Maseczki do twarzy to wartościowa grupa kosmetyków stosowanych do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Działanie ich może być różnorodne w zależności od zastosowanych składników aktywnych. Wyróżnia się gotowe maski możliwe do kupienia w każdej drogerii oraz te domowe, wykonane samodzielnie. Aby uzyskać oczekiwane efekty ich stosowania, należy zadbać o systematyczność w pielęgnacji. Mimo tego rezultaty nierzadko widać już po pierwszym użyciu.
Maseczki do twarzy – działanie
Maseczki do twarzy wyróżniają się spośród innych kosmetyków pielęgnacyjnych wysoką zawartością rozmaitych związków odżywczych i biologicznie aktywnych. Są ich skoncentrowanym źródłem, właśnie dlatego pozostawia się je na skórze na około 10-20 minut, a następnie dokładnie spłukuje. Dokładne działanie poszczególnych maseczek różni się w zależności od składu. Poniżej znajdują się najchętniej wykorzystywane składniki maseczek do twarzy wraz z ich właściwościami:
- Spirulina i inne algi – działanie silnie regeneracyjne, odżywcze i ochronne. Przy systematycznym stosowaniu obserwuje się uzupełnienie niedoborów licznych składników w skórze oraz łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień;
- witamina E – działanie odmładzające, intensywnie nawilżające i regeneracyjne. To silny antyoksydant, który może opóźniać procesy starzenia się skóry, dlatego bywa nazywany witaminą młodości;
- kwas hialuronowy – jeden z najsilniej działających związków higroskopijnych, odpowiada za wysokie nawilżenie skóry oraz tworzenie na jej powierzchni bariery okluzyjnej. Chroni ona przed nadmiernym odparowywaniem wody;
- olej z czarnuszki siewnej – nawilża, wygładza, działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji skóry problematycznej i cery tłustej;
- masło Shea – łagodzi podrażnienia, koi, silnie nawilża i regeneruje;
- kwas mlekowy – regeneruje, przywraca skórze właściwe pH;
- ceramidy – odbudowują naturalną barierę skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Takich składników może być więcej, przeważnie są to jednak witaminy, minerały, algi, różnego pochodzenia błota i glinki, oleje roślinne, hydrolaty roślinne, wyciągi ziołowe oraz glikozaminoglikany.
Domowe maseczki do twarzy
Wiedząc, jak działają poszczególne składniki i produkty znajdujące się wokół nas, można stworzyć wartościowe, skuteczne i przede wszystkim naturalne maseczki do twarzy. Jedną z najpopularniejszych jest maseczka ze Spiruliny, do której wykonania niezbędne są następujące składniki:
- 2 łyżki Spiruliny w proszku;
- łyżeczka miodu naturalnego;
- kilka kropel ulubionego olejku roślinnego;
- woda.
Należy dokładnie wymieszać ze sobą olejek, miód oraz sproszkowaną Spirulinę, a następnie dolać odrobinę wody, aby konsystencja maseczki nie była zbyt gęsta i łatwo rozprowadzała się po ciele. Tak przygotowany kosmetyk nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Inne składniki, z których z powodzeniem można przyrządzać maseczki, to:
- fermentowane produkty mleczne (naturalne) – kefir, maślanka, zsiadłe mleko;
- mleko kokosowe;
- siemię lniane;
- soda oczyszczona;
- napary ziołowe;
- oliwa z oliwek;
- surowe żółtka jaj.
I wiele innych. Można także w sklepie kupić półprodukty idealnie nadające się do domowego laboratorium kosmetycznego. Są to na przykład pantenol, gliceryna, kwas hialuronowy czy kolagen.
Jak stosować maseczki do twarzy?
Maseczki do twarzy należy stosować systematycznie przez długi okres czasu, nakładając je 1-2 razy w tygodniu na odpowiednio przygotowaną skórę. Należy dokładnie ją oczyścić z resztek makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Można tego dokonać za pomocą płynu micelarnego, żelu czy pianki. Następnie warto wykonać peeling enzymatyczny, aby usunąć martwy naskórek blokujący przenikanie składników aktywnych maseczki do skóry. Po zmyciu peelingu na skórę nakłada się tonik, aby przywrócić jej pH. Gdy skóra wyschnie, można nałożyć maseczkę. Zawsze powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i rodzaju skóry. Dokładnie zmywa się ją po 10-20 minutach, ponownie nakłada tonik oraz aplikuje krem do twarzy lub serum.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Janiczek M., Ruprich M., Substancje aktywne pozyskiwane z alg oraz ich zastosowanie w kosmeceutykach, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zostaw komentarz