Kolagen do picia
Kolagen do picia

Keratynowe prostowanie włosówKeratynowe prostowanie włosów to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich, polegający na trwałym prostowaniu włosów utrzymującym się nawet do kilku miesięcy. Wokół zabiegu krąży wiele kontrowersji – niektórzy twierdzą, że poprawia on kondycję włosa, zaś przeciwnicy wskazują na niszczące działanie wysokiej temperatury i środków chemicznych. Co warto wiedzieć o keratynowym prostowaniu włosów?

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów wykorzystuje keratynę – podstawowy składnik białkowy budujący strukturę łodygi włosa – która jest następnie wprowadzana bezpośrednio do włosów za pomocą wysokich temperatur. W efekcie uzupełnia naturalne ubytki keratyny, które przyczyniają się do falowania i puszenia włosów i przez które fryzura wygląda po prostu nieestetycznie i niezdrowo. Zabieg rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem włosów, aby nie dopuścić do wtłoczenia do nich zanieczyszczeń znajdujących się na ich powierzchni. Fryzjer myje więc włosy odpowiednimi preparatami, a następnie suszy je i nakłada na całą ich powierzchnię środek zawierający keratynę.

Włosy z keratyną pozostawia się na kilkadziesiąt minut (zwykle 20-30 minut), po czym ponownie się je suszy. Kolejnym krokiem jest już dokładne wyprostowanie włosów prostownicą ustawioną na około 230 stopni C. Dzięki temu keratyna i substancje odżywcze znajdujące się w zastosowanym produkcie mogą zostać wprowadzone bezpośrednio i trwale w głąb włosów.

Keratynowe prostowanie włosów – efekt

Efektem keratynowego prostowania włosów są jedwabiście gładkie, lśniące kosmyki. Są one idealnie proste nawet przez kilka miesięcy, jednak po każdym myciu włosów rezultat zabiegu nieco słabnie. Można temu przeciwdziałać, stosując szampony i odżywki przeznaczone do włosów po keratynowym prostowaniu. Zazwyczaj są dostępne do kupienia w salonie fryzjerskim, w którym był wykonywany zabieg.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Rekomenduje się, aby pierwsze mycie włosów w domu po keratynowym prostowaniu odbyło się dopiero 2 dni później. Wcześniejsze mycie włosów może doprowadzić do znacznego zmniejszenia trwałości efektów i wypłukania składników preparatu. Do mycia włosów należy stosować wyłącznie dedykowane przez fryzjera preparaty, a po każdym myciu należy zastosować odżywkę, także przeznaczoną dla włosów prostowanych keratynowo. Na przedłużenie efektów keratynowego prostowania włosów spory wpływ mają codzienne nawyki. Należy pamiętać m.in. o:

  • suszeniu włosów średnim nawiewem suszarki, prowadząc strumień powietrza od góry do dołu, co pozwoli domknąć łuski włosów;
  • korzystaniu z odpowiedniej szczotki do włosów;
  • unikaniu pocierania włosów ręcznikiem po ich umyciu – są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Przez 2 tygodnie po keratynowym prostowaniu włosów należy także unikać zabiegów fryzjerskich takich jak farbowanie czy rozjaśnianie.

Czy keratynowe prostowanie włosów jest bezpieczne?

Keratynowe prostowanie włosów ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Przeciwnicy twierdzą, że żaden zabieg, podczas którego temperatura na poziomie 230 stopni C, oddziałująca bezpośrednio na włosy, nie może być bezpieczny. Zwolennicy twierdzą, że to skuteczny i jedyny sposób na szybkie wprowadzenie keratyny do włosa, która przecież jest jego naturalnym białkiem, zaś efektem zabiegu są gładkie i proste włosy, zatem nie może być to szkodliwe. Ostateczny wybór powinien być kwestią indywidualną przedyskutowaną ze swoim fryzjerem. Warto jednak nadmienić, że wiele osób zauważa pogorszenie kondycji włosów i ich przesuszenie po kilku miesiącach, a więc w momencie, gdy rezultaty keratynowego prostowania włosów ustąpią.

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

Cena keratynowego prostowania włosów jest uzależniona od wielu czynników, głównie jednak od długości włosów. Koszt zabiegu waha się więc w granicach 250-1000 zł. Trwa około 2-3 godziny.

Keratynowe prostowanie włosów – przeciwwskazania

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest odradzany w następujących przypadkach:
niedawno przebyte farbowanie lub rozjaśnianie włosów;

  • zaostrzenie chorób skóry głowy;
  • aktywne infekcje skóry głowy;
  • wyjątkowo cienkie, suche, zniszczone i rzadkie włosy;
  • wyjątkowo mocne, kręcone włosy;
  • łysienie.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z fryzjerem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kostrzewa M., Suligowska M., Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów, Radom 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami