Aktualizacja: 13 stycznia 2021
Wiele suplementów diety reklamowanych jest przy najróżniejszych okazjach – rzekomo pomagają na wiele różnych dolegliwości. Czy suplementy uniwersalne w ogóle istnieją? Czy warto wierzyć reklamom i kupować bajecznie drogie suplementy? Jaka jest tajemnica uniwersalnych suplementów i na jakiej zasadzie mogą Ci one pomóc?
Suplementy uniwersalne
Z pewnością można wskazać suplementy diety o mniej lub bardziej ogólnym działaniu. Spirulina na przykład jest produktem zawierającym wiele różnych korzystnych dla zdrowia mikro i makroelementów, witamin i minerałów. Jednak nawet w tych glonach poszczególne substancje występują w różnych stężeniach. Wniosek z tego jest taki, że nawet ten suplement diety, bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o skład, nie jest lekiem na całe zło, ponieważ pewne substancje skuteczniej uzupełnia na przykład Chlorella, olej z czarnego kminku albo preparaty witaminowe. Z drugiej strony weźmy na przykład preparaty kolagenowe. Zawierają one jeden, góra dwa składniki aktywne, są więc na pewno mniej uniwersalne od poprzednio podanych przykładów. Jednak tylko z tego powodu nie można powiedzieć, że są gorsze – skuteczność każdego suplementu należy oceniać wyłącznie w kontekście efektu, który miał zostać dzięki niemu uzyskany.
Zobacz również: Kiedy najlepiej przyjmować suplementy ze Spiruliną?
Za najbardziej uniwersalne suplementy uważa się preparaty witaminowe i wymienione wyżej glony. Ma to swoje uzasadnienie: dzięki zawartości różnych substancji czynnych, oddziałują one na organizm wielotorowo, a więc pomagają odzyskać dobre samopoczucie i zregenerować siły w bardzo wielu przypadkach. Wydaje się, że biorąc takie suplementy, nie musimy dokładnie wiedzieć, co nam dolega – w końcu któryś ze składników suplementu usunie dolegliwości, a pozostałe i tak nie zaszkodzą. To fakt – większości takich suplementów nie da się przedawkować, jeśli stosuje się je zgodnie z przeznaczeniem, jednak pamiętaj, że nadmiar minerałów także powoduje w organizmie niekorzystne zmiany.
Suplementy, które przyjmujemy „na wszelki wypadek” zwykle nie zawierają zbyt dużo substancji czynnych. Ich stężenia są na tyle duże, żeby rzeczywiście uzupełniały niedobory, ale jednocześnie na tyle małe, aby ograniczać ryzyko przekroczenia zalecanej dawki. Zwróć jednak uwagę, że w określonych sytuacjach wielkość zalecanej dawki może znacznie przewyższać zapotrzebowanie obliczone dla zdrowego człowieka.
Kontrola suplementów diety
Suplementy diety są środkami wspomagającymi leczenie dostępnymi w sklepach bez recepty. To powoduje, że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Pamiętaj jednak, że zażywanie suplementów diety powinno być ograniczone konkretnymi potrzebami – zdecydowana większość substancji suplementowanych jest usuwana natychmiast, jeśli w organizmie pojawi się ich nadmiar. Jedynie nieliczne, na przykład witamina A i D, mogą być magazynowane w organizmie.
Fakt, że zażywania suplementów nie trzeba z nikim konsultować, nie oznacza, że czasem nie należy tego robić. Jeśli stosujesz suplementy, ale nie zauważasz pozytywnych wyników ich działania, powinieneś skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.
Mit uniwersalnego suplementu
Istnienie uniwersalnego suplementu to oczywiście tylko mit. Bajka opowiadana przez speców od marketingu – zgoda, na wiele dolegliwości może pomóc Spirulina, ale nawet ten najbardziej uniwersalny suplement ze wszystkich ma swoje ograniczenia. Pewne substancje w glonach występują, a inne nie i nie ma tu o czym mówić. Wiara w to, że istnieje suplement, który pomaga na każdy rodzaj dolegliwości, jest nieco zbyt naiwna. Zamiast liczyć na cudowne suplementy, lepiej kupić taki, który rzeczywiście pomaga na Twoje kłopoty, nawet jeśli przy okazji nie ma możliwości zapobiegania stu innym. Zwróć uwagę na to, że zapotrzebowanie Twojego organizmu zawsze w jakimś stopniu różni się od modelowego, dlatego suplement zawierający „zalecaną dzienną dawkę” nie zawsze będzie idealny.
Zobacz również: Suplementy dla zmęczonych.
Podsumowanie
W wielu sytuacjach warto sięgnąć po wieloskładnikowe suplementy diety. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, kiedy optymalnym rozwiązaniem jest suplementacja jednej tylko substancji. Za każdym razem należy dokładnie określić swoje potrzeby. Nie należy ze zbytnią ufnością podchodzić do haseł reklamowych. Suplementy diety mogą być bardzo pomocne, może nawet w wielu przypadkach niezastąpione, ale nigdy nie będą cudowne.
Uniwersalność suplementów diety może wynikać tylko i wyłącznie z ich składu. Fizyczną niemożliwością jest natomiast stworzenie suplementu, który zawierałby wszystkie składniki w optymalnej ilości. Można stworzyć modelowy suplement dla „przeciętnego” człowieka, ale pamiętaj, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki u wszystkich jest różne.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Schlegel-Zawadzka M., Barteczko M., Ocena stosowania suplementów diety pochodzenia naturalnego w celach prozdrowotnych przez osoby dorosłe, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2009.
- Kapka-Skrzypczak L., Niedźwiecka J., Skrzypczak M., Wojtyła A., Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2012.
- Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2019.
- Ciszek P., Duma P., Analiza stosowania suplementów diety i świadomości zagrożeń wynikających z ich pobrania wśród studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2013.
- Szeleszczuk Ł., Kuras M., Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie. Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 3/2014.
Zostaw komentarz