Aktualizacja: 12 lutego 2024
Joga twarzy to połączenie starannie dobranych ćwiczeń i technik masażu dotyczących twarzy. Oddziałują one na skórę, naczynia limfatyczne, naczynia krwionośne, nerwy i mięśnie tej okolicy, czego efektem jest rozluźnienie, odprężenie, poprawa kondycji skóry. Już po kilku sesjach zaobserwować można odmłodzenie twarzy i poprawę samopoczucia.
Spis treści
Joga twarzy – na czym polega?
W obrębie twarzy znajduje się ponad 50 różnych mięśni. Już napięcie kilku z nich skutkuje pogorszeniem samopoczucia, bólami głowy, problemami stawów skroniowo-żuchwowych, pojawieniem się zmarszczek czy utratą elastyczności skóry. Joga twarzy wykonywana systematycznie przez długi czas może zmniejszać ryzyko tych problemów, odmładzać skórę i widocznie poprawiać jej kondycję. Wpływa również na psychikę – odstresowuje, rozluźnia, odpręża. Nie ma żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczna. Regularność wykonywania jest jednak kluczem w zaobserwowaniu oczekiwanych efektów. Jogę twarzy można wykonywać zarówno samodzielnie w domu, jak i w gabinetach masażu czy u kosmetologa. Na czym to polega?
Przede wszystkim do jogi twarzy skóra powinna być czysta, bez makijażu. Warto wykonać oczyszczenie jej żelem lub pianką. Podstawą jest relaks – do czynności najlepiej przystąpić wieczorem, po wykonaniu wszystkich obowiązków, aby niczym już się nie stresować. Pierwszą częścią jest wykonanie ćwiczeń dobranych do potrzeb skóry.
Joga twarzy – ćwiczenia
Joga twarzy to zestaw ćwiczeń mających na celu wzmacnianie i uelastycznianie mięśni twarzy, co może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry i redukcji widoczności zmarszczek. Regularne praktykowanie tych ćwiczeń może przynieść korzyści dla ogólnego wyglądu twarzy oraz samopoczucia. Przykłady ćwiczeń:
- wykonaj „dziubek” ustami i przenieś usta maksymalnie na jedną stronę twarzy, aby poczuć napięcie w przeciwnym policzku. Odwróć głowę w stronę ust i postaraj się unieść twarz ku górze, odczuwając napięcie po przeciwnej stronie szyi. Przytrzymaj przez 2-3 głębokie wdechy i rozluźnij;
- połóż obie dłonie na skroniach, unosząc skórę do góry i do tyłu. Otwórz szeroko usta i opuść żuchwę jak najniżej. Przytrzymaj 5 sekund i rozluźnij;
- ułóż wargi jak do pocałunku, przyłóż dłoń do nich, która będzie tworzyć im delikatny opór. Oporując, staraj się utrzymać usta w pozycji wyjściowej;
- zamknij oczy, rozluźnij maksymalnie twarz i poruszaj powoli żuchwą w lewo i w prawo, do przodu i do tyłu, głęboko przy tym oddychając.
Takich ćwiczeń jest przynajmniej kilkadziesiąt, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, aby mógł on dobrać ćwiczenia indywidualnie do potrzeb skóry danej osoby. Kolejnym etapem, po wykonaniu ćwiczeń trwających około 10 minut, jest masaż. Ma na celu maksymalne rozluźnienie i poprawę ukrwienia. Można wykonać klasyczny masaż twarzy, masaż Kobido, jak również masaż rollerem jadeitowym czy kamieniem gua sha, obejmując również szyję i dekolt. Na koniec warto zaaplikować na skórę nawilżający krem lub serum, który dopełni pielęgnacji.
Przeciwwskazania do masażu twarzy
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń wchodzących w skład jogi twarzy. Jeśli pojawiają się przeciwwskazania do masażu (np. opryszczka na ustach, aktywny trądzik, stany zapalne skóry, rany skóry itd.), należy pozostać przy etapie ćwiczeń.
Joga twarzy – wskazania
Joga twarzy rekomendowana jest każdej osobie, która chce opóźnić powstawanie zmarszczek, poprawić elastyczność i jędrność skóry oraz dodać jej blasku. Warto rozpocząć ją już w okolicach 25. roku życia, ponieważ właśnie wtedy spada naturalna produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, co daje pierwsze oznaki starzenia się skóry. Dobrym pomysłem jest jednoczesna suplementacja tych związków, mając na uwadze fakt, że pielęgnacja zawsze powinna być kompleksowa, obejmująca wiele aspektów życia. Innymi wskazaniami do jogi twarzy są:
- zmarszczki;
- cienie pod oczami;
- cera dojrzała, wiotka, mało elastyczna;
- napięcie mięśniowe odczuwane w obrębie twarzy, głowy, szyi;
- bruksizm;
- bóle głowy, migreny;
- problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi;
- silny stres w życiu codziennym, przemęczenie, brak energii życiowej;
- napięcie nerwowe (jako że niemal zawsze kumuluje się ono właśnie w mięśniach twarzy).
Joga twarzy usprawnia krążenie krwi i limfy, przeciwdziałając obrzękom twarzy. Można ją wykonywać nawet codziennie bez obaw o jakiekolwiek działania niepożądane.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Maj M., Joga twarzy. Naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy przy pomocy ćwiczeń i masażu, Wydawnictwo e-bookowo, 2019.
- Balwani R., Choudhari V., Wasu I., Facial yoga for skin rejuvenation, International Ayurvedic Medical Journal, 8/2020.
Zostaw komentarz