Aktualizacja: 5 lipca 2023
Zielony jęczmień, nazywany również młodym jęczmieniem, to młode sadzonki jęczmienia (do 200 godzin od momentu wykiełkowania) wyróżniające się ogromną zawartością chlorofilu i antyoksydantów. Produkt zalicza się do grona superfoods i wykorzystuje do produkcji suplementów diety. Wywiera korzystny, wszechstronny wpływ na zdrowie i urodę człowieka. Co warto wiedzieć o zielonym jęczmieniu?
Spis treści
Zielony jęczmień – co zawiera?
Zielony jęczmień to przede wszystkim skarbnica chlorofilu i przeciwutleniaczy, do których zaliczamy zwłaszcza flawonoidy. Szacuje się, że zawiera ich znacznie więcej niż znane powszechnie owoce i warzywa (również te liściaste). To również cenne źródło:
- witamin – przede wszystkim witaminy C i witaminy E, ale także witaminy A, witaminy B1, witamin z grupy B, witamina K;
- składników mineralnych – miedź, cynk, selen, potas, fosfor, wapń, bor, chrom, kobalt, jod, żelazo, magnez, mangan, sód, siarka.
W liściach i ziarnach młodego jęczmienia znajdziemy wiele aminokwasów endogennych i egzogennych, a także kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i kwas alfa-linolenowy. Zaliczane są one do grona kwasów tłuszczowych Omega 6 i Omega 3, a ich spożycie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Do pozostałych wartościowych składników zaliczamy:
- dysmutazę ponadtlenkową;
- katalazę;
- peroksydazę;
- karotenoidy;
- błonnik pokarmowy.
Ze względu na tak wyjątkowy skład zielony jęczmień zaliczany jest nie tylko do grona superfoods, ale i żywności o działaniu anti-aging.
Zielony jęczmień – właściwości zdrowotne
Poniżej przedstawiamy potwierdzone naukowo właściwości zdrowotne młodego jęczmienia.
Zielony jęczmień jako silny antyoksydant
Zielony jęczmień znany jest zwłaszcza ze swoich właściwości przeciwutleniających. To silny antyoksydant, który skutecznie wymiata nadmiar wolnych rodników tlenowych, tworzących się w ustroju w konsekwencji promieniowania słonecznego, spożywania nieodpowiednich pokarmów, palenia papierosów, picia alkoholu, narażenia na stres czy niewystarczającej ilości snu. Stres oksydacyjny jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy m.in. depresję, alergie, nadciśnienie tętnicze czy liczne schorzenia dermatologiczne. Regularne spożycie zielonego jęczmienia może więc zmniejszać ryzyko rozwoju tych chorób, oczywiście w połączeniu z unikaniem innych ich czynników ryzyka.
Zielony jęczmień dla zdrowia układu pokarmowego
Ze względu na wysoką zawartość błonnika, młody jęczmień może regulować proces trawienia. Wykazano, że poprawia perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom, zmniejsza intensywność wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz zapewnia uczucie sytości na długo. Może więc stanowić świetną formę wsparcia podczas walki z nadwagą i otyłością lub może być po prostu produktem obecnym w diecie dbającego o siebie człowieka. Ciekawostką jest, że zielony jęczmień wykazuje działanie hipoglikemiczne, mogą po niego sięgać diabetycy.
Zielony jęczmień na urodę
Już po krótkim czasie przyjmowania sproszkowanego młodego jęczmienia można zaobserwować poprawę kondycji skóry i włosów. Poprawia się również samopoczucie związane z oczyszczeniem organizmu i dostarczeniem cennych składników odżywczych. Detoksykacja jest kluczowa dla zachowania zdrowia i urody. Ponadto zmniejsza intensywność problemów takich jak przewlekłe zmęczenie, ospałość, brak energii, problemy z libido czy bezsenność, które pośrednio przekładają się na wygląd.
Zielony jęczmień – jak stosować?
Zielony jęczmień najczęściej dostępny jest w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Porcję proszku wystarczy zmieszać z letnią lub zimną wodą (ale nie gorącą, ponieważ zniszczy ona wiele składników aktywnych), a następnie wypić. Proszek całkowicie rozpuszcza się w wodzie, nie tworzy więc nieprzyjemnej zawiesiny. Proszek bez obaw można dodać również do smoothies, koktajlu czy owsianki. W połączeniu z Chlorellą zwiększa się jego aktywność detoksykująca.
Alternatywą jest wykorzystanie proszku z zielonego jęczmienia do zabiegów pielęgnacyjnych. Można dodawać go do domowych kosmetyków, np. maseczek na ciało i włosy. Świetnie łączy się z olejkami, np. olejkiem z czarnuszki oraz z innymi naturalnymi proszkami, np. Spiruliną w proszku. Zielony jęczmień jest bezpieczny również dla skóry wrażliwej i skóry alergicznej.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kawka K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2017.
- Pelc J., Zielony jęczmień, Specjalistyczny Portal dla Dietetyków, luty 2017.
- Kobus-Cisowska J., Ocena możliwości wykorzystania trawy jęczmiennej odmian jarych i ozimych jako składnika zbożowych produktów funkcjonalnych, Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, 2/2020.
Zostaw komentarz