Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 kwietnia 2021

Młody jęczmień na kwasyMłody jęczmień zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających i wygląd i zdrowie. Równowaga elektrolitowa organizmu jest chroniona przez naturalne bufory. Jednak ich skuteczność często ograniczona jest do warunków jedynie nieznacznie przekraczających fizjologiczne optimum. To oznacza, że w dzisiejszym świecie należy zadbać o to, aby wspomagać naturalne mechanizmy utrzymujące na właściwym poziomie stosunek kwasów i zasad w organizmie.

Zakwaszenie organizmu jest problemem

Reklamy reklamami, ale zakwaszenie organizmu rzeczywiście jest problemem. Czy u 90% populacji – zapewne nie, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że tego rodzaju reklamy zwracają uwagę na pewien istotny problem. Chodzi o niekontrolowany, przekraczający progi fizjologiczne stopień kumulacji związków o charakterze kwasowym w różnych tkankach organizmu. Efekty tego pozornie błahego zjawiska mogą być bardzo różnorodne. Nie będę się rozwodził nad wszystkimi możliwościami, bo nie ma na to miejsca. W skrócie można podsumować, że zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej przyczyniają się do:

  • deregulacji procesów wchłaniania substancji odżywczych;
  • niekorzystnie wpływają na przemiany energetyczne;
  • obniżają możliwości układu immunologicznego;
  • przyspieszają demineralizację szkliwa i kości.

Już po tym widać, jak niekorzystne dla naszego zdrowia jest to zjawisko.

Młody jęczmień – suplementacja

Suplementy diety z młodego jęczmienia, przyjmowane czy to w formie suszu, czy jako napary i ekstrakty, zawierają sporą ilość substancji o odczynie zasadowym, mających zdolność reakcji z kwasorodnymi zanieczyszczeniami, jakich w organizmie jest bardzo wiele.

Warto też zaznaczyć, że w wielu przypadkach cenne są nie same zasady dla nich samych, ale środowisko zbliżone do neutralnego lub nawet lekko zasadowe. W takim właśnie środowisku optymalnie wchłaniają się choćby wapń czy żelazo – dwa spośród wielu niezbędnych do życia pierwiastków. Dlatego też samo przyjmowanie suplementu diety z tymi minerałami nic nie da, jeśli organizm będzie w wielu tkankach wykazywał zbyt duże stężenie substancji o odczynie kwasowym. Ilość przyjmowanych minerałów jest dla wielu osób nie tylko wystarczająca, ale nawet przekracza zalecaną dawkę.

Nie jest jednak tak, że ten nadmiar się zwyczajnie usuwa – proces detoksykacji i eliminacji zbędnych substancji odżywczych wymaga wiele energii, nadmiernie obciąża wątrobę i nerki. Wystarczy jednak przyjąć dzienną porcję młodego jęczmienia, żeby się tych problemów pozbyć. Dodatkowo trawa jęczmienna zawiera całkiem spore dawki wielu niezbędnych pierwiastków, więc jest suplementem kompleksowym o wielotorowym działaniu.

Zobacz również: Młody jęczmień a odchudzanie.

Leczenie zębów młodym jęczmieniem – czy to możliwe?

Gdyby przysłuchać się uważnie reklamom niektórych past do zębów, to okaże się, że poza polecaniem niepotrzebnego, bo niemożliwie drogiego produktu, coś jest na rzeczy. Chodzi o to, że niewłaściwie dobrane menu, składające się głównie z mięsa, powoduje zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej. Innym problemem są kwasy owocowe, które osadzają się na zębach od zewnątrz. To oznacza, że zęby są atakowane w dwójnasób – bezpośrednio przez kwasy owocowe i pośrednio, przez wzrost, choćby i nieznaczny pH krwi.

To ostatnie jest utrzymywane w fizjologicznych granicach z dokładnością od setnych części. Jednak jak zwykle ewolucja wyposażyła nas w pewien mechanizm wentyla bezpieczeństwa. Krew o odpowiednim pH może być wycofana z organów o drugorzędnym znaczeniu, np. z części naczyń krwionośnych w jamie ustnej. Efektem, który jednak na płaszczyźnie biochemicznej wymagałby bardzo długiego tłumaczenia, ale który każdy może niekiedy obserwować, jest nieświeży oddech.

Suplementy z młodym jęczmieniem pomagają zwalczyć wszystkie zagrożenia dla zębów. Zawierają tylko śladowe ilości cukrów prostych, więc są kiepską pożywką dla bakterii, a jednocześnie zwiększają zasadowość, która pozwala ograniczać ryzyko próchnicy i odpowiada za prawidłowe wchłanianie związków mineralnych do szkliwa. Oczywiście sam zielony jęczmień nie wystarczy, aby zatrzymać wszystkie choroby zębów czy dziąseł, ale na pewno jest do dobry sposób prowadzenia kuracji wspomagającej.

Podsumowanie

Młody jęczmień dzięki zdolności do przywracania równowagi kwasowo-zasadowej może być jednym z najcenniejszych suplementów w każdej apteczce. Ponieważ sam jest skarbnicą minerałów i enzymów ochronnych, jest podwójnie cenny. Natomiast nie ma drugiego suplementu, który tak skutecznie zwiększałby wchłanianie pozytywnych substancji i przyspieszał przebieg korzystnych dla organizmu procesów biochemicznych.

Młody jęczmień wysokiej jakości jest suplementem, który można stosować wspomagająco przy leczeniu wielu różnych dolegliwości, a także profilaktycznie i w przypadkach fizjologicznego wyczerpania. Różnorodność zawartych w nim składników sprawia, że obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych suplementów. Ponadto fakt, że jest to produkt całkowicie naturalny, sprawia, że uczulenia na trawę jęczmienną są bardzo rzadkie. Jeśli już wystąpią, to przebiegają łagodnie.

Polecane produkty

Bio Młody jęczmień - sproszkowany sok - 100% naturalny
Jęczmień to najbardziej aktywne połączenie substancji witalnych. Wzmacnia system odpornościowy, spowalnia procesy starzenia się organizmu, a także zmniejsza ryzyko zachorowań na raka. Jest cennym źródłem niezbędnych aminokwasów.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Kompleks polisacharydowy jagód Goji jako element fitoterapii – przegląd literatury, Postępy Fitoterapii, 4/2014.
  2. Cieślik E., Gębusia A., Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych, Postępy Fitoterapii, 2/2012.
  3. Marosz A., Owoce jagody goji (Lycium barbarum i Lycium chinense) – nowe możliwości dla ogrodnictwa czy zagrożenie dla konsumentów?, Annales Horticulturae, 1/2017.
  4. Wirkijowska A., Rzedzicki Z., Sobota A., Sykut-Domańska E., Zarzycki P. Bartoszek K., Kuzawińska E., Jęczmień w żywieniu człowieka, Polish Journal of Agronomy, 25/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami