Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak dbać o włosy latem?Jak dbać o włosy latem, aby były lśniące, zdrowe, nawilżone i odżywione? Włosy wymagają starannej i dobrze dobranej pielęgnacji przez cały rok. Jest ona jednak kluczowa w szczególności latem, ponieważ na kosmyki oddziałuje spora ilość bodźców działających niszcząco i szkodliwie, zwłaszcza bardzo wysokie temperatury czy promieniowanie UV. Oto metody, które pozwolą utrzymać je w odpowiedniej kondycji.

Skóra głowy – jak o nią dbać?

Wygląd włosów tak naprawdę bezpośrednio wiąże się ze zdrowiem skóry głowy, ponieważ to właśnie w niej umiejscowione są cebulki włosów, z których wyrastają ich łodygi. Dbanie o zdrowie skóry głowy odbywa się na wielu płaszczyznach i obejmuje różne działania. Podstawowymi są:

  • systematyczne peelingi skóry głowy – zazwyczaj są to peelingi enzymatyczne, które wmasowuje się w skórę głowy i pozostawia na 15-20 minut. Pozwalają skutecznie wyeliminować martwe komórki naskórka, łupież, wszelkie zanieczyszczenia. Optymalnie wykonuje się je raz w tygodniu;
  • wcierki do włosów i skóry głowy – pobudzają krążenie, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona. Dodatkowo pozwalają wprowadzić przez naskórek cenne składniki odżywcze i biologicznie aktywne. Aby było to jeszcze skuteczniejsze, wcierki wykonuje się w połączeniu z masażem skóry głowy. Optymalnie trwa on około 10 minut;
  • zdrowa dieta i suplementacja – nie od dziś wiadomo, że na zdrowie i wygląd skóry (także skóry głowy) wpływa odpowiednio zbilansowana dieta oraz świadoma suplementacja. Najważniejszymi składnikami w odniesieniu do włosów są: witaminy z grupy B, cynk, siarka, selen, miedź;
  • wysoki poziom nawodnienia organizmu – ciało ludzkie składa się głównie z wody, jest ona przy tym kluczowym składnikiem skóry na całym ciele, w tym także na głowie. Utrzymuje jej nawilżenie, przyspiesza regenerację uszkodzeń i podrażnień. Dziennie rekomenduje się przyjmowanie przynajmniej 1,5 l płynów.

Latem skóra głowy znacznie szybciej się poci, co sprzyja namnażaniu się bakterii patogennych i grzybów chorobotwórczych. Nasilają one świąd, łupież, zaczerwienienie i wiele innych problemów trychologicznych. Wszystko przez to, że dni są raczej gorące, a powietrze suche. Oczyszczanie i nawilżanie bezpośrednio skóry głowy jest więc kluczowe.

Termoochrona włosów

Lato to pora, w której bardzo dobrym pomysłem jest rezygnacja z zabiegów stylizacyjnych takich jak prostowanie włosów prostownicą czy kręcenie ich lokówką. Naturalne loki, fale czy nawet po prostu niesfornie ułożone kosmyki wyglądają na planowany zabieg, dając wrażenie nadmorskiego, plażowego, surferowego looku. Jako że dni są zazwyczaj gorące, a na włosy codziennie pada spora ilość promieniowania słonecznego, działającego wysuszająco i nagrzewającego włosy, nie należy dodatkowo obciążać ich tego typu urządzeniami. Jeśli natomiast prostowanie lub kręcenie włosów jest nie do uniknięcia, zawsze należy pamiętać o zastosowaniu kosmetyków termoochronych w sprayu.

Maski regeneracyjne

Maski regeneracyjne nakłada się przez cały rok w częstotliwości 1-2 razy w tygodniu. Nie należy mylić ich z odżywkami do włosów, które aplikuje się na mokre włosy po ich umyciu za każdym razem. Maski są gęstsze i mają znacznie bardziej skoncentrowane składniki aktywne niż odżywki. Trzyma się je na włosach odpowiednio dłużej, nawet do 30 minut. Dzięki temu włosy są zawsze nawilżone, błyszczące, lepiej się układają i rozczesują, zmniejsza się ich łamliwość i wypadanie. Propozycja silnie nawilżającej maski na lato:

W zależności od preferencji do maseczki można dodać również odrobinę naturalnego miodu lub żółtko jaja. Po dokładnym zmieszaniu wszystkich składników powstaje gęsta papka, którą nakłada się na włosy, a dokładniej na 3/4 ich długości. Maskę utrzymujemy na włosach 30 minut, po czym bardzo dokładnie spłukujemy ciepłą wodą, kończąc czynność polewaniem włosów i skóry głowy wodą chłodną.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Prokop P., Astel A., Rola suplementacji w zbilansowanym żywieniu człowieka, LAB.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WsiP, Warszawa 2011.
  3. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami