Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2025

Spirulina na wypadające włosySpirulina na wypadające włosy to suplement diety o naturalnym pochodzeniu, którego systematyczne przyjmowanie nie tylko wesprze kondycję skóry i włosów, ale i poprawi ogólne zdrowie organizmu. Jest bezpieczną algą, którą można przyjmować długoterminowo, także w przypadku dzieci. Ważne, aby wybrać produkt najlepszej jakości, która potwierdzona jest badaniami i certyfikatami.

Spirulina na wypadające włosy – działanie

Dzięki wysokiej zawartości białka, witamin (zwłaszcza witamin z grupy B i witaminy E) oraz minerałów takich jak m.in. cynk, selen, żelazo czy krzem, Spirulina może wzmacniać cebulki włosów, poprawiać ich strukturę i stymulować wzrost. Zarówno tempo wzrastania włosów, jak i ich wypadanie, są uwarunkowane stopniem odżywienia i zdrowiem cebulek włosów, w których znajdują się mieszki włosowe. W tym miejscu łodyga włosa czerpie wszystkie składniki odżywcze.

Warto też zaznaczyć, że włosy składają się głównie z keratyny, rodzaju białka. Spirulina dostarcza wysokiej jakości pełnowartościowego białka, zbudowanego z niemal wszystkich niezbędnych aminokwasów, które wspiera odbudowę i wzmocnienie włosów. Dodatkowo, alga ta zawiera antyoksydanty (np. beta-karoten, fikocyjanina), które pomagają neutralizować stres oksydacyjny, obniżając tym samym uszkodzenia mieszków włosowych. Co istotne, Spirulina odżywia też całą skórę głowy. W znaczącym stopniu może zmniejszać to wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Spirulina na wypadające włosy – jak stosować?

Spirulinę (celem zmniejszania wypadania włosów) można stosować na 2 podstawowe sposoby. Po pierwsze jest to rekomendowany naturalny suplement diety. Przyjmuje się ją więc każdego dnia w dawce zaleconej przez producenta, po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. To bardzo dobry sposób na wspieranie urody. Powinien być wręcz podstawą pielęgnacji skóry i włosów, ponieważ nic nie jest w stanie w tak dużym stopniu dostarczyć organizmowi składników odżywczych, co starannie dobrana suplementacja. W celu uzyskania najlepszych efektów, należy prowadzić ją systematycznie i długoterminowo – nawet przez kilka miesięcy.

Spirulina dostępna jest jako Spirulina w tabletkach (idealne rozwiązanie suplementacyjne, ponieważ omija się charakterystyczny smak i zapach tej algi, które nie każdemu może odpowiadać oraz jest szybkie i komfortowe), a także jako Spirulina w proszku (można ją suplementować poprzez dodawanie do owsianek, smoothies, koktajlów, soków lub po prostu mieszając z wodą, a dodatkowo można stosować do przyrządzania domowych, naturalnych kosmetyków).

Spirulina bioalgi

Spirulina z certyfikatem – badanie zlecone przez BIOALGI Sp. z o.o. niezależnemu, akredytowanemu laboratorium badawczemu i przeprowadzone przez J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Certyfikat Spiruliny bioalgi do wglądu tutaj: Spirulina – badanie (certyfikat).

Drugim sposobem stosowania Spiruliny na wypadające włosy jest wspomniane przyrządzanie z niej kosmetyków aplikowanych bezpośrednio na włosy i skórę głowy, jako maseczka spirulinowa. Podstawowy przepis obejmuje zmieszanie proszku Spiruliny z wodą w proporcjach 1:1 lub 2:1 (z przewagą dla wody). Alternatywnie, wodę można zastąpić naturalnym miodem, kefirem, maślanką lub innym naturalnym płynnym czy półpłynnym produktem. Można też wzbogacić maseczkę kilkoma kroplami oleju roślinnego tłoczonego na zimno, dobranego do porowatości włosów. Maseczkę nakładamy zazwyczaj na ¾ długości włosów na około 20-30 minut, po czym dokładnie spłukujemy i myjemy włosy. Można też aplikować ją na skórę głowy, jednak wówczas na znacznie krótszy czas (wystarczy kilka minut).

Czy Spirulina na wypadające włosy jest skuteczna?

Spirulina to jeden z najskuteczniejszych suplementów diety i naturalnych kosmetyków, którego działanie zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi. Potwierdzają to również osoby, które miały okazję samodzielnie wypróbować tą algę w celach zarówno kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Jest ona skuteczna pod warunkiem, że:

  • będzie mieć wysoką jakość – Spirulina musi pochodzić z czystych wód, dzięki czemu będzie mieć pełen, wartościowy skład. Dodatkowo warto, aby przeszła kluczowe badania potwierdzające jej jakość, czystość i bezpieczeństwo;
  • będzie stosowana systematycznie i zgodnie z metodyką;
  • zostaną wykluczone przeciwwskazania do jej stosowania (np. alergia przy suplementacji oraz uszkodzenia skóry przy nakładaniu maseczki na skórę głowy).

Jeżeli Spirulina pochodzi ona od sprawdzonego producenta, specjalizującego się w hodowli alg, wówczas bez obaw można wprowadzić ją do swojej codziennej diety i pielęgnacji.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami