Kolagen do picia
Kolagen do picia

Domowe sposoby na piękne włosyDomowe sposoby na piękne włosy powinny być znane każdej osobie, która dąży do tego, aby jej fryzura była zdrowa, gęsta, lśniąca i odżywiona. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zaletą domowych metod jest łatwość ich zastosowania oraz powszechność. Nawet jeśli skupiają się one na samodzielnym wykonaniu kosmetyków, receptura jest niezwykle prosta, a składniki ogólnodostępne. Które metody cieszą się największą skutecznością?

Peelingi i wcierki do skóry głowy

Tak naprawdę zdrowie włosów pochodzi ze skóry głowy. To właśnie ona odpowiada za odżywienie włosów i dostarczenie im wszystkich składników odżywczych i niezbędnych do prawidłowego wzrastania. Na powierzchni skóry głowy również znajduje się martwy naskórek i warstwa sebum, co blokuje przenikanie składników odżywczych zawartych w szamponach czy wcierkach do włosów. Właśnie dlatego należy systematycznie je usuwać za pomocą delikatnego, enzymatycznego peelingu do skóry głowy. Wykonuje się go optymalnie raz w tygodniu przed myciem włosów, lekko wcierając go w skórę głowy i pozostawiając na określony czas wskazany przez producenta na opakowaniu. Następnie peeling zmywa się i myję włosy w rutynowy sposób.

Masaż skóry głowy

Równie cennym zabiegiem są masaże skóry głowy wykonane na bazie wcierki. Wcierki można kupić aktualnie w każdej drogerii, jak również wykonać je samodzielnie. Domową wcierką może stać się schłodzony napar z pokrzywy i skrzypu polnego, choć bardziej zaawansowane przepisy obejmują łączenie przypraw z olejkami naturalnymi dobranymi do porowatości włosów (uwaga: istnieje ryzyko uzyskania efektu przetłuszczonych włosów, dlatego należy wcześniej zapoznać się, jak zmyć olej z włosów i skóry głowy drogą emulgacji), miodem czy innymi składnikami dostępnymi tak naprawdę w każdej kuchni. Wcierki wykonujemy przed każdym myciem włosów, dokładnie aplikując je na całą powierzchnię skóry głowy i wykonując delikatny masaż skóry okrężnymi ruchami, bez użycia paznokci, aby nie podrażniać tej okolicy. Masaż powinien trwać około 10 minut. Jest nie tylko przyjemny, ale i pobudza krążenie w skórze, dzięki czemu składniki aktywne wcierek wchłaniają się znacznie efektywniej.

Zdrowa dieta i suplementacja

Kolejną kwestią, której absolutnie nie można pominąć, jest zdrowa dieta i suplementacja, ponieważ za odżywienie włosów odpowiada właśnie wystarczająca podaż składników odżywczych. Na prawidłowy wzrost i odżywianie włosów wpływają przede wszystkim:

O ile witaminę D należy suplementować, ponieważ nie ma dobrych źródeł pokarmowych, a jej synteza następuje dopiero po ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne, o tyle pozostałe składniki z łatwością można dostarczyć wraz ze zbilansowaną dietą. Codzienny jadłospis powinien zawierać produkty takie jak: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryby i owoce morza, jajka, mleko, świeże owoce i warzywa. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć tych składników wraz z dietą by wystarczających ilościach, również warto rozważyć suplementację.

Dobrym pomysłem jest przyjmowanie Spiruliny, która zawiera wszystkie te składniki i intensywnie odżywia cały organizm, jak również Chlorelli, która jest znana ze swojego działania oczyszczającego z toksyn. Aby włosy były piękne i lśniące, należy również pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Jednocześnie przeciwwskazane jest spożywanie nadmiaru cukrów prostych, które negatywnie wpływają na kondycję skóry głowy oraz picie alkoholu i palenie papierosów.

Stylizacji włosów – nawyki

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawyki stosowane każdego dnia dotyczące stylizacji włosów mogą znacznie pogarszać ich kondycję czy nasilać nadmierne wypadanie włosów. Takimi nawykami są przede wszystkim:

  • wiązanie włosów w ciasne kucyki lub koczki na czubku głowy;
  • suszenie włosów ze zbyt niskiej odległości lub gorącym nawiewem suszarki;
  • częste stylizacje z wykorzystaniem bardzo wysokich temperatur, zwłaszcza prostowanie włosów i ich kręcenie lokówką, zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do termoochrony;
  • samodzielne farbowanie włosów w domu farbami dostępnymi w drogeriach, które zazwyczaj są wyjątkowo chemiczne, a przy których mało kto stosuje zabezpieczenie włosów i ich odżywienie, co ma miejsce w gabinetach fryzjerskich;
  • pocieranie włosów ręcznikiem podczas ich wstępnego osuszania po umyciu, co powoduje odchodzenie łusek od łodyg włosów i późniejsze elektryzowanie się ich oraz przesuszenie;
  • unikanie podcinania końcówek włosów, co prowadzi do coraz intensywniejszego rozdwajania się ich na coraz większej długości włosa;
  • unikanie stosowania odżywek po każdym myciu włosów i rezygnacja z regeneracji ich za pomocą intensywnie działających masek 1-2 razy w tygodniu.

Warto wyrobić sobie prawidłowe nawyki, ponieważ częstość wyżej wymienionych zabiegów jest ogromna. Nawet jeśli trwają one przez chwilę, lecz powtarzają się tak systematycznie, niwelują całkowicie efekt pięknych włosów.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na skórę głowy.

Domowe maseczki do włosów

Odnośnie masek, bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie ich samodzielnie w domu. Będziemy mieć pewność, że ich skład jest w pełni naturalny, a działanie skuteczne. Ogromną popularnością cieszy się domowa maseczka do włosów ze Spiruliny w proszku. Wystarczy zmieszać miarkę sproszkowanej Spiruliny z identyczną ilością wody, uzyskując papkę o gęstej konsystencji. Nanosi się ją na 3/4 długości włosów z pominięciem skóry głowy i pozostawia na pół godziny. Następnie zmywa się ją chłodną wodą. Maseczkę ze Spiruliny można wykonać także z naturalnego kefiru, miodu, żółtek jaj i innych składników zawierających mnóstwo składników odżywczych i znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
  2. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami