Jak dbać o skórę w zimie, gdy pogoda jest tak niesprzyjająca? Z całą pewnością pielęgnacja jest bardziej wymagająca niż jesienią, powinna skupiać się zwłaszcza na ochronie skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak silny wiatr, śnieg czy niskie temperatury. O czym nie można zapominać?
Spis treści
Kosmetyki dobrej jakości
Decydując się na świadomą pielęgnację twarzy, należy przede wszystkim polubić się z umiejętnością czytania składów preparatów kosmetycznych. Lista użytych składników nazywa się w skrócie INCI – na samym początku wymieniane są związki użyte w największej ilości, na samym końcu są natomiast te, które znajdują się w kosmetyku śladowo. Należy zwracać uwagę, aby w kosmetykach nie było chemicznych i szkodliwych dodatków takich jak SLES, SLS, oleje mineralne czy parafina.
Oczywiście nawet naturalne składniki mogą sprawić, że skóra źle na nie zareaguje. Przykładowo masło shea może okazać się komedogenne, nasilając trądzik u posiadaczy cery tłustej, natomiast miód może uczulać, podobnie jak każdy inny składnik naturalny. Kosmetyki powinny być więc jak najbardziej naturalne i wysokiej jakości, lecz często poszukiwanie tych odpowiednich przebiega z wykorzystaniem metody prób i błędów.
Zobacz również: Naturalne kosmetyki.
Natłuszczanie skóry
Natłuszczanie skóry zimą jest bardzo ważne, ponieważ lipidy zabezpieczają ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, tworząc na jej powierzchni bardzo cienką warstwę ochronną. Taka bariera jest szczególnie ważna właśnie zimą. Kremy stosowane wiosną i latem są lżejsze, o delikatniejszej konsystencji. Po nałożeniu niemal nie widać, że coś znajduje się na skórze. Z kolei kremy zimowe mają gęstszą i cięższą konsystencję. Mogą więc powodować delikatne świecenie się skóry. W ich składzie znaleźć można np.:
- olej lniany;
- olej z awokado;
- masło shea;
- i inne substancje tłuszczowe.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby kremy zawierały w sobie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, zwłaszcza witaminę E znaną jako witamina młodości.
Demakijaż twarzy
Stosowanie tłustych kremów sprawia, że skóra może szybciej się zanieczyszczać. Jeśli dodamy do tego makijaż, nawet ten delikatny, a następnie położymy się w nim spać, mamy niemal pewność, że przez całą noc na powierzchni skóry rozwijać się będą bakterie, a sama skóra nie może swobodnie oddychać. Wzrasta ryzyko:
- zaskórników;
- podrażnień;
- trądziku;
- zaczerwienień;
- reakcji alergicznych.
Dlatego każdorazowo wieczorem należy dokładnie umyć skórę płynem do demakijażu, a następnie pianką lub żelem myjącym. Dalsza pielęgnacja odbywa się tak samo, jak w pozostałe pory roku.
Aby skóra była jeszcze lepiej oczyszczona, a składniki kosmetyków pielęgnacyjnych mogły swobodnie penetrować jej głębsze warstwy, rekomenduje się 1-2 razy w tygodniu wykonywanie peelingów. Najlepiej sprawdzą się peelingi kwasowe, uznawane za delikatniejsze, a równie skuteczne co peelingi mechaniczne.
Zobacz również: Oczyszczanie twarzy – naturalne sposoby.
Kremy z filtrem UV
Nawet zimą zaleca się wybierać kremy zawierające SPF co najmniej na poziomie 30. Nakłada się go na skórę około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby mógł dobrze się wchłonąć i dodatkowo zacząć działać w maksymalnym swoim zakresie. Zwłaszcza jeśli pada śnieg, ponieważ promienie UV z łatwością odbijają się od śniegu i kierują w stronę skóry. Tego typu kremy używa się więc całorocznie.
Skóra całego ciała
Zimą należy dbać nie tylko o skórę twarzy, ale i całego ciała. Bardzo ważne jest choćby systematyczne kremowanie rąk, a także niepomijanie kremowania szyi i dekoltu podczas wykonywania codziennego makijażu. To właśnie zimą zaobserwować można charakterystyczne zjawisko białego pyłku unoszącego się w powietrzu podczas zdejmowania ciasnych spodni. To martwy naskórek, który złuszczył się w związku z suchą skórą. Dlatego balsamy i masełka warto nakładać na całe ciało, nie tylko na twarz. Istotną częścią ciała potrzebującą pielęgnacji zimą są także stopy, zwłaszcza pięty.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo EDICON, Poznań.
Zostaw komentarz