Aktualizacja: 15 września 2022
Bruzdy nosowo-wargowe pojawiają się u każdego człowieka w pewnym wieku, pogłębiając się wraz z upływem czasu. Zmarszczki te stanowią charakterystyczne wgłębienia biegnące w liniach łączących boczne skrzydełka nosa z kącikami ust. Gdy je u siebie zauważymy, samo stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych będzie już niewystarczające. Co wówczas należy robić, aby zmniejszyć ich widoczność?
Spis treści
Bruzdy nosowo-wargowe – przyczyny
Główną przyczyną powstawania bruzd nosowo-wargowych jest pogarszanie się kondycji skóry wraz z upływem lat. Począwszy od okolic 25. roku życia naturalna synteza kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie zaczyna spadać. Związki te są głównym składnikiem skóry, odpowiadając za jej elastyczność, nawilżenie, wytrzymałość i jędrność. Poziom kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie spada jeszcze intensywniej po 30. roku życia, zaś po 60. roku życia produkcja endogenna (wewnątrzustrojowa) ulega zahamowaniu.
To właśnie starzenie się skóry wraz z upływem lat sprawia, że zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne, w tym bruzdy nosowo-wargowe. Czynnikami, które jeszcze przyspieszają ten proces lub znacznie zwiększają widoczność już obecnych bruzd, są:
- palenie papierosów;
- nadmierne picie alkoholu;
- częsta ekspozycja twarzy na słońce bez zastosowania preparatów ochronnych;
- regularne korzystanie z solarium, opalanie się;
- dieta uboga w witaminy, białka, NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) i minerały;
- niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie (u osób z większym poziomem tkanki tłuszczowej bruzdy pojawiają się kilka lat później);
- predyspozycje genetyczne (ich pojawienie się w dużej mierze zależy od anatomicznej budowy twarzy).
Pojawienie się bruzd nosowo-wargowych jest nieuchronne, jednak odpowiednim postępowaniem jesteśmy w stanie opóźnić to zjawisko.
Zobacz również: Lwia zmarszczka.
Bruzdy nosowo-wargowe – domowe sposoby
W pierwszej kolejności można spróbować domowych metod pozbywania się bruzd nosowo-wargowych. Przede wszystkim należy zmienić dietę i rozpocząć odpowiednią suplementację, choć na efekty często czekamy kilka miesięcy. Regularność zostanie wynagrodzona, jako że najlepszym sposobem dbania o siebie jest dbanie od wewnątrz. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa będące źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Należy dostarczać do organizmu także odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, ponieważ to właśnie ono buduje tkanki, oraz NNKT. Do korzystnych suplementów diety zaliczamy Chlorellę, Spirulinę, kwas hialuronowy oraz kolagen. Jeśli źródła cennych kwasów tłuszczowych w naszej diecie są ubogie, warto wprowadzić do niej także olej z czarnuszki. Konieczne jest picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie i rezygnacja z papierosów.
Następnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy skupić się na peelingach, maskach regeneracyjnych oraz serum odżywczych. Twarz należy kremować także na noc. Kremy na dzień zwykle mają lekką, nawilżającą konsystencję, natomiast te na noc są cięższe i mają za zadanie zregenerować oraz dogłębnie odżywić skórę po całym dniu. Kosmetyki powinny być bogate w witaminę E, witaminę A, naturalne oleje roślinne, kwas hialuronowy oraz cynk.
Skutecznym sposobem przywracania jędrności skórze jest również masaż Kobido, który dodatkowo niezwykle relaksuje i odstresowuje. Między sesjami, w warunkach domowych, można zdecydować się na samodzielne masaże twarzy rollerami jadeitowymi dostępnymi w większości sklepów kosmetycznych. Aby nie rozciągać skóry i nie pogłębiać jej wiotkości, wcześniej należy zapoznać się z metodyką wykonywania takich zabiegów.
Zobacz również: Olej kokosowy na zmarszczki.
Bruzdy nosowo-wargowe – zabiegi medycyny estetycznej
Znacznie skuteczniejsze okazują się być zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych należą:
- HIFU – terapia skupioną wiązką fal dźwiękowych o dużym zasięgu, powodującą zwiększenie temperatury tkanek nawet do 70 stopni C. Powoduje to koagulację tkanek, co skutkuje silną regeneracją skóry i tworzeniem się nowych włókien kolagenowych;
- laser frakcyjny – wykorzystanie wiązek światła do stymulacji naturalnej produkcji kolagenu wypełniającego ubytki w skórze, w tym także ubytki związane ze zmarszczkami;
- mezoterapia igłowa – iniekcje kwasem hialuronowym i substancjami odżywczymi, których celem jest wypełnienie bruzd oraz znaczne odżywienie i nawilżenie skóry;
- nici hialuronowe – iniekcje kwasem hialuronowym polegające na wprowadzaniu preparatu w głąb skóry w sposób liniowy w oparciu o wektory napięcia skóry.
O tym, który zabieg sprawdzi się najlepiej, decyduje kilka czynników, m.in. rodzaj skóry pacjenta, wiek, upodobania i preferencje, a także ogólny stan zdrowia i obecność ewentualnych schorzeń przewlekłych. Na zabiegi należy zdecydować się dopiero wtedy, gdy naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mamcarz B., Prandecka D., Medycyna estetyczna w praktyce, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2020.
- Przylipiak A., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zostaw komentarz