym puszeniu się włosów), trzymając urządzenie przynajmniej 15 cm od włosów;
- polanie włosów chłodną wodą na zakończenie ich mycia, aby domknąć łuski;
- unikanie chodzenia spać z niedosuszonymi, wilgotnymi włosami, jak również unikanie wychodzenia na dwór z takimi włosami;
- stosowanie odżywek po każdym myciu, a przed suszeniem aplikacja preparatu termoochronnego;
- stosowanie zbilansowanej i zdrowej diety oraz suplementacja dobrana do potrzeb;
- dobieranie szamponów i innych kosmetyków zawsze do własnych potrzeb;
- odsączanie włosów po myciu poprzez ich zawinięcie w ręcznik, a nigdy poprzez pocieranie włosów ręcznikiem.
Zadbanie o wszystkie składowe sprawi, że włosy będą miękkie, pełne blasku i zdrowe.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
- Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz