Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 stycznia 2025

Jak szybko zapuścić włosy?Jak szybko zapuścić włosy, aby cieszyć się gęstą, bujną fryzurą? To pytanie zadają sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ponieważ zadbane włosy są symbolem atrakcyjności bez względu na płeć. Istnieje wiele sposobów, które stymulują porost włosów i sprawiają, że stają się pełne blasku i wytrzymałe.

Dieta i suplementacja

Aby szybko zapuścić włosy, przede wszystkim muszą one mieć dostarczone wszystkie niezbędne ku temu składniki odżywcze. Jest to możliwe dzięki zbilansowanej diecie i ewentualnej suplementacji, która uzupełnia niedobory pokarmowe wynikające z braków w podstawowej diecie. Należy pamiętać, że suplementy diety nigdy nie zastąpią diety podstawowej, lecz mogą efektywnie ją wspierać. Dla lepszego wzrostu włosów potrzebne są m.in.:

Zobacz również: Jak działa Spirulina na włosy?

Spośród naturalnych suplementów diety na szczególną uwagę zasługuje jeszcze kolagen i kwas hialuronowy. Ważne, aby dieta utrzymywana była przez dłuższy czas, podobnie jak suplementacja.

Zobacz również: Jak działa kolagen?

Unikanie mocnego wiązania włosów

Bardzo ciasne i wysokie kucyki, koki oraz inne upięcia sprawiają, że cebulki włosów są znacznie osłabiane. Wzrasta też ryzyko łysienia u kobiet, a linia włosów na czole postępuje, przemieszczając się ku tyłowi. Aby zadbać o porost i gęstość włosów na głowie, rekomenduje się unikanie takich fryzur na co dzień. Od większych okoliczności będą idealne, jednak codzienne ich stosowanie nie wpłynie pozytywnie na fryzurę.

Jak szybko zapuścić gęste, zdrowe włosy

Oczyszczanie skóry głowy

Oczyszczanie skóry głowy jest niezwykle istotnym elementem w trychologii. Przede wszystkim rekomenduje się 1-2 razy w tygodniu wykonywanie peelingów skóry głowy z użyciem kosmetyków enzymatycznych. Następnie należy umyć włosy, ale wyłącznie naturalnym, dobrej jakości szamponem, dobranym do potrzeb skóry, a nie włosów. Problemy skóry głowy, takie jak łojotok, świąd czy łupież, mogą skutecznie zaburzyć wzrost włosa, a w konsekwencji oddalić spełnienie marzeń o bujnej czuprynie.

Wcierki do skóry głowy

Najskuteczniejsza wcierka na porost włosów to taka, która pobudza cebulki do pracy. Konieczne jest w tym celu poprawienie ukrwienia skóry głowy, a więc dostarczenie jej tlenu i składników odżywczych. Dlatego warto szukać w tego typu produktach: wyciągów i ekstraktów z ostrej papryki, kapsaicyny, piperyny czy kofeiny. Świetnie sprawdzą się także wcierki ziołowe, szczególnie na bazie pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego, korzenia łopianu czy nawet herbaty. Im bardziej naturalny skład, tym lepsza jakościowo jest wcierka. Wcierki aplikuje się na skórę głowy systematycznie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

Zobacz również: Domowe sposoby na piękne włosy

Wiele osób popełnia ten błąd, że aplikuje wcierki na głowę przed umyciem włosów. Wówczas na skórze głowy znajduje się sebum, martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia, tworzące dla składników wcierki nieprzepuszczalną warstwę. Działania nie będą więc skuteczne, co potwierdzono zresztą badaniami. Najlepiej jest umyć skórę głowy, nałożyć na nią wcierkę, zostawić na 15 minut i spłukać, myjąc włosy w klasyczny sposób. Podczas tych 15 minut można jednocześnie nałożyć na ¾ długości włosów maskę regenerującą, aby maksymalnie wykorzystać czas.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami