Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2023

Hydrolat kwiatowyHydrolat roślinny to produkt uboczny powstający w procesie destylacji roślin parą wodną. Jest niezwykle bogaty w olejki eteryczne, co odróżnia go od zwykłej wody kwiatowej, która ma ich mniej. Destylacja polega bowiem na rozdzieleniu ciekłej mieszaniny poprzez odparowanie, a następnie skropleniu jej składników.

 

Charakterystyka hydrolatów roślinnych

Hydrolaty roślinne mają niektóre właściwości olejków eterycznych, ale są od nich delikatniejsze i można je aplikować bezpośrednio na skórę. Dzięki temu sprawdzą się również w przypadku bardzo wrażliwej skóry, np. niemowląt. W ich składzie znaleźć można mnóstwo witamin, minerałów, bioprotein i polisacharydów, jednak to olejki eteryczne odpowiadają za lecznicze i zdrowotne właściwości. Co ważne, zapach hydrolatu może różnić się od zapachu kojarzonego z jego głównym składnikiem. Przykładowo, hydrolat z róży może wcale nie przypominać zapachem tych kwiatów, mimo że posiada olejek eteryczny z nich pozyskany.

Hydrolat roślinny nie jest wodą kwiatową. Może być pozyskany z dowolnej części rośliny, korzeni, łodyg, liści, kwiatów, owoców, a nawet kory. Z kole wodę kwiatową pozyskuje się wyłącznie z płatków kwiatowych danej rośliny.

Hydrolat roślinny – zastosowanie

W zależności od rośliny, z której go pozyskano, hydrolat może wywierać różne działanie w stosunku do skóry. Dzięki temu mogą sięgać po niego wszystkie osoby, bez względu na rodzaj cery. Przykłady:

  • hydrolat z kwiatu pomarańczy – polecany do cery naczynkowej, wrażliwej lub mieszanej. Widocznie obkurcza i rozjaśnia naczynka, delikatnie rozświetla skórę oraz intensywnie regeneruje;
  • hydrolat z róży – dedykowany skórze wrażliwej, delikatnie ją tonizuje i odżywia, nie powodując jednocześnie żadnych podrażnień. Ma właściwości łagodzące;
  • hydrolat z lawendy – polecany cerze tłustej i mieszanej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Dodatkowo wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne;
  • hydrolat z czystka – polecany do cery trądzikowej i problematycznej. Zmniejsza cienie pod oczami, łagodzi zaczerwienienia i wykazuje właściwości antyseptyczne.

Głównym zastosowaniem hydrolatu roślinnego jest więc pielęgnacja cery. Zwykle wykorzystuje się go jako alternatywę toniku, po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu skóry (np. żelem, pianką myjącą, peelingiem). Hydrolat, podobnie jak tonik, przywraca równowagę i pH skórze, wyciszając ewentualne stany zapalne i kojąc podrażnienia. Po użyciu hydrolatu można z powodzeniem przejść do dalszych etapów pielęgnacji, np. można zaaplikować na skórę krem czy serum regeneracyjne.

To jednak nie jedyne zastosowanie hydrolatów roślinnych. Równie dobrze sprawdzają się do pielęgnacji włosów, zwykle jako mgiełka. Wystarczy spryskać nimi wilgotne jeszcze włosy i rozpocząć suszenie. Inne zastosowanie hydrolatu na włosy:

  • wcierka do skóry głowy – stosowana godzinę przed myciem włosów;
  • nawilżająca mgiełka – stosowana w ciągu dnia, np. przed opalaniem, aby uchronić włosy przed nadmiernym ich wysuszeniem;
  • baza pod olejowanie włosów – wystarczy zwilżyć włosy hydrolatem i nałożyć na nie ulubiony olejek;
  • dodatek maseczek – przygotowując domowe maseczki do włosów można dodać nich hydrolat, jeśli są zbyt gęste.

Hydrolat w formie sprayu można też stosować na podrażnienia po goleniu. Sprawdzi się na całym ciele.

Przepis na hydrolat roślinny

Aby przygotować hydrolat z pokrzywy wystarczy zebrać składniki:

  • 50 ml wody destylowanej;
  • 4 łyżki suszonych liści pokrzywy;
  • kawiarka.

Kawiarkę napełniamy wodą destylowaną, a w jej koszyczku umieszczamy liście pokrzywy lub innej rośliny. Następnie podgrzewamy kawiarkę na małym ogniu, aż do otrzymania wodnej esencji. Hydrolat przechowujemy w lodówce maksymalnie 4 dni.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kunc N., Frlan A., Baricevic D., Glavac N., Ladan M., Essential Oil and Hydrosol Composition of Immortelle (Helichrysum italicum), Plants, 11/2022.
  2. Śmigielski K., Prusinowska R., Krosowiak K., Sikora M., Comparison of qualitative and quantitative chemical composition of hydrolate and essential oils of lavender (Lavandula angustifolia), Journal of Essential Oil Research, 3/2013.
  3. Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami