Aktualizacja: 16 marca 2022
Kwas linolowy (LA) to cenny, wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega 6, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Należy do związków egzogennych, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie go wytworzyć z dostarczanego pożywienia. W celu uzupełnienia jego niedoborów, należy spożywać konkretny rodzaj pokarmu. Uważa się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na kwas linolowy wynosi około 3 gramy.
Spis treści
Źródła kwasu linolowego
Kwas linolowy występuje w największych ilościach w oleju kukurydzianym, oleju słonecznikowym oraz oleju sojowym, w nieco mniejszych ilościach natomiast w oleju rzepakowym, oleju z czarnego kminku. Pewne ilości tego związku można znaleźć również w takich produktach jak mleko, jogurty, masło czy serki wiejskie, są to jednak śladowe ilości. Wbrew pozorom tłuste ryby morskie oraz orzechy i oliwa z oliwek zawierają minimalne ilości kwasu linolowego. Są znacznie lepszym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.
Kwas linolowy – właściwości
Kwas linolowy oraz wszystkie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) biorą udział w licznych przemianach biochemicznych oraz regulacji czynności fizjologicznych. Są konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego już od najmłodszych lat. W przypadku dzieci kształtują pamięć i koordynację ruchową, wspomagają efektywną naukę oraz odpowiadają za koncentrację. U osób dorosłych utrzymują właściwe przewodnictwo nerwowe, natomiast u osób starszych wspierają pamięć i chronią przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Kwas linolowy jest niezwykle ważny dla zachowania właściwej kondycji skóry, dlatego jest on częstym składnikiem kosmetyków zmniejszających cellulit. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry oraz opóźnia jej procesy starzenia się. Jest pomocny w odchudzaniu i przyspiesza metabolizm. Trudno powiedzieć w jaki dokładnie sposób, jednak kwas linolowy rozbija cząsteczki tłuszczu i chroni przed efektem jojo. Nie od dziś wiadomo, że osoby odchudzające się powinny włączyć do swojej diety cenne tłuszcze roślinne, eliminując jednocześnie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Znacznie korzystniejsze właściwości lecznicze ma CLA (sprzężony kwas linolowy), wykazujący działanie antynowotworowe. Chroni również przed licznymi chorobami, których rozwój wiąże się z obecnością wolnych rodników tlenowych w organizmie, w tym takich chorób jak:
- miażdżyca;
- osteoporoza;
- cukrzyca;
- alergia.
Niedobór kwasu linolowego
Niedobór kwasu linolowego spotyka się bardzo rzadko. Najczęściej pojawia się u dzieci karmionych mlekiem odtłuszczonym oraz u chorych, u których koniecznością staje się stosowanie diety pozbawionej tłuszczu. Jeśli jednak niedobór wystąpi, obserwuje się:
- spowolnienie procesów regeneracyjnych skóry;
- opóźnione gojenie się ran;
- zaburzenie funkcjonowania gruczołów łojowych;
- suchość i szorstkość skóry;
- zaburzenia keratynizacji naskórka;
- łamliwość włosów i paznokci.
Przewlekły niedobór kwasu linolowego może doprowadzić do chorób takich jak:
Charakterystycznym objawem jest pojawianie się na skórze tzw. rybiej łuski.
Suplementy diety z kwasem linolowym
Kwas linolowy jest częstym składnikiem suplementów diety, zwłaszcza dla sportowców. Ma na celu poprawę siły i wytrzymałości mięśniowej, a także poprawę funkcjonowania układu nerwowego. Zawodnik szybciej reaguje na bodźce otoczenia, kształci zwinność. Jednocześnie kwas linolowy wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, co ma znaczenie szczególnie w sportach sylwetkowych. Tłuszcz i kalorie dostarczone wraz z tym związkiem nie odkładają się w organizmie, lecz zostają szybko wykorzystane jako odpowiednie i wartościowe źródło energii. Jest ona potrzebna także wtedy, gdy znajdujemy się w spoczynku.
Suplementację kwasu linolowego powinny rozpocząć osoby pracujące umysłowo, uczące się i żyjące w biegu, a także osoby starsze. Rekomenduje się jednak nie tylko pojedynczy związek jakim jest kwas linolowy, ale grupę wielu cennych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach. W suplementacji diety powinno się połączyć zarówno tłuszcze omega 3, jak i omega 6, dzięki czemu organizm jest kompleksowo wspierany.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bałasińska B., Jank M., Kulasek G., Właściwości i rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w utrzymaniu zdrowia ludzi i zwierząt, Życie Weterynaryjne, 9/2010.
- Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2008.
- Walkiewicz K., Janion K., Gętek-Paszek M., Nowakowska-Zajdel E., Rola kwasów linolowego i alfa-linolenowego oraz ich metabolitów w utrzymywaniu przewlekłego stanu zapalnego i rozwoju raka jelita grubego, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 74/2020.
- Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
Zostaw komentarz