Omega 3 w oleju to skuteczny i bezpieczny sposób na uzupełnienie niedoborów tego związku w organizmie. Oleje roślinne tłoczone na zimno są naturalnymi źródłami niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, te zaś powinny stanowić stały element diety każdego człowieka, bez względu na wiek. Potrzebne są na każdym etapie życia – od rozwoju płodowego, aż do późnej starości.
Omega 3 w oleju – źródła
Na samym początku warto wyszczególnić związki zaliczane do rodziny kwasów Omega 3. Są to:
To właśnie tymi skrótami najczęściej posługują się producenci suplementów diety, dietetycy, lekarze czy farmaceuci. Za najlepsze źródła kwasów tłuszczowych Omega 3 w kontekście olejów roślinnych uznaje się następujące:
- olej lniany – łączna zawartość ALA i LA (kwas linolowy z rodziny kwasów tłuszczowych Omega 6) wynosi ponad 60% wszystkich kwasów tłuszczowych występujących w tym oleju, z czego ALA jest 2-3 razy więcej niż LA, co daje bardzo korzystną dla zdrowia proporcję;
- olej z pachnotki zwyczajnej – wyróżnia się wysoką zawartością kwasu ALA, który stanowi około 60% wszystkich kwasów tłuszczowych, a także bogactwem antyoksydantów i polifenoli, co czyni go doskonałym wsparciem dla zdrowia;
- olej z lnianki siewnej – poza kwasami Omega 3 zawiera ponadprzeciętną ilość witaminy E, antyoksydantów oraz polifenoli, pomimo tego wciąż nie cieszy się zasłużoną sławą;
- olej sojowy – jeden z najcenniejszych olejów kuchni azjatyckiej, coraz bardziej doceniany także przez Polaków. Ma wysoką zawartość zwłaszcza kwasu ALA;
- olej z pszczelnika mołdawskiego – zawiera około 60% kwasu ALA, jak również witaminę E oraz naturalne fitosterole.
Wiele olejów ma nieco odwrócony stosunek kwasów tłuszczowych, z przewagą tych zaliczanych do grona Omega 6. Są one równie istotne w diecie każdego człowieka, lecz dla zachowania zdrowia ich spożycie powinno być niższe, niż ma to miejsce w przypadku kwasów Omega 3. Najważniejsza jest ta proporcja, która niestety bardzo często zanika w diecie Polaków.
Stosunek Omega 3 do Omega 6
Aby spożycie kwasów tłuszczowych nienasyconych było jak najbardziej korzystne, rekomenduje się przestrzeganie zaleceń dotyczących stosunku między nimi. Optymalnie powinien wynosić on od 3:1 do 5:1. Oznacza to, że spożycie kwasów Omega 3 powinno być nawet niemal 5-krotnie wyższe od spożycia kwasów Omega 6. Dysproporcja utrzymywana przez dłuższy czas może:
- nasilać stany zapalne w organizmie;
- przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych;
- pogarszać samopoczucie;
- zwężać naczynia krwionośne, przyczyniając się do gorszego przepływu krwi przez nie oraz tworzenia się zakrzepów;
- zaburzać działanie całej gospodarki hormonalnej organizmu.
Istnieją badania potwierdzające, że wielokrotnie wyższe spożycie Omega 6 niż Omega 3, utrzymywane przez dłuższy czas (co najmniej kilka lat) wyraźnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, depresji, miażdżycy oraz chorób autoimmunologicznych przebiegających ze stanami zapalnymi o nie do końca znanym pochodzeniu.
Omega 3 w kapsułkach
Aby wyrównać dysproporcję między tymi kwasami oraz zadbać o stałe uzupełnianie zapotrzebowania organizmu na Omega 3, warto systematycznie sięgać po suplementy diety. Bardzo dobrym wyborem jest wyizolowana mieszanka kwasów Omega 3 – wówczas wiadomo, że wraz z dietą dostarczamy wyłącznie je. Omega 3 zazwyczaj dostępne są w formie kapsułek do połykania, co sprawia, że suplementacja jest szybka i komfortowa.
Zobacz również: Omega 3 w kapsułkach.
Dużą popularnością na rynku cieszy się Omega 3 marki bioalgi. To w 100% naturalny suplement diety. W celu zachowania najwyższego stężenia składników odżywczych zawartych w nasionach pachnotki zwyczajnej, oferowany jest olej tłoczony na zimno. Dodatkowo, pierwsze tłoczenie sprawia, że nasiona wykorzystywane są tylko raz, a powstały z nich olej zachowuje wszystkie cenne substancje w najwyższych wartościach. Skład każdej jednej kapsułki został wzbogacony o 4 mg witaminy E, nazywanej witaminą młodości.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bryś J., Wirkowska-Wojdyła M., Górska A., Ostrowska-Ligęza E., Biardzka M., Ciemniewska-Żytkiewicz H., Bryś A., Oleje bogate w kwasy Omega 3 jako potencjalne źródło kwasów nienasyconych w diecie dla niemowląt i małych dzieci, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2016.
Zostaw komentarz