Kawior uważa się za produkt luksusowy, do którego nie wszyscy mają dostęp. Należy on również do żywności, która wzbudza skrajne emocje. Jedni go nie znoszą, inni z kolei uwielbiają, płacąc za jedną puszkę 25 tysięcy euro. Czym jest kawior oraz jakie właściwości odżywcze posiada? Oto wskazówki.
Spis treści
Czym jest kawior?
Kawior to solona ikra dziko żyjącego w Morzu Kaspijskim oraz Morzu Czarnym jesiotra. Przyjęło się także nazywanie kawiorem ikrę, która pochodzi od jesiotrów hodowlanych oraz tzw. ryb łososiowych.
Kawior, który pochodzi od jesiotrów to tzw. czarny kawior. Uważa się go za rarytas, tym większy im jaśniejsze i większe są jego ziarna. Za kawior uznaje się także ikrę łososia oraz pstrąga tęczowego, która popularnie nosi nazwę czerwonego kawioru. Najbardziej cenny jest ten posiadający małe, ciemne ziarenka. Stanowi zdecydowanie bardziej powszechną odmianę kawioru, na co wskazuje jego znacznie niższa cena.
Kilka słów historii…
Warto wiedzieć, że kawior znany był już w starożytności lecz nie zawsze kojarzony był z luksusem. Wręcz przeciwnie, na początku stanowił pożywienie ludzi o niskim statusie społecznym. Sprzedawano go za niewielką cenę jako formę odpadu, którego pozbywano się przed sprzedażą ryb. Swą wysoką wartość kawior zyskał dopiero później. Był popularny szczególnie w Rosji za sprawą Iwana IV, tak mocno, że do dziś jest z nim kojarzony. Obecnie do największych producentów kawioru należy USA, Iran oraz Azerbejdżan.
Jak pozyskuje się ikrę?
W dzisiejszych czasach opracowano technikę pozyskiwania kawioru tak, aby w jego trakcie nie dochodziło do zabijania ryb. Proces ten początkowo obejmuje podawanie rybom hormonu, aby wywołać u nich owulację, a następnie pod kontrolą badania USG wykonywane jest niewielkie nacięcie wzdłuż mięśnia moczowo-płciowego, co ułatwia wydobycie z ryby jej ikry. Proces ten nosi nazwę stripping. Po przeprowadzeniu zabiegu ryba ponownie wraca do wody by móc znów produkować ikrę.
Co kryje w sobie kawior?
Kawior bogaty jest w białko, aminokwasy oraz niezbędne związki mineralne tj. wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i sód. Ponadto zawiera witaminy z gruby B, witaminę A, witaminę D oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w których należy uwzględnić szczególną ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Należy zaznaczyć, że formuła kawioru może się nieco różnić od siebie ze względu na pochodzenie czy gatunek ryby, z której jest pozyskiwany.
Wpływ kawioru na zdrowie i urodę człowieka
Ze względu na tak bogaty skład kawior to bez wątpienia zdrowy produkt. Poprzez zawartość kwasów omega-3 zapobiega chorobom serca i całego układu krążenia, a także cukrzycy i nowotworom. Posiłki bogate w te związki poprawiają pracę endothelium (wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych) zapobiegając zakrzepom oraz usprawniając w nich krążenie krwi.
Dzięki wysokiemu poziomowi kwasów tłuszczowych omega-3 regularne spożywanie kawioru wykazuje pozytywny wpływ na narząd wzroku, zapobiegając schorzeniom siatkówki oka. Hamują one wpływ czynników zewnętrznych na stan narządu wzroku tj. stres oksydacyjny, stan zapalny, permanentne narażenie na światło.
Antyoksydanty występujące w kawiorze tj. witamina A, witamina E oraz cynk chronią układ nerwowy oraz zapobiegają rozwojowi nowotworów.
Łatwo przyswajalna witamina A pozytywnie wpływa na wzrok, a dzięki właściwościom spowalniającym starzenie się skóry zaczyna być wykorzystywany w dziedzinie kosmetologii. Zauważa się również, że sam kawior posiada coraz większe zainteresowanie właśnie w kosmetyce. Obecne w nim NNKT, aminokwasy, związki mineralne oraz witaminy uczestniczą bowiem w utrzymaniu prawidłowego stanu i wyglądu skóry. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) odpowiedzialne są za regulację hormonów tkankowych, a także warunkują skład substancji międzykomórkowej naskórka. Należy zaznaczyć, że niski poziom tych związków w organizmie powoduje jego pogrubienie i łuszczenie się, a także zwiększa wzrost przepuszczalności wody, co z kolei przekłada się na przesuszenie, podrażnienie i stany zapalne skóry.
Aminokwasy obecne w kawiorze warunkują prawidłowe nawodnienie komórek skóry. Natomiast związki mineralne odpowiadają za jej jędrność oraz utrzymują właściwy poziom pH, spowalniając procesy starzenia. Z kolei witamina A niweluje zmiany skórne, które powstają w wyniku starzenia się (zmarszczki). Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, a antyoksydanty niwelują obecność wolnych rodników.
Kawior czarny
Kawior czarny są to ikry ryb jesiotrowatych. Jego wartość wzrasta wraz z rozmiarem jajeczek. Im są większe tym produkt jest lepszy jakościowo. Jego rodzaje cechują się zmiennością barw począwszy od srebrno-czarnej po srebrno-brązową oraz lekko błyszczącą.
Kawior czerwony
Kawior czerwony to ikry ryb łososiowatych. Tu jakość produktu uznaje się odwrotnie w stosunku do kawioru czarnego. Im mniejsze jajeczka tym kawior posiada większą wartość. Stanowi on częsty składnik sushi, w związku z tym jest bardo popularny w Japonii.
Należy zaznaczyć jednak, że mimo wielu wartości odżywczych, jakie niesie za sobą kawior, stanowi on piąty co do częstości występowania alergen pokarmowy. Podawany dzieciom może wywołać nawet reakcje anafilaktyczne. Jego głównym alergenem jest żółtko, w którym obecny jest składnik białkowy (beta). Alergię pokarmową na czarny kawior spotyka się zdecydowanie rzadziej.
Czy warto jeść kawior?
Nie ma ku temu wątpliwości, że kawior to produkt ekskluzywny i drogi, mimo to wyjątkowo obfity w wiele cennych składników odżywczych. Należy zaznaczyć, że to właśnie tych związków w największym stopniu brakuje nam w codziennym jadłospisie. Ze względu na to, że najmniejsze opakowanie kawioru to koszt w granicach 100 zł oraz, że produkt ten należy spożywać wyłącznie zaraz po jego otwarciu, jego smakiem mogą zachwycać się tylko nieliczni. Mimo to warto sięgać po ten rarytas, ponieważ stanowi on składnik dobrze zbilansowanej diety.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz