Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jęczmień i chlorellaJęczmień i Chlorella to dwa najbardziej znane i cenione zielone suplementy diety. Swój kolor zawdzięczają ponadprzeciętnej zawartości chlorofilu, który jest jednocześnie pożądanym składnikiem diety człowieka. Oba surowce roślinne słyną z wartościowego składu oraz prozdrowotnych właściwości, które zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi. Z tego względu zalicza się je do grona superfoods.

Jęczmień – charakterystyka

Młody, zielony jęczmień to nic innego jak sadzonki jęczmienia (trawy jęczmiennej) po około 200 godzinach od wykiełkowania, zanim jeszcze urosną do formy wysokiej trawy, czyli znanego powszechnie zboża. To właśnie młody wiek rośliny sprawia, że staje się ona skarbnicą związków bioaktywnych i może służyć za żywność funkcjonalną oraz naturalny suplement diety. W sproszkowanym młodym jęczmieniu znaleźć można składniki takie jak:

Młody jęczmień wykazuje działanie przeciwutleniające, przez co spowalnia procesy starzenia się tkanek, w tym skóry. Także dzięki tej właściwości obniża ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak depresja, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby neurodegeneracyjne, alergie i wiele innych. Udowodniono, że jego regularna suplementacja przyspiesza metabolizm, poprawia trawienie, reguluje ciśnienie i glikemię oraz wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn. Działanie to jest zbliżone do działania zielonej algi, dlatego jęczmień i Chlorella to suplementy, które warto łączyć, przyjmując je wspólnie.

Chlorella – charakterystyka

Chlorella jest jednokomórkową zieloną algą zaliczaną do królestwa roślin. Można ją znaleźć w każdym wodnym i wilgotnym środowisku. Na potrzeby suplementacji przeważnie produkowana jest Chlorella vulgaris – w specjalnych warunkach można wpłynąć na jej ostateczny skład substancji odżywczych. W jej składzie, poza chlorofilem, znaleźć można:

Chlorellę, wspólnie ze Spiruliną, uważa się za najlepszy pokarm na świecie zdolny do wyżywienia ludzi, w razie gdyby zabrakło żywności. Zawartość białka w Chlorelli sięga aż 60%, a pozostałe składniki odżywcze niemal całkowicie pokrywają dzienne zapotrzebowanie na nie. Do właściwości prozdrowotnych Chlorelli zaliczyć można m.in.:

Przede wszystkim jednak Chlorella znana jest ze swoich właściwości detoksykujących. Jej systematyczna i długotrwała suplementacja pozwala oczyścić organizm z toksyn, co przekłada się na zdrowie fizyczne, psychiczne oraz urodę. Pierwszą oznaką oczyszczania organizmu jest biegunka i wysypka, które mogą pojawić się w pierwszych dniach suplementacji. Stanowią naturalną reakcję organizmu i nie są powodem do niepokoju. Przemijają samoistnie przeważnie w ciągu 3-4 dni.

Jęczmień i Chlorella – jak suplementować?

Jęczmień i Chlorellę można suplementować w tym samym czasie lub rozłożyć je w systemie rano-wieczór. Chlorella najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek, dlatego można połknąć je i popić obficie wodą o dowolnej porze dnia, np. wieczorem podczas kolacji. Z kolei jęczmień ma formę proszku, dlatego świetnie sprawdzi się jako dodatek do owsianki, płatków, jogurtu czy smoothies owocowo-warzywnych, a więc na śniadanie.

Chcąc jednoczasowo przyjąć oba suplementy, do smoothies czy innej potrawy można skorzystać z wygodnej formy połączenia sproszkowanej chlorelli i sproszkowanego soku z trawy młodego jęczmienia.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
  2. Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Vaca-Garcia C., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.
  3. Kawka K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami