Aktualizacja: 10 czerwca 2021
Kule do kąpieli stały się fenomenem ostatnich lat. Stosowane są celem poprawy ogólnego wyglądu skóry, poprawy samopoczucia oraz maksymalnego relaksu podczas zażywania kąpieli. Mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy tego typu produkty są bezpieczne? Podpowiadamy!
Spis treści
Czym są kule do kąpieli?
Kule do kąpieli to mocno zapakowane (w formę kuli) mieszanki różnych składników aktywnych i dodatków, które po zanurzeniu w wodzie zaczynają musować. Kula w wodzie rozpuszcza się, zmieniając jej barwę, wzbogaca ją o składniki aktywne, a także powoduje wydobycie się niezwykle przyjemnych zapachów. Wyróżniamy wiele rodzajów takich produktów – najczęściej spotyka się formę kuli, jednak nierzadkie są kostki, serduszka czy inne ciekawe kształty. Wyróżnić można także różne zapachy, kolory i efekt działania. Na rynku najczęściej spotyka się 2 podstawowe rodzaje kul do kąpieli:
- naturalne – na bazie wyłącznie naturalnych składników. Ich rozpuszczaniu w wodzie nie towarzyszą żadne efekty specjalne, ponieważ bazą produktu są olejki i roślinne masła;
- musujące – zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, które w kontakcie z wodą powodują generację tysięcy malutkich bąbelków, a więc efekt musowania.
Aby mieć pewność co do składu produktu, kule do kąpieli można wykonać samodzielnie w domu.
Czy kule do kąpieli są zdrowe?
Przeciwnicy kul do kąpieli twierdzą, że tego typu urozmaicenia kąpieli zwiększają ryzyko infekcji intymnych u kobiet, podrażniają błony śluzowe oraz niszczą delikatną powierzchnię skóry. Jest to prawda, o ile do wykonania kul wykorzystano chemiczne, sztuczne dodatki. Szczególną uwagę należy zwrócić, aby wybrane kule do kąpieli nie zawierały toksycznych barwników i składników zapachowych oraz kwasu borowego. Na układ moczowo-płciowy nie wpływają zaś korzystnie drobinki brokatu.
Działanie kul do kąpieli
Produkty w pełni naturalne przynoszą niezwykłe efekty i widocznie poprawiają kondycję naszej skóry. Jeśli kula posiada w swoim składzie olejki roślinne lub masło shea, rezultatem kąpieli będzie wyjątkowo nawilżona, gładka i promienna skóra. Na jej powierzchni wytworzy się niewidoczna warstwa zatrzymująca wilgoć, dzięki czemu stan skóry będzie dobry nie tylko bezpośrednio po kąpieli, ale i przez dłuższy czas.
Naturalne olejki i roślinne substancje zapachowe sprawią, że korzyści obejmą również sferę psychiczną. Po kilkunastominutowej kąpieli z dodatkiem kuli zauważa się między innymi:
- zmniejszenie napięcia psychicznego i mięśniowego;
- ogólną poprawę samopoczucia;
- rozluźnienie całego organizmu;
- większy komfort psychiczny;
- odprężenie;
- zmniejszenie wahań nastroju i drażliwości;
- zwiększenie codziennej motywacji do działania.
Ponadto taka kąpiel wpływa na poprawę komfortu snu, może być więc środkiem pomocniczym w walce z bezsennością i snem przerywanym.
Domowe kule do kąpieli – jak zrobić?
Jak wspomniano wcześniej, kule do kąpieli można zrobić samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy przygotować następujące składniki:
- 200 g sody oczyszczonej;
- 100 g soku cytrynowego;
- 50 g mąki ziemniaczanej;
- 30 ml naturalnego olejku roślinnego;
- 5-6 kropel naturalnego olejku eterycznego;
- łyżeczka wody.
Opcjonalnie można wykorzystać suszone kwiaty i zioła, miód, mleko w proszku czy inne naturalne dodatki, które mogą poprawić kondycję skóry. Sodę wraz ze skrobią łączymy w misce, dolewamy olejki i wodę, a następnie wyrabiamy masę jak zwykłe ciasto. Dodaj sok z cytryny i ponownie wyrób jak ciasto. Masę formuj w dłoniach na kształt kuli, przy czym na zewnątrz możesz ruchem wciskającym „wgnieść” ewentualnie zastosowane zioła i kwiaty. Tak przygotowaną kulę należy umieścić na kilka godzin w lodówce, aby utrwaliła swój kształt. Gotowe kule przechowuj w suchym, chłodnym miejscu.


Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kloskowska I., Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
Mam tylko prysznic 😀 Nigdy nie używałam kul do kąpieli 😉
Niestety nie mam wanny więc nie przetestuję czy zdrowe 😉
Aż żaluje, że nie mam wanny…
Nie zdawałam sobie sprawy z konsekwencji :/
Nigdy nie pomyślałam o tym, że można zrobić naturalne i zdrowe kule do kąpieli własnoręcznie ? chyba czas to wypróbować!