Suche utonięcie to patologiczny stan, do którego dochodzi w skutek podtopienia się i przedostania niewielkich ilości wody do dróg oddechowych. Problem ten najczęściej dotyczy dzieci, choć równie dobrze może wystąpić u osoby dorosłej. Stwarza szczególne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ objawy w niektórych przypadkach pojawiają się nawet po wielu godzinach.
Spis treści
Utonięcie – definicja
Tonięcie definiuje się jako rodzaj gwałtownego uduszenia będącego konsekwencją zalania wodą górnych dróg oddechowych. Prowadzi to do ciężkich zaburzeń elektrolitowych, a nawet uduszenia. Wyróżnia się cztery rodzaje utonięcia:
- mokre (wet drowning) – duża ilość wody dostaje się do dróg oddechowych, zalewając płuca;
- suche (dry drowning) – do dróg oddechowych przedostaje się niewielka ilość płynu, mimo tego oddziałuje na układ nerwowy i prowadzi do niedotlenienia;
- wtórne (secondary drowning) – wywołane rozległym obrzękiem płuc, do którego może dojść nawet do 72 godzin od momentu akcji ratunkowej;
- zespół zanurzeniowy (immersion syndrome) – będący konsekwencją odruchowego pobudzenia nerwu błędnego, co prowadzi do zatrzymania akcji serca.
Proces utonięcia składa się z pięciu etapów i są one następujące:
- I – trwa do 15 sekund i rozpoznać go można po charakterystycznych ruchach oraz gwałtownych wdechach i wydechach osoby tonącej;
- II – osoba tonąca zaczyna stawiać wodzie świadomy opór, jednak nie wytrzymuje dłużej niż 60 sekund, po czym wciąga wodę przez nos i/lub usta. Nadmiar dwutlenku węgla oraz narastający niedobór tlenu pobudzają ośrodek oddechowy, przez co tonący pochłania coraz więcej wody;
- III – etap ten trwa do 90 sekund, a w przebiegu niego do organizmu dostaje się największa ilość wody;
- IV – trwa do 90 sekund i jest ostatnim momentem na udzielenie skutecznej pomocy medycznej. Obejmuje zatrzymanie oddechu i utratę przytomności;
- V – ostatni okres obejmujący końcowe ruchy oddechowe, trwający maksymalnie 50 sekund. Dzieje się poza świadomością tonącego i prowadzi do śmierci.
Dość specyficznym przypadkiem jest wspominane suche utonięcie, które warto poznać nieco bliżej.
Suche utonięcie – czym jest?
Zgodnie z definicją suche utonięcie dotyczy aspiracji niewielkich ilości płynów, czego konsekwencją jest odruchowe pobudzenie nerwu krtaniowego górnego. Wywołuje to skurcz głośni oraz następcze niedotlenienie i utratę przytomności. Warto zaznaczyć, że przy suchym utonięciu skurcz głośni nie chroni przed przedostawaniem się płynu do dróg oddechowych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na całym świecie tonie ponad 320 tysięcy osób. Szczególnie narażoną grupę stanowią dzieci i mężczyźni, przy czym w przypadku dzieci często jest to suche utonięcie. Jego największe ryzyko dotyczy dzieci od 1. do 4. roku życia.
Objawy suchego utonięcia
Objawy suchego utonięcia mogą wystąpić od razu lub nawet wiele godzin po epizodzie. Najczęściej są to:
- duszności;
- trudności w oddychaniu;
- uczucie ściskania w klatce piersiowej;
- zawroty głowy;
- senność;
- świszczący oddech;
- zaburzenia mowy;
- odruch wymiotny;
- kaszel.
Wskutek suchego utonięcia skóra może przybrać blady lub siwy odcień, co wiąże się właśnie z narastającym niedotlenieniem. Przy braku szybkiej pomocy dochodzi do utraty przytomności, co jest sytuacją bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.
Suche utonięcie może mieć wiele powikłań zdrowotnych, do których zaliczamy m.in. wtórne utonięcie oraz zapalenie płuc. U niektórych pacjentów obserwuje się ponadto różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, będące konsekwencją niedotlenienia.
Pierwsza pomoc przy suchym utonięciu
Przede wszystkim należy zawieźć osobę poszkodowaną na szpitalny oddział ratunkowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz zleci gazometrię, czyli badanie wysycenia krwi tlenem, a także RTG płuc. Jeśli będzie to konieczne, natychmiast wdroży odpowiednie postępowanie terapeutyczne, np. farmakoterapię przeciwobrzękową lub tlenoterapię.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bloch-Bogusławska E., Wolska E., Paradowska A., Grapatyn G., Sądowo-lekarska analiza utonięć w materiałach zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy w latach 1992-2002, ARCH. MED. SĄD. KRYM., 2008, LVIII, 150-154.
- Kopczewski M., Sawczyszyn A., Zagrożenia w środowisku wodnym dla zdrowia i życia ludzkiego – wybrane przykłady, Bepieczeństwo, 4/2020.
Zostaw komentarz