Młody jęczmień na włosy okazuje się być jednym z cenniejszych, naturalnych suplementów diety. Ze względu na bogaty skład i wielokierunkowe działanie odżywia, nawilża i regeneruje mieszki włosowe wraz ze znajdującymi się w nich cebulkami, co z kolei zawsze przekłada się pozytywnie na kondycję włosów. Jest to produkt bezpieczny i przeznaczony do stosowania długoterminowego.
Spis treści
Co to jest młody jęczmień?
Mianem młodego jęczmienia określa się sadzonki jęczmienia (jednego z najpowszechniej występujących zbóż w Polsce) do 200 godzin od momentu wykiełkowania. Ze względu na liczne korzystne właściwości prozdrowotne oraz niezwykle bogaty skład młody jęczmień zaliczono już jakiś czas temu do grona żywności funkcjonalnej oraz do superfoods. W jego składzie znaleźć można ogromne ilości m.in.:
- chlorofilu;
- witamin z grupy B;
- witaminy E;
- witaminy K;
- składników mineralnych;
- aminokwasów;
- błonnika pokarmowego;
- antyoksydantów.
Młody jęczmień dostępny jest najczęściej w formie sproszkowanej oraz jako sok, dzięki czemu może stanowić efektywne uzupełnienie podstawowej diety człowieka.
Zobacz również: Sok z zielonego jęczmienia.
Młody jęczmień na włosy – działanie
Młody jęczmień może być stosowany jako suplement diety poprawiający kondycję włosów, skóry i paznokci. Wszystko przez to, że jego systematyczne spożywanie wpływa na uzupełnienie niedoborów tych składników pokarmowych, które są kluczowe dla zdrowia skóry głowy. Jeśli skóra głowy stanie się odpowiednio odżywiona, włosy z całą pewnością będą gładkie, nawilżone, wytrzymałe i mniej podatne na ewentualne uszkodzenia zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, skrajne temperatury, silny wiatr czy wysoka wilgotność powietrza.
Udowodniono również, że młody jęczmień łagodzi stany zapalne w organizmie, działa przeciwalergicznie i wspomaga detoksykację organizmu. Tym samym może łagodzić objawy przewlekłych schorzeń trychologicznych, które rzutują negatywnie na kondycję włosów. Są nimi np.:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy;
- łuszczyca skóry głowy;
- łupież.
Oczyszczanie organizmu z toksyn jest natomiast przydatne każdemu człowiekowi, jako że w dzisiejszych czasach nietrudno o wprowadzenie toksyn do ustroju drogą oddechową, pokarmową, a nawet przez skórę.
Zobacz również: Naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn.
Młody jęczmień na włosy – jak używać?
Chcąc suplementować sproszkowany sok z młodego jęczmienia, wystarczy porcję proszku (zwykle około 3-4 łyżeczki) wymieszać z zimną lub letnią wodą (ale nigdy z gorącą, ponieważ wysoka temperatura zniszczy wiele związków biologicznie aktywnych), a następnie wypić. Proszek ten można również dodawać do różnorodnych koktajlów owocowo-warzywnych typu smoothies.
Zobacz również: Jak przygotować idealne smoothie.
Taki proszek bardzo dobrze nadaje się również do przyrządzania domowych, naturalnych kosmetyków do włosów o działaniu odżywczym i nawilżającym. Wystarczy zmieszać porcję proszku z młodego jęczmienia z dowolnymi składnikami, np.:
- miodem naturalnym;
- gęstym jogurtem naturalnym;
- kefirem;
- olejami roślinnymi tłoczonymi na zimno.
Następnie należy przygotowany kosmetyk nałożyć na włosy jako maseczkę. Czas utrzymywania maseczki na włosach wynosi około 20-30 minut. Po tym czasie należy ją dokładnie zmyć.
Młody jęczmień na włosy – czy jest bezpieczny?
Młody jęczmień na włosy jest produktem całkowicie bezpiecznym, głównie ze względu na swoje naturalne pochodzenie, ale i uniwersalność. Organizm konsumenta reaguje na niego bardzo dobrze, a ewentualne skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko. Przy stosowaniu zewnętrznym jęczmienia praktycznie nigdy nie występują, zaś przy stosowaniu wewnętrznym na początku zaobserwować można u siebie chwilowe pogorszenie kondycji skóry oraz biegunkę. Jest to naturalna reakcja organizmu na oczyszczanie się, podobnie jak ma to miejsce przy suplementacji Chlorelli.
Zobacz również: Chlorella na oczyszczenie organizmu.
Mimo swojego naturalnego pochodzenia młody jęczmień nie zawsze może być stosowany, co jest typowe dla wszystkich surowców naturalnych pochodzenia roślinnego. W tym przypadku przeciwwskazaniami są:
- wrzody żołądka;
- ciąża;
- okres karmienia piersią;
- alergia na młody jęczmień.
Warto na koniec zaznaczyć, że młody jęczmień (w przeciwieństwie do ziaren jęczmienia) nie zawiera w swoim składzie glutenu. W związku z tym z powodzeniem można wykorzystywać go w kuchni osób zmagających się z problemem celiakii lub nietolerancji glutenu. Systematyczne stosowanie młodego jęczmienia pomaga utrzymać poziom cukru (glukozy) we krwi na stałym poziomie, dlatego jest rekomendowany cukrzykom.
Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową to w 100% naturalny, wysokiej jakości produkt. Potwierdzeniem tego są uzyskane certyfikaty świadczące o jakości w jakich warunkach została wyhodowana i wyprodukowana alga Chlorella od bioalgi.
Zobacz tutaj ...
Sproszkowany sok z trawy młodego jęczmienia to bogate źródło niezbędnych i wysoko skoncentrowanych składników odżywczych. Wspomaga oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kawka K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2017.
- Pelc J., Zielony jęczmień, Specjalistyczny Portal dla Dietetyków, luty 2017.
- Simonsohn B., Sok z młodego jęczmienia. Eliksir młodości i gwarancja zdrowia, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
Zostaw komentarz