Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 października 2024

Spirulina i jej zastosowanie przy tarczycySpirulina jest popularnym suplementem diety, ale osoby z chorobami endokrynologicznymi, zwłaszcza tarczycy, muszą być ostrożne w jej stosowaniu. W schorzeniach takich jak choroba Hashimoto, nawet śladowe ilości jodu mogą zaburzać równowagę hormonalną. Dlatego dobrej jakości Spirulina, dzięki kontrolowanej zawartości jodu, może być bezpieczniejszą opcją.

Spirulina i jej zastosowanie przy tarczycy

Spirulina to jeden z popularniejszych suplementów diety, uznawany za bezpieczny w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Jednym z powodów, dla których suplementacja diety może być niemożliwa, są choroby układu endokrynologicznego. Gruczoły wydzielania wewnętrznego są bowiem bardzo czułe nawet na śladowe ilości wybranych pierwiastków lub minerałów. Jest to szczególnie widoczne w stanach chorobowych, gdzie równowaga hormonalna jest naruszona, a suplementacja zamiast pomóc, mogłaby zaszkodzić. Tak jest między innymi w przypadku chorób związanych z tarczycą, w tym w chorobie Hashimoto, która jest dość powszechna i wyklucza stosowanie suplementów diety z nieoznaczonym ilościowo jodem. W tym kontekście Spirulina platensis może stanowić rozwiązanie problemu, ponieważ pochodzi z wód słodkich i jest naturalnie wolna od jodu. Dzięki temu może być stosowana przez osoby z chorobami tarczycy, w tym Hashimoto, umożliwiając im uzupełnienie diety w cenne składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy i minerały, bez ryzyka wpływu na funkcjonowanie gruczołów.

Dodatkowo Spirulina bogata jest w naturalne antyoksydanty wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, co jest szczególnie istotne w stanach zapalnych związanych z chorobami tarczycy. Stres oksydacyjny może nasilać procesy zapalne i przyczyniać się do uszkodzenia tkanek.

Spirulina a choroba Hashimoto

Spirulina platensis (Spirulina słodkowodna) jest jednym z nielicznych naturalnych suplementów diety, które są wolne od jodu. Zawartość tego pierwiastka w takich preparatach jest bezpieczna i nie wywołuje reakcji ani ze strony samej tarczycy, ani gruczołów przytarczycznych, które są szczególnie wrażliwe na zmiany stężenia, ponieważ jod jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycowych. Spirulina, zwłaszcza ta oferowana przez bioalgi, nie zawiera jodu, co oznacza, że można ją bezpiecznie stosować nie tylko w chorobie Hashimoto, ale także w innych jednostkach chorobowych tarczycy. Poza Hashimoto, słodkowodna Spirulina może być przyjmowana w większości przypadków, m.in. w chorobie Gravesa-Basedowa, a także w stanach związanych z niedoczynnością tarczycy i nadczynnością tarczycy, jak również w innych problemach dotyczących tarczycy lub przytarczyc.

Która Spirulina jest najlepsza?

Najważniejsze jest wybieranie Spiruliny od sprawdzonych i rzetelnych producentów, którzy są na rynku od lat, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że opis na etykiecie dokładnie odzwierciedla skład i zawartość suplementu. Warto zwrócić uwagę na analizę mikrobiologiczną produktu. Powinna ona zawierać informację o ilościowej zawartości jodu, najlepiej zerowej, jak to ma miejsce w przypadku Spiruliny bioalgi, której jakość została potwierdzona badaniami. Firma ta od lat cieszy się zaufaniem konsumentów, oferując Spirulinę o wysokiej czystości i bezpiecznej zawartości jodu, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami tarczycy. Wybór sprawdzonego producenta, takiego jak bioalgi, to pewność bezpieczeństwa i skuteczności suplementacji.

Spirulina słodkowodna a morska

Algi morskie zawierają jod, ponieważ występują w wodach słonowodnych, gdzie jego poziom jest naturalnie wyższy. Natomiast Spirulina pozyskiwana z wód słodkich nie zawiera jodu lub ma go w znikomej ilości, co czyni ją bezpieczniejszym wyborem dla osób z chorobami tarczycy, takimi jak Hashimoto.

Czy suplementacja Spiruliny jest bezpieczna?

W przypadku dotychczas przeprowadzonych badaniach naukowych, nie stwierdzono w jakimkolwiek stopniu szkodliwości suplementacji algą Spirulina przy chorobie Hashimoto. Oczywiście należy uzupełniać dietę z zachowaniem rozsądku. Dla pewności, szczególnie w przypadku stanów chorobowych, przed podjęciem suplementacji należy zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Doradzi on najlepszy sposób uzupełnienia diety lub wskaże konkretne przeciwwskazania.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami