Kolagen do picia
Kolagen do picia

Krwawienie z przewodu pokarmowegoKrwawienie z przewodu pokarmowego zawsze jest sygnałem alarmowym i niepokojącym. Wymaga pilnej diagnostyki obrazowej, ponieważ w wielu przypadkach może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Wszystko zależy od przyczyn krwawienia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz gastroenterolog, chyba że krwawienie pojawia się nagle i jest obfite. Wówczas pacjent powinien znaleźć się na SOR.

Krwawienie z przewodu pokarmowego – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego, a do najczęstszych należą:

I wiele innych. W przypadku dzieci rozważyć należy ponadto anomalie i wady rozwojowe układu pokarmowego, np. zdwojenie przewodu pokarmowego. Niektóre choroby występują wyłącznie w grupie najmłodszych pacjentów, np. choroba krwotoczna noworodków czy nekrotyczne noworodkowe zapalenie jelit. Warto zaznaczyć, że krwawienie może dotyczyć zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – obie sytuacje są niepokojące i patologiczne. W niektórych przypadkach nie sposób ustalić dokładnego źródła krwawienia.

Krwawienie z przewodu pokarmowego – objawy

Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą przyjmować postać ostrą lub przewlekłą. Nagłe, obfite krwawienie objawia się krwawymi wymiotami, krwotocznymi stolcami lub też wymiotami fusowatymi i smolistymi stolcami. Z kolei krwawienia przewlekłe mogą manifestować się jedynie obecnością krwi utajonej w stolcu lub niedokrwistością z niedoboru żelaza. W przypadku krwawień z przewodu pokarmowego typowe są też objawy ogólne takie jak:

Obraz kliniczny zależy ponadto od szybkości utraty krwi. Przy masywnym krwotoku może dojść nawet do wstrząsu hipowolemicznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.

Diagnostyka krwawienia z przewodu pokarnowego

W pierwszej kolejności należy ocenić:

  • stan ogólny pacjenta;
  • poziom jego świadomości;
  • wygląd skóry (bladość, wybroczyny);
  • częstość akcji serca;
  • liczbę oddechów;
  • powrót kapilarny;
  • tkliwość palpacyjną brzucha.

Jeśli krwawienie jest masywne, należy natychmiast uzyskać dostęp naczyniowy, wykonać oznaczenie grupy krwi, morfologię krwi, badanie układu krzepnięcia, stężenie elektrolitów oraz ocenić funkcję nerek i wątroby. W zależności od uzyskanych wyników badań wdraża się dalszą diagnostykę, np. endoskopię przewodu pokarmowego czy badanie USG jamy brzusznej.

Krwawienie z przewodu pokarmowego – leczenie

Przy masywnych krwotokach często niezbędne jest leczenie przeciwwstrząsowe, polegające m.in. na przetoczeniu preparatów krwiopochodnych. Jeśli nie ma takiej konieczności, wdraża się leczenie przyczynowe na podstawie zidentyfikowanego źródła krwawienia. Przykładowo jeśli krwawienie było konsekwencją choroby wrzodowej, stosuje się leki osłonowe na żołądek i dwunastnicę, leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe oraz modyfikuje dietę pacjenta. Natomiast jeśli przyczyną krwawienia jest choroba nowotworowa układu pokarmowego, należy jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie onkologiczne (np. radioterapię, chemioterapię, chirurgiczne usunięcie zmian rakowych).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Markocka-Mączka K., Grabowski K., Taboła R., Czy każde krwawienie z przewodu pokarmowego wymaga interwencji chirurga?, Zdrowie Publiczne Standardem Dobrostanu, Wrocław.
  2. Krasuska M., Guzel T., Krwawienie do przewodu pokarmowego – rola endoskopii w diagnostyce i terapii, Pielęgniarstwo Polskie, 1/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami