Aktualizacja: 10 października 2022
Spirulina jest rodzajem mikroalgi, która szturmem podbija serca osób dbających o swoje zdrowie. Rośnie w alkalicznych zbiornikach wodnych: jeziora, stawy i baseny. Spirulina jest pełna kluczowych dla naszego organizmu składników odżywczych: białka, witamin i minerałów. Po włączeniu jej do swojej diety w bardzo krótkim czasie odczujemy pozytywne działanie tej z natury niepozornej algi. Ma silne właściwości przeciwzapalne, dodatkowo tak jak Chlorella oczyszcza nasz organizm z toksyn.
Spis treści
Spirulina – skład
Poniżej przedstawiamy wartości odżywcze Spirulin dostępnych w ofercie naszego Sklepu Spirulina.pl:
Spirulina platensis
Wartość odżywcza w 15 sprasowanych tabletkach:
- Wartość energetyczna kJ/kcal 90 kJ/22 kcal;
- Białko 3,6 g;
- Węglowodany 0,8 g;
- Tłuszcz 0,4 g.
Skład szczegółowy
Aminokwasy egzogenne w wartościach przybliżonych %:
- Izoleucyna 5,2;
- Leucyna 9,5;
- Lizyna 5,2;
- Metionina 1,3;
- Fenyloalanina 5,1;
- Treonina 5,7;
- Tryptofan 2,6;
- Walina 6,0.
Minerały / Mikroelementy ok. mg/kg:
- Wapń (Ca) 4300;
- Fosfor (P) 8200;
- Żelazo (Fe) 700;
- Sód (Na) 7200;
- Chlor (Cl) 640;
- Magnez (Mg) 3500;
- Mangan (Mn) 31;
- Cynk (Z) 32;
- Potas (K) 1000;
- Selen (Se) <1,0;
- Chrom (Cr) 1,5.
Witaminy ok. mg/kg:
- Biotyna (H) 1,32;
- Cyjanokobalamina (B12) 0,79;
- Kwas pantotenowy 409,0;
- Kwas foliowy 1,75;
- Inozyt 350,0;
- Kwas nikotynowy 148,0;
- Pirydoksyna (B6) 3,3;
- Ryboflawina (B2) 23,3;
- Tiamina (B1) 20,0;
- Tokoferol (E) 10,0;
- Karotenoidy łącznie 3380-4130 (w tym beta-karoten 1000);
- Chlorofil A 11800
Nienasycone kwasy tłuszczowe ok. mg/kg
- Kwas linolowy (C18) 13650;
- Kwas gamma-linolenowy (C18) 13910;
- Nasycone kwasy tłuszczowe;
- Kwas mirystynowy (C14) 130;
- Kwas palmitynowy (C16) 30225.
Spirulina hawajska
Porcja dzienna 3g (6 tabletek):
- Wartość energetyczna 42 kJ/10 kcal;
- Tłuszcz 0.0 g.
Dodatkowo:
- kwasy tłuszczowe nasycone 0.0 g;
- Węglowodany 0.6 g;
- Białko 2.0 g;
- Sól 0,0 g;
- Witamina A (jako beta karoten) 3 030,0 mcg;
- Żelazo 7,0 mg;
- Witamina K 75,0 mcg;
- Witamina B12 9,0 mcg;
- Chrom 50,0 mcg;
- Molibden 12,0 mcg;
- Mangan 0,4 m.
Spirulina maxima
- Białko 825 mg;
- Węglowodany 285 mg;
- Tłuszcze 43.5 mg, w tym kwas gamma-linolenowy 8.7 mg;
- Błonnik 37.5 mg;
- Wartość energetyczna 20.7 kJ (5 kcal);
- Fikocyjanina 195 mg;
- Chlorofil a 18 mg;
- Jod 27μg;
- Selen 10,5μg;
- Witamina B6 0.276 g;
- Witamina B12 2.4μg.
Spirulina właściwości i korzyści
Spirulina to niezwykle bogate źródło witamin i minerałów. Śmiało możemy nazywać ją „pożywieniem”, jako że jedna łyżka stołowa zawiera nawet 4 g białka, witaminy z grupy B: B1, B2 i B3, żelazo i witaminę A. Ponadto, Spirulina oprócz witamin oferuje minerały, takie jak potas i magnez, które są niezbędne do radzenia sobie ze stresem. Dodatkowo, ze względu na wysoką zawartość żelaza jest idealna dla osób zmagających się z anemią.
Zalecane dzienne dawkowanie Spiruliny zapewnia tylko około 20 kcal, jednak jest ona najbardziej skoncentrowanym w składniki odżywcze pożywieniem. Dlatego też kosmonauci z NASA zabierają ją ze sobą na prom kosmiczny lecąc na misję. To doskonałe źródło białka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy – zarówno te egzogenne jak i endogenne.
Chroni przed wolnymi rodnikami
Wolne rodniki mogą spowodować poważne szkody naszym komórkom, a Spirulina oferuje duże ilości przeciwutleniaczy, aby skutecznie z nimi walczyć. Głównym przeciwutleniaczem w Spirulinie jest fikocyjanina, która daje jej ciemnozielone zabarwienie. Wykazano, że skutecznie zwalcza stan zapalny na poziomie drobnoustrojowym.
Tym samym zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża poziom cholesterolu LDL i reguluje poziom cukru we krwi u cukrzyków. Już 2g dziennie Spiruliny są w stanie poprawić markery. W przypadku osób z wysokim poziomem cholesterolu już 1g Spiruliny znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Osoby przyjmujące algę Spirulina opinie mają bardzo dobre. Szczególnie podkreślają, że ważna jest przy tym regularność stosowania.
Jak wykorzystać algi Spirulina?
Spirulina jest dostępna w postaci proszku lub tabletek. Ze względu na swój specyficzny smak i zapach wiele osób ma opory, aby włączyć ją do swojej diety. Niektórzy rezygnują z niej przez stosunkowo silny smak, więc warto znać sposoby, aby go zniwelować. Oto kilka prostych sposobów jak zacząć regularnie przyjmować Spirulinę:
Spirulina jako podstawowy składnik każdego Smoothie
Wystarczy dodać około jedną łyżeczkę sproszkowanej Spiruliny do ulubionego koktajlu. W połączeniu z jogurtem, bananem, szklanką jagód i niewielką ilości wody lub mleka kokosowego jej smak nie będzie praktycznie wyczuwalny. Można też po prostu dodać Spirulinę do niesłodzonego soku owocowego lub warzywnego.
Spirulina jako dodatek do sałatek
W niewielkich ilościach Spirulina może być dodawana jako bardzo bogata w wartości odżywcze przyprawa do sałatek. Sprawdzi się zarówno w sałatkach warzywnych, owocowych, jak i mieszanych. Alternatywą może być dodanie tej algi do owsianki.
Wymień swoją multiwitaminę na Spirulinę
Jeśli regularnie zażywasz preparat multiwitaminowy, spróbuj zastąpić go Spiruliną w tabletkach. Oczywiście, jeśli przyjmujesz zalecone przez lekarza specjalne witaminy ze względu na stan zdrowia, należy skontaktować chęć zmiany. Lekarz po zapoznaniu się ze szczegółowym składem wyrazi obiektywną opinię na temat algi Spirulina. Na podstawie tej informacji powinien on też określić jaka dawka byłaby wskazana. Spirulina jako naturalna kombinacja składników odżywczych jest o wiele bardziej przyswajalna niż standardowy produkt multiwitaminowy dostępny w aptece.
Spirulina jako dodatek do Guacamole
Dlaczego by nie nadać guacamole dodatkowego zielonego koloru, a tym samym wzbogacić w składniki odżywcze? Wystarczy w blenderze, malakserze lub po prostu wymieszać widelcem 1 łyżkę (lub więcej) Spiruliny wraz z dojrzałym awokado, wyciśniętym sokiem z jednej cytryny, czosnkiem, solą i pieprzem do smaku.
Spirulina jako przyprawa do pieczonych warzyw
Wymieszać jedną łyżkę Spiruliny wraz z mieloną papryką chili, oregano lub innymi ziołami, aby stworzyć własną mieszankę przypraw.
Możliwe skutki uboczne zażywania Spiruliny
Spirulina jest powszechnie uważana za bezpieczną. Jednak należy wziąć pod uwagę następujące aspekty.
Reakcja alergiczna
Bardzo rzadko, ale niektórzy ludzie mogą mieć niewyjaśnione reakcje alergiczne na Spirulinę. W przypadku pojawienia się takich objawów jak ból głowy, świąd, wysypka alergiczna lub nudności należy przerwać stosowanie.
Warunki autoimmunologiczne
Dla osób chorujących na choroby autoimmunologiczne, taki jak toczeń, stwardnienie rozsiane (SM), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), Spirulina nie jest wskazana ze względu na fakt, że aktywuje układ odpornościowy. W takim przypadku zalecamy kontakt z lekarzem prowadzącym.
Spirulina z tarczycą
Spirulina zawierająca jod nie jest wskazana w przypadku z choroby tarczycy (zwłaszcza nadczynność tarczycy). Jednak na polskim rynku jest jedna Spirulina, która w ogóle nie zawiera jodu. Dlatego zawsze skonsultuj skład produktu z lekarzem prowadzącym.
Zobacz również: Spirulina Febico – czystość i brak jodu potwierdzona certyfikatem.
Alergia na owoce morza
Osoby, które mają alergię na owoce morza, mogą również być uczuleni na Spirulinę (zwłaszcza hodowaną w wodzie morskiej). Skonsultuj taką przypadłość z lekarzem, aby sprawdzić czy wprowadzenie Spiruliny w małych dawkach jest dla Ciebie bezpieczne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
dużo już dobrego słyszałam o spirulinie. Może więc czas jej spróbować 🙂
Bardzo ciekawe. Osobiście łykam spirulinę od czasu do czasu. Chyba czas zacząć regularnie 🙂
Trzymam się zasady, że najlepsze jest to, co naturalne 🙂
Wiele osób nie zdaje sobie z takich dobrodziejstw sprawy 🙂 a przecież warto spróbować 🙂 fajny wpis! 🙂
Pozdrawiam
Muszę spróbować, dzięki 🙂
O proszę. Ostatnio czytałam o cudownych właściwościach aloesu a tu nowe dobrodziejstwo natury.
Nie miałam pojęcia, ze jest coś takiego! Szczerze, to chyba kupię opakowanie
Warto korzystać z takich dobrodziejstw, zwłaszcza gdy o świeże owoce i warzywa coraz trudniej
Spirulina idealnie wzbogaca naszą dietę o żelazo, zatem dla osób z anemią jest niezwykle polecana.
Kiedyś kupiłam taką sprulinę w proszku – fakt, że w Lidlu. Strasznie śmierdziała czy to normalne czy to wina Lidla 🙂
Algi mają bardzo specyficzny zapach. Nie każdemu może się podobać 🙂
Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę o tym cudzie. Bardzo ciekawa alga, a raczej mikroalga. 🙂
Nigdy nie słyszałam o spirulinie, a tu się okazuje, że to takie dobrodziejstwo dla organizmu. Chyba spróbuję.
Z tego co piszesz, to jest dobry sposób na wzbogacenie swojej diety. Brakuje mi pomysłów i sposobów na dostarczanie sobie codziennie białka i wielu z powyższych witamin i minerałów, a to mogłoby załatwić sprawę. Będę musiał zastanowić się nad zakupem.