Krwotok tętniczy jest konsekwencją uszkodzenia naczyń krwionośnych, którymi przepływa krew tętnicza, a więc od serca w kierunku obwodu. Jest on szczególnie niebezpieczny, ponieważ może w krótkim czasie doprowadzić do śmiertelnego wykrwawienia się. Każdy krwotok tętniczy wymaga pilnej pierwszej pomocy.
Spis treści
Krwotok tętniczy – przyczyny
Krwotok tętniczy pojawia się w wyniku uszkodzenia tętnic. Są to duże naczynia krwionośne o niezwykle wytrzymałych, elastycznych i nieprzepuszczalnych ścianach, których rolą jest prowadzenie krwi z serca w kierunku poszczególnych narządów wewnętrznych. Krew płynie w nich pod bardzo dużym ciśnieniem, zgodnie z pulsem, czyli rytmem uderzeń mięśnia sercowego. Do uszkodzenia tętnic najczęściej dochodzi wskutek urazów mechanicznych, takich jak rany kłute, cięte, miażdżone, szarpane. Przyczyną może być wypadek komunikacyjny, upadek z wysokości (wówczas często mamy do czynienia z krwotokiem wewnętrznym) czy różnego rodzaju rany.
Jak wygląda krwotok tętniczy?
Krwotok tętniczy jest bardzo charakterystyczny i dlatego można go z łatwością rozpoznać. Z uszkodzonych naczyń krew wypływa zgodnie z rytmem skurczów serca, a więc pulsacyjnie. Krew ma jasnoczerwoną barwę, ponieważ jest bogata w tlen. Jako że krew wydostaje się z naczynia pod bardzo wysokim ciśnieniem, taki krwotok trudno opanować. Jest obfity, a w przypadku naruszenia większych naczyń tętniczych (np. tętnica udowa, aorta) stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Dla porównania w przypadku krwotoku żylnego krew wypływa z rany stałym, w miarę równomiernym strumieniem, nie pulsuje i jest ciemnoczerwona przez wzgląd na wysoką zawartość dwutlenku węgla. Dość łatwo go opanować uciskając uszkodzone naczynia.
Krwotok tętniczy – objawy i konsekwencje
W ciele każdego dorosłego człowieka znajduje się około 5-6 litrów krwi niebezpieczna staje się utrata 0,7 litra krwi. Prowadzi to do zaburzeń ukrwienia narządów wewnętrznych takich jak wątroba, serce, płuca i innych. Charakterystycznymi objawami krwotoków są:
- bladość skóry;
- mroczki przed oczami;
- wzmożone pragnienie;
- zlewne, zimne poty;
- tachykardia, a po chwili zwolnienie rytmu serca i osłabienie tętna;
- znaczne osłabienie organizmu;
- stan przedomdleniowy i omdlenia.
Konsekwencją krwotoku tętniczego może być wstrząs hipowolemiczny, będący stanem, w którym organizm człowieka doświadcza niedoboru objętości krwi krążącej. Wstrząs hipowolemiczny prowadzi z kolei do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, niewydolności nerek i innych narządów wewnętrznych.
Pierwsza pomoc przy krwotoku tętniczym
Jeśli krwotok jest znaczny, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe lub przystąpić do udzielania pierwszej pomocy i poprosić o to innych świadków zdarzenia. Kluczowy jest bezpośredni ucisk na ranę i jej najbliższe sąsiedztwo, np. za pomocą gazy, a jeśli jej nie mamy – dowolnego innego materiału. Co ważne, gdy gaza przesiąknie krwią, nie odrywamy jej od rany, aby zmienić opatrunek. Jedynie dokładamy kolejne warstwy aż do momentu, w którym krew przestanie je nasączać. Różnego rodzaju opaski uciskowe powyżej rany powinny być stosowane jedynie w skrajnych przypadkach. Taką opaskę zaciskową mocuj wówczas około 5-7 cm powyżej rany, oczekując na profesjonalną pomoc medyczną.
Leczenie krwotoków w szpitalu polega na wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych, przetaczaniu krwi oraz tamowaniu krwotoku oddziałując bezpośrednio na uszkodzone naczynie krwionośne. Bardzo ważne jest przetoczenie krwi zgodnie ze znajomością grupy dawcy i biorcy. Idealnym, uniwersalnym dawcą jest osoba posiadająca grupę krwi 0 Rh-, gdyż taką grupę krwi można przetoczyć każdemu potrzebującemu, bez względu na jego grupę krwi. Niestety posiadacz grupy krwi 0 Rh- ma spory problem jako biorca, gdyż można przetoczyć mu w razie potrzeby jedynie krew grupy 0. Uniwersalnymi biorcami są osoby z grupą krwi AB – mogą otrzymać każdy rodzaj krwi pod warunkiem zgodności czynnika Rh.
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kmieciak B., Zawadzki D., Sikora J., Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2021.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz