Aktualizacja: 1 lipca 2024
Emulgowanie włosów jest prostą, domową procedurą, polegającą na umyciu włosów odpowiednią odżywką lub maseczką po ich wcześniejszym olejowaniu. Bez tego zabiegu znacznie utrudnione staje się zmycie z powierzchni włosów substancji tłuszczowych, wykorzystywanych celem poprawy ich kondycji. Warto zaznaczyć, że emulgowanie włosów można wykonywać na każdym rodzaju włosów i bez względu na użyty olej.
Spis treści
Co to jest emulgowanie włosów?
Zgodnie z definicją emulgacja jest procesem związanym z tworzeniem emulsji, czyli układu dwufazowego ciekłego z wykorzystaniem niemieszających się cieczy, np. wody i oleju. Polega na dyspergowaniu cząsteczek fazy rozproszonej w cieczy będącej fazy ciągłej emulsji. Do procesu emulgacji wykorzystuje się tzw. emulgatory. Ułatwiają pozyskanie emulsji oraz jej stabilizację. Są to związki powierzchniowo czynne o właściwościach hydrofobowo-hydrofilowych.
W odniesieniu do włosów emulgacja polega na połączeniu się składników odżywki z substancjami lipidowymi oleju. Po nałożeniu oleju na włosy tworzy się na nich tłusta powłoka, która nawilża, regeneruje, odżywia kosmyki. Zmycie oleju samą wodą czy nawet szamponem jest praktycznie niemożliwe. Potrzebne są składniki, które połączą się ze związkami tłuszczowymi – tzw. emulgatory. Znajdują się one właśnie w większości odżywek do włosów. Innymi słowy, odżywka łączy się z olejem i umożliwia dokładne zmycie go z włosów bez pozostawania na nich tłustej warstwy.
Emulgowanie włosów – jak wykonać?
Po właściwie przeprowadzonym olejowaniu włosów przychodzi czas na zmycie produktu. Z wykorzystaniem procesu emulgacji jest ono niezwykle proste. Na całą długość włosów, na której znajduje się olej, należy nanieść ulubioną odżywkę. Najlepiej sprawdzają się odżywki emolientowe oraz emolientowo-humektantowe. Najbardziej popularnymi składnikami odżywek emolientowych są:
- masła roślinne;
- lanolina;
- naturalne woski.
Odżywki nie daje się natomiast na skórę głowy i nie myje się nią skalpu. Po nałożeniu odżywki należy wetrzeć ją we włosy i pozostawić na kilka minut. Następnie całość dokładnie się spłukuje i myje włosy zwykłym, systematycznie stosowanym szamponem.
Jeśli po zakończeniu olejowania włosów znajduje się na nich wyraźny nadmiar oleju, najpierw warto spłukać go ciepłą wodą, a dopiero później zastosować opisane wyżej emulgowanie włosów.
Inną formą emulgowania włosów jest tzw. olejowanie na podkład. W tym zabiegu emulsja powstaje już w trakcie olejowania, nie trzeba więc po zakończeniu olejowania wykonywać ponownej emulgacji. Olejowanie włosów na podkład również może odbywać się na kilka sposobów, a popularnym przykładem jest metoda na sucho. W jej przebiegu olej dobrany indywidualnie do porowatości włosów nakłada się na suche włosy od ¾ ich długości. Następnie w to samo miejsce nakłada się odżywkę bez silikonów. Można również najpierw nałożyć odżywkę, a następnie olej, ewentualnie zmieszać olej z odżywką w osobnej miseczce i nałożyć na włosy tak przygotowaną mieszankę.
Zobacz również: Olejowanie włosów olejem z czarnuszki.
Emulgowanie włosów – zalety
Emulgowanie włosów jest zabiegiem zarówno praktycznym, jak i pielęgnacyjnym. Przede wszystkim pozwala na dokładne zmycie oleju z włosów bez pozostawiania na nich tłustej warstwy. Dzięki temu nie wyglądają one na przetłuszczone. Dodatkowo jednak włosy czerpią liczne korzyści z ich odżywiania. W zależności od tego, jaką odżywkę do emulgacji się wybierze, uzyskać można rozmaite rezultaty. Przykładowo odżywka proteinowa regeneruje i odbudowuje włosy, zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych.
Olejowanie włosów – jak często?
Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, włosy należy olejować systematycznie, a więc przez okres przynajmniej kilkunastu tygodni w określonych i stałych odstępach czasu. W przypadku włosów wysokoporowatych zaleca się 1-2 zabiegi w tygodniu, zaś w przypadku włosów niskoporowatych wystarczy jedna sesja raz w tygodniu. Równie ważny jak systematyczność jest świadomy i umiejętny dobór oleju do olejowania włosów. Powinien być on dopasowany do ich porowatości. Często odbywa się to metodą prób i błędów, dlatego nie warto poddawać się po jednym czy dwóch nieudanych zabiegach.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki.
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz