Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kolagen i kwas hialuronowy
na stawyKolagen i kwas hialuronowy na stawy to w XXI wieku prawdopodobnie najpopularniejsze suplementy diety wspierające zdrowie i kondycję stawów oraz całego narządu ruchu. Oba związki występują naturalnie w organizmie każdego człowieka, a ich poziom zaczyna maleć wraz z wiekiem. Stanowi to przyczynę pojawiania się pierwszych dolegliwości bólowych ze strony stawów. Warto zatem rozważyć uzupełnianie niedoborów kolagenu i kwasu hialuronowego drogą doustnej suplementacji. Alternatywą jest wykonywanie iniekcji, w przebiegu których związki te wstrzykuje się bezpośrednio do przestrzeni stawu.

Kolagen i kwas hialuronowy na stawy – działanie

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym organizmu, w bardzo dużych ilościach lokalizując się właśnie w kościach i stawach. Integralną funkcję w utrzymaniu równowagi pomiędzy niszczeniem i regeneracją chrząstki stawowej pełnią chondrocyty, czyli jej podstawowe komórki. Odpowiadają one m.in. za syntezę macierzy pozakomórkowej, której chrząstka stawowa zawdzięcza właściwości mechaniczne oraz biologiczne. W skład macierzy pozakomórkowej wchodzą: woda, białka kolagenowe w 60%, agregaty proteoglikanów w 30%. Można zatem powiedzieć, że to właśnie kolagenowi zawdzięczamy silne, wytrzymałe na obciążenia stawy, niepodatne na urazy mechaniczne. Stosunkowo od niedawna wykorzystuje się preparaty z hydrolizowanego kolagenu, które wspierają procesy anaboliczne zachodzące w chrząstce stawowej. Naturalny kolagen jako białko budulcowe odpowiada za stabilność i integralność tkanek, co w przypadku stawów jest szczególnie istotne, ponieważ każdego dnia są one narażane na znacznego stopnia obciążenia.

Uzupełnieniem świadomej suplementacji jest kwas hialuronowy, zaliczany do grona glikozaminoglikanów. Związek ten odpowiada przede wszystkim za wiązanie znacznych ilości wody – szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże ze sobą nawet do 250 cząsteczek wody. Dzięki temu tkanki, w których się on znajduje, są nawilżone, nawodnione i odpowiednio lepkie. W odniesieniu do stawów kwas hialuronowy znajduje się na powierzchni chrząstek stawowych oraz w mazi stawowej. Odpowiadają one za bezbolesny, komfortowy ruch w pełnym zakresie ruchomości dla danego stawu. Dodatkowo pełnią funkcję amortyzacyjną, chroniąc powierzchnię stawów przed uszkodzeniami.

Połączenie suplementacji kolagenu i suplementacji kwasu hialuronowego w przypadku stawów sprawia, że są one zarówno wytrzymałe, jak i sprawne ruchowo bezbolesnym zakresie. Z kolei niedobór tych związków jest charakterystyczny dla osób w dojrzałym wieku, ponieważ pierwsze spadki obserwuje się już w okolicach 25 lat. Wraz z upływem kolejnych lat synteza kwasu hialuronowego i kolagenu spada o 1% rocznie. Z niedoborem mogą wiązać się następujące objawy: ból stawów i sztywność stawów, zaostrzenie dolegliwości ze strony narządu ruchu w przebiegu schorzeń przewlekłych, kruchość kości, podatność na uszkodzenia ścięgien, więzadeł, stawów i kości. Pogarsza się również gojenie urazów tkankowych, na przykład zwichnięć, skręceń czy złamań kości.

Kolagen i kwas hialuronowy na stawy – wskazania

Kolagen i kwas hialuronowy warto suplementować już od okolic 25. roku życia, ponieważ właśnie wtedy pojawiają się pierwsze spadki w ich endogennej produkcji. Chcąc wymienić szczegółowe wskazania, należy skupić się przede wszystkim na następujących:

Profilaktycznie suplementacja rekomendowana jest zarówno osobom aktywnym fizycznie, które systematycznie obciążają swoje stawy i są bardziej podatne na kontuzje, jak i osobom siedzącym, u których obserwuje się znaczne spadki produkcji mazi stawowej. Warto bowiem wiedzieć, że do jej produkcji i rozprowadzania po powierzchniach stawowych niezbędny jest właśnie ruch. Bez względu na styl życia warto utrzymywać wysoki poziom kolagenu i kwasu hialuronowego w stawach.

Kolagen i kwas hialuronowy na stawy – zabiegi

Suplementacja jest nieinwazyjną, naturalną i bezpieczną formą wspierania stawów, jednak w przebiegu niektórych schorzeń narządu ruchu pacjenci w konsultacji z lekarzem rozważają wykonanie serii iniekcji. Wstrzykiwanie kolagenu lub kwasu hialuronowego (tzw. wiskosuplementacja) bezpośrednio w staw sprawia, że już w ciągu kilku minut można efektywnie uzupełnić niedobory tych związków. Efekty widoczne są bardzo szybko, choć zwykle należy wykonać kilka zabiegów w serii w odstępie określonego czasu. Kwalifikacją pacjentów do takich zabiegów zajmuje się lekarz ortopeda, który przeprowadza z nimi szczegółowy wywiad zdrowotny oraz analizuje badania obrazowe. Nawet pomimo podjęcia decyzji o zabiegach iniekcyjnych, leczenie warto uzupełnić opisaną wyżej suplementacją.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  4. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  5. Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 2/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami