Aktualizacja: 26 września 2022
Spirulina od pewnego czasu jest bardzo popularna wśród sportowców, którzy oczekują szybkiego przyrostu czystej masy mięśniowej. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie w sporcie wyczynowym i amatorskim. Warto bliżej przyjrzeć się temu suplementowi pod kątem możliwości jakie daje i wpływu działań na organizm sportowca.
Białko przede wszystkim
Należy zacząć od tego, że Spirulina składa się w ogromnej części z białek. Te z kolei zawierają komplet aminokwasów, wliczając w to na przykład tryptofan i cysteinę, których prawie nie ma w białkach roślinnych, za to suplementuje się je często syntetycznymi preparatami o niezbyt dużej przyswajalności. Spirulina dostarcza sporych ilości łatwo przyswajalnych białek, których aminokwasy po strawieniu świetnie nadają się do budowy mięśni szkieletowych i nie tylko. Jest to więc suplement zalecany dla kulturystów i osób, którym zależy na budowie czystej masy mięśniowej, a nie tylko siły.
Zobacz również: Spirulina – większe mięśnie i szybsza regeneracja.
Uwaga na wolne rodniki
W czasie podwyższonego wysiłku fizycznego przyspiesza się metabolizm w mięśniach, a więc spalane jest więcej glukozy i kwasów tłuszczowych. Podczas tego procesu wydziela się spora ilość wolnych rodników o potencjalnie niebezpiecznym działaniu. Szczególnie u osób, które ćwiczą bez odpowiednio przygotowanej diety i u sportowców dopiero zaczynających sesje treningowe wzrost stężenia utleniaczy w organizmie jest skokowy i zwykle pozostaje nieskompensowany, ponieważ naturalne siły obronne organizmu nie są odpowiednio przygotowane.
Spirulina dostarcza pewnej ilości antyoksydantów w gotowej do działania postaci. Nie jest to zwykle ilość sama w sobie wystarczająca, ale wspólnie z siłami biologicznymi organizmu jest na tyle duża, że daje radę dezaktywować wszystkie wolne rodniki wytworzone w trakcie treningu. Zaleca się zatem suplementy z algi Spirulina osobom, które dopiero zaczynają sesje treningowe lub podnoszą ich aktywność. Przyda się także sportowcom, którzy swój trening kontynuują regularnie, nawet kiedy organizm przyzwyczai się do wysiłku. Oczywiście suplementacja jest dodatkowa do odpowiedniej diety skierowanej na typ i intensywność wysiłku fizycznego. Prawidłowe odżywianie powinno pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i przeciwutleniacze, a suplementacja jedynie przyśpieszać proces regeneracji po treningu oraz uzupełnić ewentualne braki w witaminy, minerały i inne niezbędne składniki. Przewagą naturalnych suplementów diety nad syntetycznymi jest znacznie wyższa biodostępność – czyli łatwiejsze wchłanianie przez organizm.
Dlaczego Spirulina, a nie czyste syntetyki?
W zasadzie pytanie zawiera już odpowiedź. Nie syntetyki, ponieważ obciążają one wątrobę, a poza tym większość syntetycznych związków podana w postaci czystej nie działa tak korzystnie, jak nawet mniejsza ilość takich samych cząstek pochodzenia naturalnego, przyjęta wraz ze związkami towarzyszącymi. Białka syntetyczne wchłaniają się 3-9 razy słabiej niż białka z suplementów naturalnych takich jak Spirulina. Przy tym kilkakrotnie silniej oddziałując negatywnie na wątrobę, trzustkę lub nerki.
Sport to zdrowie, o ile własną decyzją tego zdrowia się nie zrujnuje. Nie warto sięgać po syntetyki, skoro w podobnej cenie można kupić lepszy suplement naturalny. Jeśli więc zachodzi potrzeba suplementowania diety podczas treningu, warto robić to z głową, bo tylko wtedy można osiągnąć idealne wyniki w sporcie.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Bardzo ciekawy artykuł, na pewno postaram się namówić męża na przeczytanie go, ponieważ przydadzą mu się takie informacje, zwłaszcza że jego postanowieniem noworocznym jest chodzenie na siłownie i zadbanie o rzeźbę ciała.
Muszę w końcu spróbować tej spiruliny 🙂
Nigdy nie słyszałam o spirulinie, ale generalnie mam niewielką wiedzę w tym temacie.
Dobrze wiedzieć. Sama ze spiruliną nie miałam dotąd do czynienia, a okazuje się, że białka w diecie mam za mało.
Podrzucę ten post mężowi. To coś dla niego.
Słyszałam o spirulinie już wiele dobrego, ale sama jeszcze nie próbowałam.
Biorę spirulinę i wiem, że jest mega zdrowa. Ale, że działa na przyrost masy mięśniowej to nie wiedziałam 🙂