Aktualizacja: 23 lipca 2024
Codzienne krwotoki z nosa zawsze są niepokojącym sygnałem wskazującym na rozmaite problemy zdrowotne. Sporadyczne epizody nie są jeszcze powodem do zmartwień, jeśli jednak sytuacja ma charakter permanentny, wymaga konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Spis treści
Codzienne krwotoki z nosa – przyczyny
Unaczynienie błony śluzowej nosa pochodzi z niezwykle bogatego systemu tętniczego, na który składają się przede wszystkim: tętnica szyjna wewnętrzna, tętnica szyjna zewnętrzna. Codzienne krwotoki z nosa mogą wskazywać m.in. na:
- polipy nosa;
- nadmierne przesuszenie błony śluzowej nosa, np. przez klimatyzację w miejscu pracy;
- ziarniaki przegrody nosa;
- infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze lub infekcje wirusowe w obrębie nosa i/lub zatok przynosowych o charakterze przewlekłym;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- małopłytkowość;
- zaawansowana miażdżyca tętnic wieńcowych;
- niewydolność nerek;
- znaczny niedobór witaminy K;
- choroby zakaźne i ogólnoustrojowe przebiegające z nadmiernym przekrwieniem śluzówki nosa;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba nowotworowa w obrębie zatok przynosowych i nosa;
- alergiczne zapalenie śluzówki nosa;
- zbyt długie stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne, zwłaszcza o charakterze miejscowym.
Częste krwotoki z nosa mogą występować również u kobiet ciężarnych wskutek zmian w układzie krążenia, co z kolei jest uwarunkowane zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej. W następstwie ciąży naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, co może prowadzić do pękania tych mniejszych, umiejscowionych w błonie śluzowej nosa. Krwotoki z nosa mogą towarzyszyć chorobą przewlekłym przebiegającym z silnymi zaparciami lub kaszlem.
Kiedy krwotok z nosa jest niebezpieczny?
Sporadyczne krwotoki z nosa nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli występują każdego dnia, powinny nas zaniepokoić. Jeśli trwają długo i w ich przebiegu dojdzie do utraty sporej objętości krwi, mogą zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową oraz prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego. W znacznej większości przypadków krwotoki te nie są jednak bardzo zaawansowane, nie stanowią więc zagrożenia.
Codzienne krwotoki z nosa – diagnostyka
Jeśli krwawienie z nosa jest długotrwałe i częste, a zwłaszcza jeśli pojawia się codziennie, wymaga pilnej wizyty w gabinecie otorynolaryngologa. Przede wszystkim wykonać trzeba wziernikowanie nosa i badanie obrazowe zatok przynosowych. Jeśli wyniki są prawidłowe, zleca się badania krwi, głównie pod kątem czynników krzepnięcia krwi. Przy okazji sprawdzić można morfologię krwi obwodowej, hormony tarczycy, hormony płciowe, panel wątrobowy i panel nerkowy. Stwierdzenie przyczyny wywołującej krwawienie jest często niemożliwe w trakcie trwania epizodu. Dlatego na samym początku najważniejsze jest, aby opanować krwotok i dopiero później szukać przyczyn.
Codzienne krwotoki z nosa – leczenie
Leczenie codziennych krwotoków z nosa musi być pilne i opiera się na terapii przyczynowej. Właśnie dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka i ustalenie choroby podstawowej. W pierwszej kolejności krwotok należy zahamować poprzez pochylenie głowy do przodu oraz ucisk zimnym kompresem na grzbiet nosa. Można również umieścić zimny kompres na czole i karku, a skrzydełka nosa ucisnąć palcami. Jeśli silny krwotok trwa powyżej 20 minut, należy udać się do szpitala. Profesjonalne tamowanie krwotoku polega na zastosowaniu leków obkurczających naczynia krwionośne w obrębie nosa. Dalsze leczenie zależy już od przyczyn problemu. Przykładowo przy polipach nosa rozważa się ich chirurgiczne usunięcie, zaś przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują antybiotyki.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Schlosser R., Krwawienie z nosa, Medycyna po Dyplomie, 5/2009.
- Kulczyński B., Krwawienia z nosa, 10/2002.
- Kwast P., Zawadzka-Głos L., Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie, N Ped 2015; 19(3): 83-86.
Zostaw komentarz