Co lepsze na zmarszczki – kolagen czy kwas hialuronowy? Warto wiedzieć, że obydwa związki najlepiej stosować jednocześnie, ponieważ ich działanie uzupełnia się wzajemnie. Znajdują się one fizjologicznie w organizmie człowieka, przy czym ich poziomy są najwyższe do 25. roku życia. Po osiągnięciu tego wieku wewnątrzustrojowa synteza zaczyna spadać, co przejawia się pierwszymi zmarszczkami. Odpowiedzią na ten problem jest systematyczna suplementacja zarówno kolagenu, jak i kwasu hialuronowego.
Spis treści
Kolagen na zmarszczki
Kolagen to białko fibrylarne będące podstawowym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej. Odpowiada przede wszystkim za wytrzymałość i stabilność tkanek, w których się znajduje. W największych ilościach spotkać go można w skórze, kościach, narządach wewnętrznych oraz naczyniach krwionośnych, choć tak naprawdę mniejsze lub większe jego ilości znajdują się w niemal wszystkich tkankach w ludzkim ciele. Objawem niedoboru kolagenu w organizmie widocznym na pierwszy rzut oka jest przede wszystkim tworzenie się zmarszczek mimicznych. Właśnie dlatego pierwsze zmarszczki pojawiają się u osób po 25 roku życia, gdy poziom kolagenu w ustroju maleje. Skóra staje się bardziej podatna na odkształcenia i uszkodzenia, a więc między innymi na działanie sił grawitacyjnych. Pojawia się jej powolna wiotkość. Co istotne, poziom kolagenu spada o 1% rocznie, co oznacza, że przy braku uzupełniania jego niedoborów możemy spodziewać się jedynie narastania problemów. Innymi objawami niedoboru są także bóle stawów i sztywność stawów, podatność na kontuzje, pogorszenie czynności narządów wewnętrznych.
Kwas hialuronowy na zmarszczki
Kwas hialuronowy jest polisacharydem z grona glikozaminoglikanów. W największych ilościach w ludzkim organizmie występuje w tkankach dobrze nawodnionych, a więc na przykład we łzach, w ślinie, w gałce ocznej, ale także w skórze, gdy ma ona odpowiedni poziom nawilżenia. W kosmetologii kwas hialuronowy pełni rolę w związku silnie higroskopijnego, co oznacza, że ma zdolność do przyciągania cząsteczek wody. Udowodniono, że już 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ze sobą aż do 250 cząsteczek wody. Tym samym kwas hialuronowy utrzymuje nawilżenie tkanek, w których się znajduje, w tym również w skórze. Podstawowym objawem niedoboru tego związku będzie więc suchość skóry, a więc i tworzenie się zmarszczek.
Zobacz również: Kolagen i kwas hialuronowy na stawy
Kolagen i kwas hialuronowy na zmarszczki
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmarszczek, opóźnić to zjawisko, a nawet zmniejszyć widoczność powstałych już zmian skórnych, należy przede wszystkim zadbać o to, aby skóra była zarówno wytrzymała, jak i nawilżona. Właśnie dlatego podkreśla się znaczenie jednoczesnego przyjmowania kolagenu i kwasu hialuronowego. Choć oba związki mają nieco odmienne działania, intensywnie się ono uzupełnia, utrzymując idealną kondycję skóry.
Należy również pamiętać, że aby zauważyć efekty systematycznej suplementacji, rzeczywiście musi być ona regularna i musi trwać przez dłuższy czas. Oznacza to, że oba suplementy diety powinniśmy przyjmować codziennie przez okres co najmniej 4 tygodni. Dodatkowo należy pilnować unikania innych czynników ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia zmarszczek. Są nimi zwłaszcza: palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, częste opalanie się i ekspozycja skóry na promieniowanie UV bez zastosowania kremów ochronnych oraz korzystanie z solarium.
Zobacz również: Kolagen czy kwas hialuronowy na zmarszczki?
Jaki kolagen i kwas hialuronowy na zmarszczki wybrać?
O efektach suplementacji świadczy w dużym stopniu jakość przyjmowanych suplementów diety. Właśnie dlatego, wydając pieniądze na jakikolwiek produkt, należy się upewnić, że jest on bezpieczny, sprawdzony i skuteczny. Przykładami suplementów w wysokiej jakości są choćby te oferowane przez bioalgi. Kolagen bioalgi w proszku to kolagen naturalny do picia pozyskiwany z tkanek wołowych. Mają one identyczną strukturę, jak kolagen ludzki, zatem mogą być płynnie wbudowywane w tkanki. Z kolei kwas hialuronowy tej firmy dostępny jest w formie kapsułek. Producent pozyskuje go w procesie naturalnej biofermentacji roślinnej, przez co z powodzeniem sięgać po niego mogą również weganie i wegetarianie. Obydwa suplementy diety nie zawierają zbędnych dodatków czy GMO. Mają w pełni naturalny skład, a ich skuteczność jest potwierdzona badaniami oraz opiniami konsumentów.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
- Wartanowicz M., Ziemlanski S., Rola witaminy C w fizjologicznych i patologicznych procesach ustroju człowieka, Żywienie Człowieka i Metabolizm, 3/1992.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 66/2012.
Zostaw komentarz