Aktualizacja: 27 grudnia 2021
Wybór właściwego preparatu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności suplementacji. Jednak dla wielu osób nie jest jasne, na co należy zwracać uwagę przy wyborze preparatu. Na przykładzie alg Spirulina wytłumaczymy kilka najważniejszych punktów.
Postać Spiruliny
Spirulina może być przyjmowana w postaci prasowanych tabletek niepowlekanych. Są one zdecydowanie najwygodniejsze w użyciu. Drugim wyborem może być proszek – to ten sam preparat, ale nieprasowany. Przyjmując Spirulinę w tej postaci musimy się liczyć z charakterystycznym smakiem i zapachem, do którego jednak można się przyzwyczaić. Gdzieś pośrodku znajdują się kapsułki – proszek zamknięty jest w kapsułce, która rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu w ustach nie pozostaje posmak algi.
Zobacz również: Spirulina w tabletkach.
Marka
Przy wyborze suplementów diety marka produktu ma duże znaczenie. Kiedy kupujecie Państwo leki, zwracacie uwagę na nazwę substancji czynnej i jej ilość, aby mieć pewność, że specyfiki są identyczne. Suplementy identyczne nie są, zwłaszcza te naturalne, a ich skład nigdy nie jest tak precyzyjnie zbadany, jak skład leków. Dlatego ważne jest żeby wybierać preparaty znanych i cenionych marek. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby robić z siebie królika doświadczalnego. Jest wielu uznanych i sprawdzonych producentów. Dlatego do suplementów nieznanych firm należy podchodzić z dozą ostrożności i zweryfikować, jeśli jest to możliwe, czy produkt jest dobrej jakości.
Obróbka
Spirulinę często określa się mianem algi ze względu na funkcjonującą jeszcze do nie dawna klasyfikację. Jednak według nowszej taksonomii Spirulina należy do grupy sinic, zaliczanych do prokariotów. Ich obróbka przed spożyciem nie jest wymagana, jak ma to miejsce np. w przypadku algi Chlorella.
Komórki alg są niestrawne, dokładnie tak samo, jak wszystkie komórki roślinne, ponieważ mają ścianę komórkową, do której trawienia nie nadaje się żaden ludzki enzym. Dlatego przede wszystkim trzeba wybrać preparat, w którym komórki algi zostały perforowane. Patent na to ma raptem kilka firm, przy czym poszczególne metody różnią się skutecznością. Powiedzmy to jednak wprost – jeśli ściana algi nie jest z rozerwaną ścianą komórkową, to po prostu nie ma możliwości, żeby suplement działał w 100%. Może trochę nadtrawią go bakterie jelitowe, ale jest to na tyle, aby sprostać potrzebom organizmu.
Zobacz również: Chlorella – właściwości i opinie.
Źródło
Spirulina musi pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Kiepskie warunki przechowywania mogą spowodować rozpad, niektórych potencjalnie korzystnych substancji chemicznych, dlatego nie kupuje się suplementów w hipermarketach, czy na targowiskach. Najbezpieczniej jest kupić Spirulinę w specjalizujących się – i co najważniejsze sprawdzonych – sklepach z naturalnymi suplementami diety.
Data ważności
Spirulina to suplement naturalny i mimo zachowania najwyższych standardów sanitarnych przez producenta, posiada swoją datę ważności. Podyktowane jest to choćby zawartością kwasów tłuszczowych, które wpływają na termin przydatności do spożycia. Średnia data ważności Spiruliny to około 3 lata. Podczas zakupów warto policzyć na jak długo wg zalecanej dawki wystarczy preparatu, dodać do tego niewielki zapas czasu i w ten sposób sprawdzić czy produkt się nie przeterminuje.
Podsumowanie
Podsumowując, suplementy diety warto kupować u sprawdzonych i godnych zaufania dystrybutorów. Produkty takie są przebadane i bezpieczne, mają gwarancję jakości i bez obaw można je przyjmować.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zostaw komentarz