Aktualizacja: 6 grudnia 2021
Spirulina tabletki, proszek, kapsułki – czy forma suplementu może mieć wpływ na jego skuteczność? A może nie ma żadnych różnic pomiędzy efektywnością alg Spirulina przyjmowanych w różnej postaci? Przyjrzyjmy się dostępnym możliwościom i postarajmy się je zrozumieć.
Spis treści
Spirulina tabletki
Tabletki Spiruliny, a w zasadzie pastylki, ponieważ są to po prostu sprasowane na zimno algi, zwane potocznie spiruletkami to najpowszechniej stosowana forma suplementu z alg. Ich największą zaletą jest łatwość dawkowania. Wystarczy po prostu połknąć określoną ilość tabletek i… no właśnie – i trzeba liczyć na to, że układ pokarmowy samodzielnie poradzi sobie z ich rozdrobnieniem, co jest konieczne, ponieważ enzymy trawienne działają tylko na powierzchni. Zwykle nie ma z rozbiciem tabletek żadnego problemu. Już ruchy perystaltyczne przełyku robią swoje, a płynne środowisko żołądka sprzyja szybszemu rozpadowi spiruletek.
Problemem jednak mogą być tańsze suplementy, u których każda pastylka składa się w jakiejś części z substancji pomocniczych. To właśnie one ułatwiają utrzymanie kształtu. Niestety w tańszych suplementach może być ich na tyle dużo, że wtedy taka forma suplementacji mija się z celem. Warto jest więc zapłacić wyższą cenę i mieć pewność, że od sprawdzonych producentów przyjmowana Spirulina w tabletkach będzie wykazywać maksymalne działanie.
Spirulina w proszku
Problem z algami sproszkowanymi polega na tym, że są one niesmaczne. Nadają się oczywiście do przyrządzenia koktajlu czy nawet do stosowania w roli przyprawy, ale samych raczej się ich nie przyjmuje. Plusem jest, że w takiej postaci prawie każda komórka Spiruliny jest od razu dostępna dla enzymów trawiennych. Działają one przecież już na wysokości jamy ustnej, co teoretycznie zwiększa przyswajalność składników odżywczych. Jednak tylko teoretycznie, ponieważ enzymy trawienne i tak rozłożą tabletki. Spirulina w proszku, tak jak wysokiej jakości tabletki, powstaje bez dodatku substancji pomocniczych. To po prostu wysuszone algi i nic więcej, dzięki czemu nie trzeba już przyjmować kilkunastu gramów suplementu, a wystarczy najwyżej kilka do dziesięciu (w zależności od potrzeb i szczególnych zaleceń).
Zobacz również: Maska do włosów ze Spiruliną.
Spirulina w kapsułkach
Gdzieś pomiędzy proszkiem, a tabletką należałoby umieścić suplementy, w których Spirulina zamknięta jest w kapsułkach. Nie jest to nic innego, jak tylko łatwa do strawienia otoczka, wewnątrz której znajduje się proszek. Spirulina w kapsułkach jest rozwiązaniem łączącym sobie dobrą dostępność dla enzymów, znaną z suplementów w proszku, wygodną formę przyjęcia, jak w tabletkach oraz trzeci atut, wcześniej nieomawiany, czyli brak smaku. Żelatynowe kapsułki rozpuszczają się praktycznie od razu w żołądku. Dlatego w jamie ustnej nie pozostawiają posmaku charakterystycznego dla proszku czy tabletek. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ właśnie specyficzny smak jest tym, co wielu osobom przeszkadza najbardziej. Jest jednak minus takiej formy. Wegetarianie i weganie nie będą mogli przyjmować Spiruliny w kapsułkach z żelatyny. Dlatego też sprasowana Spirulina w tabletkach będzie dla nich dużo lepszym rozwiązaniem.
Podsumowanie – jaką formę Spiruliny wybrać?
Tak naprawdę to bez znaczenia. Spirulina tabletki, kapsułki czy proszek – to forma suplementu dobierana tylko i wyłącznie pod kątem własnych upodobań i potrzeb, ponieważ w każdym przypadku substancja biologicznie czynna jest dokładnie taka sama. Zakładając oczywiście, że wszystkie porównywane produkty pochodzą od sprawdzonego producenta i są wysokiej jakości.
Zobacz również: Spirulina w proszku wchłania się lepiej od tabletek – prawda czy mit?
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Ja nie jestem w stanie tego strawić 🙁
Ja dodaję w proszku do koktajli. 🙂 Praktycznie są niewyczuwalne. 🙂
Kiedyś była obecna i w moim domu. Nie zauważyłam efektów po kilku tygodniach, stad odstawiłam produkt:)
Nie dziwne jak kupiłaś jakąś taniochę. Kiedyś też kupiłam w sieciówce i dużej różnicy nie odczułam, ale postanowiłam, że spróbuję jeszcze raz z wysokiej jakości spiruliną. Poszukałam takiej i uwierz mi, warto bylo.
Nigdy o tym nie słyszałam i nie brałam, ale jeśli już miałabym się na coś zdecydować byłyby to chyba tabletki 🙂
U mnie w tym momencie co najwyżej suplementy witaminowe dla karmiących mam wchodzą w grę 🙂
wygląda na to, że najbardziej popularna jest wersja sproszkowana.
Od zawsze stosuje ta w proszku sprawdze tez reszte
Hmm, od zawsze używam tylko formy sproszkowanej i przyznam, że nawet nie zastanawiałam się, czy forma może wpływać na działanie 🙂
Do tej pory zawsze brałam spirulinę w proszku 🙂
Aktualnei testuję spirulnię w proszku, zobacyzmy efekty
Lubię dodawać spirulinę do koktajli i smoothies 🙂