Kolagen do picia
Kolagen do picia

KomedogennośćKomedogenność to inaczej zdolność kosmetyków i różnych substancji do prowokowania powstawania zaskórników. Taka informacja na poszczególnych produktach kosmetycznych jest szczególnie istotna dla osób z cerą tłustą i trądzikową. Powinny one unikać składników komedogennych, czyli zapychających ujścia gruczołów łojowych.

Komedogenność – na czym polega?

Komedogenność polega na zdolności do zapychania ujść gruczołów łojowych, które zawsze powinny być drożne. Jeśli dojdzie do ich zatkania, tworzy się czop tłuszczowy zawierający także martwe komórki naskórka i bakterie. Konsekwencją jest powstawanie zaskórników, pryszczy, grudek, wyprysku i innych zmian skórnych z tym związanych. Jest to szczególnie częste zjawisko w przypadku posiadaczy:

Substancje komedogenne predysponują do powstawania zaskórników, zwłaszcza jeśli nie oczyszczamy odpowiednio skóry. Jednak u niektórych osób nawet właściwa pielęgnacja może spowodować wysyp zmian skórnych po użyciu kosmetyków komedogennych. To niezwykle szerokie grono rozmaitych związków. Aktywność komedogenną mogą bowiem wywoływać witaminy, emulgatory, kwasy tłuszczowe, oleje roślinne, woski, proteiny, enzymy, minerały i wiele innych grup związków wykorzystywanych w kosmetologii.

Komedogenność – czy jest niepożądana?

Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Komedogenność w przypadku kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych jest niepożądana wyłącznie w określonych grupach osób. Przykładowo u posiadaczy cery normalnej czy suchej takie substancje nie wywołają żadnej negatywnej reakcji. Należy więc w pierwszej kolejności poznać swój typ skóry i jej potrzeby, aby następnie móc dobierać do niej kosmetyki.

Komedogenność a aknegenność

Oba pojęcia są do siebie zbliżone, a zjawiska, które opisują, lubią występować wspólnie. Mimo wszystko są to 2 różne terminy. Komedogenność oznacza zwiększanie ryzyka zapychania się porów, co może predysponować do powstawania trądziku. Natomiast aknegenność odnosi się do substancji powodujących tworzenie się zmian trądzikowych.

Substancje komedogenne – lista

Najpopularniejszymi substancjami komedogennymi są:

Warto jednak wiedzieć, że najwyższy potencjał zapychający mają substancje aplikowane na skórę w czystej, nierozcieńczonej innymi składnikami postaci. Przykładem może być masło kakaowe, wykazuje bardzo wysoki potencjał zapychający. Jeśli zaaplikujemy go na zmiany trądzikowe u osoby z cerą tłustą, prawdopodobnie dojdzie do nasilenia dolegliwości i jeszcze mocniejszego zapchania porów. Jeśli jednak masło kakaowe jest mocno rozcieńczone innymi składnikami i jest tylko dodatkiem w kremie, prawdopodobnie nie wywoła żadnych niepożądanych objawów. W przypadku składników komedogennych należy więc patrzeć, czy są one głównym składnikiem kosmetyku czy jedynie dodatkiem wspomnianym na końcu listy składników.

Substancje niekomedogenne – lista

Nie wszystkie oleje są komedogenne. Do grona olejów niekomedogennych zaliczamy bowiem choćby:

Takie produkty, choć są olejami, będą idealne do pielęgnacji cery problematycznej czy tłustej. Innymi składnikami, które nie wykazują aktywności komedogennej, są:

Za niekomedogenne uznaje się jednak wszystkie produkty, które nie zawierają w składzie związków komedogennych wymienionych wyżej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szybiak J., Wiechuła D., Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami