Kwas hialuronowy i kolagen na stawy w formie suplementów diety mogą okazać się niezwykle pomocne we wzmacnianiu stawów, przeciwdziałaniu dolegliwościom bólowym oraz łagodzeniu objawów przewlekłych schorzeń narządu ruchu. Ich przyjmowanie rekomendowane jest każdej osobie od momentu ukończenia około 25 lat, ponieważ właśnie wtedy spada ich naturalna synteza w organizmie. Co warto wiedzieć o tych popularnych suplementach?
Spis treści
Kwas hialuronowy i kolagen na stawy – działanie
Udowodniono, że kolagen ma zdolność obniżania aktywności enzymów prozapalnych, które są podstawą rozwoju stanu zapalnego w przebiegu chorób reumatycznych takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów bądź zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Suplementacja tego białka może zatem wpływać na łagodzenie dolegliwości związanych ze schorzeniami narządu ruchu, m.in. bólu stawów, sztywności stawów, trzaskania i przeskakiwania w stawach, a nawet opuchnięcia stawów. To istotne białko budulcowe, odpowiadające za wytrzymałość tkanek oraz ich integralność. To właśnie dzięki niemu kości, stawy, ścięgna i więzadła nie poddają się uszkodzeniom mechanicznym, a po ewentualnych urazach goją się znacznie szybciej. Wysoki poziom kolagenu obserwuje się w organizmie dzieci. Wpływa to na jędrną, gładką skórę oraz wysoką ruchomość i bezbolesność stawów w tej grupie wiekowej.
Naturalna synteza kolagenu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kwasu hialuronowego, zaczyna maleć w okolicach 25 roku życia. Jest to wiek, w którym zaobserwować można pojawianie się zmarszczek mimicznych, a także pierwsze dolegliwości ze strony narządu ruchu. Warto zatem zadbać o uzupełnianie niedoborów kolagenu, najlepiej drogą suplementacji. Wszystko przez to, że źródła pokarmowe tego białka (golonka, galaretki, chrząstki i mięsa) mają wysoką zawartość cholesterolu, zatem spożycie tak dużej ilości, która pokryłaby zapotrzebowanie na kolagen, jednocześnie wpłynęłaby negatywnie na układ sercowo-naczyniowy.
Suplementacja kwasu hialuronowego również jest niezmiernie ważna, jeśli chcemy zachować kondycję stawów jak najdłużej. Jest to związek chemiczny o silnych właściwościach higroskopijnych. Odpowiada za właściwości nawilżające tkanek, głównie skóry, płynów ustrojowych oraz narządu wzroku i błon śluzowych. Ma zdolność przyciągania i zatrzymywania cząsteczek wody, przez co tkanki są nawodnione i elastyczne. W odniesieniu do stawów największą zawartość kwasu hialuronowego spotkać można w mazi stawowej oraz chrząstce stawowej. Odpowiadają one za ruchomość stawów w pełnym, maksymalnym zakresie przy braku dolegliwości bólowych w związku z obciążeniem i dociskaniem powierzchni stawowych. Zwłaszcza podczas skakania, chodzenia po schodach czy biegania na stawy kończyn dolnych i kręgosłupa oddziałują znaczne siły rzędu nawet kilku ton. Wysoka jakość chrząstki stawowej i mazi sprawia, że człowiek może pozostać aktywny fizycznie. Właśnie z tego względu popularnością cieszą się również zabiegi z zakresu wiskosuplementacji, przebiegające ze wstrzykiwaniem kwasu hialuronowego bezpośrednio do jamy stawowej.
Kolagen + kwas hialuronowy
Uważa się, że najlepsze efekty daje połączenie obu suplementów diety. Należy więc jednocześnie przyjmować kolagen oraz kwas hialuronowy, zwłaszcza około 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną. Wszystko przez to, że ruch i docisk powierzchni stawowych są dodatkowymi bodźcami stymulującymi produkcję mazi stawowej. Efekty suplementacji kolagenu i kwasu hialuronowego będą więc intensywniejsze. Dodatkowo jest to motywacja, aby wdrożyć do swojego życia codzienną, systematyczną aktywność fizyczną, która jest tak ważna dla każdego człowieka.
Kolagen i kwas hialuronowy na stawy bioalgi
Współcześnie na rynku suplementów diety znaleźć można niezwykle szeroki wybór różnorodnych produktów. Wiele z nich nie spełnia jednak wymagań odnośnie biodostępności, naturalnego pochodzenia czy bezpieczeństwa. By mieć gwarancję jakości, najlepiej kierować się nie tylko opisem suplementu, ale również dostępnymi certyfikatami czy opiniami innych konsumentów. Popularnością cieszą się produkty marki bioalgi, w tym również kolagen naturalny do picia oraz kwas hialuronowy w kapsułkach.
Kolagen do picia od bioalgi ma postać proszku do rozpuszczania w wodzie. Można więc przygotować smaczną i wygodną w przyjmowaniu mieszankę. Ogromną zaletą produktu jest pochodzenie kolagenu oraz sposób jego wykorzystania w procesie produkcji. Jest to bowiem kolagen wołowy, czyli o identycznej strukturze cząsteczki jak kolagen naturalny występujący w organizmie człowieka. Dzięki temu ustrój może jeszcze efektywniej go wykorzystać. Został on przygotowany zgodnie z formułą PeptiPlus i jest hydrolizowany. W składzie tego kolagenu (którego czysta zawartość wynosi powyżej 8 000 mg w 10 g proszku) znaleźć można również witaminę C, biotynę, lizynę oraz inne naturalne związki.
Kwas hialuronowy od bioalgi ma postać wygodnych kapsułek. Jest on pozyskiwany drogą roślinnej fermentacji, przez co nadaje się idealnie również dla wegan i wegetarian oraz nie powoduje alergii, co może mieć miejsce w przypadku kwasu hialuronowego z grzebieni kogucich. W jednej kapsułce znajduje się 50 mg tego związku, zaś producent rekomenduje dzienne przyjmowanie dwóch, co dostarcza organizmowi 100 mg kwasu hialuronowego. Oba suplementy diety cieszą się bardzo dobrymi opiniami i skutecznością.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
- Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
- Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 2/2014.
Zostaw komentarz