Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 lutego 2025

Maska algowa ze SpirulinąMaska algowa ze Spiruliną jest jedną z najczęściej wykorzystywanych, naturalnych produktów kosmetycznych – zarówno wykonywanych samodzielnie w domu, jak i drogeryjnych. Algi stanowią bowiem źródło cennych substancji odżywczych, zwłaszcza związków mineralnych, które znajdują się w wodach ich wzrastania. Po nałożeniu na skórę lub włosy mają tendencję do przenikania do nich i odżywiania ich. Dodatkowo takie maseczki są w pełni naturalne, co zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Maska algowa ze Spiruliną – receptura

Istnieje wiele przepisów na maskę algową ze Spiruliną. Najprostszy obejmuje jednak złączenie sproszkowanej algi (bez problemu można kupić Spirulinę w proszku, który nadaje się zarówno jako kosmetyk, jak i suplement diety) z wodą mineralną. Wówczas wszystkie korzyści czerpie się właśnie z algi, woda zaś nadaje maseczce odpowiednią konsystencję. Jeśli dodamy więcej wody, produkt będzie rzadszy, jeśli zaś mniej zagęścimy go. Wszystko zależy więc od naszych indywidualnych preferencji.

Jeżeli natomiast chcemy urozmaicić maskę i oprócz walorów Spiruliny wykorzystać też właściwości innych naturalnych produktów, Spirulinę w proszku można zmieszać z naturalnym miodem pszczelim, olejkami roślinnymi dobranymi do porowatości i potrzeb włosów, kefirem, jogurtem naturalnym, maślanką, drożdżami, żółtkiem jajka lub innymi składnikami, tak często wykorzystywanymi w kosmetologii. Najlepiej jednak postawić na prostotę składu. Bardzo dobrze sprawdzi się:

  • połączenie Spiruliny w proszku z żółtkiem jaja i suchymi drożdżami rozpuszczonymi w odrobinie ciepłej wody;
  • połączenie Spiruliny w proszku z kefirem;
  • połączenie Spiruliny z wodą i olejkiem naturalnym dobranym do porowatości włosów.

Tutaj nie sprawdzi się zasada, że im więcej, tym lepiej, ponieważ sama Spirulina zawiera w swoim składzie dużą ilość witamin, minerałów i innych, niezbędnych dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Maska algowa ze Spiruliną – działanie

Tego rodzaju maska algowa wykazuje wszechstronne, wielokierunkowe działanie. Jeśli będziemy ją nakładać na skórę twarzy lub całego ciała, intensywnie ją odżywi i zregeneruje. Stanie się miękka, poprawi się jej ukrwienie i odżywienie, co przełoży się na ogólną kondycję i wygląd. Taka maseczka zmniejsza zaczerwienienia, redukuje rozszerzone naczynka oraz może zmniejszać widoczność rozstępów i cellulitu. W szczególności jeśli jej aplikacja zostanie połączona z wcześniejszym szczotkowaniem ciała na sucho. Wskazaniem do stosowania maseczki algowej jest przede wszystkim skóra sucha, zniszczona, dojrzała oraz problematyczna. Jednakże możemy dowolnie ją dostosowywać do potrzeb skóry, bazując na pozostałych jej składnikach. Wystarczy do Spiruliny dodać kefir lub maślankę, aby uzyskać produkt o bogatej zawartości probiotyków. Te zaś są potrzebne każdemu rodzajowi skóry. Z kolei jeśli dodamy do niej olejek z czarnuszki siewnej, uzyskamy produkt o działaniu przeciwalergicznym oraz przeciwbakteryjnym idealny do pielęgnacji cery trądzikowej.

Maska algowa ze Spiruliną może być z powodzeniem aplikowana na włosy. Jest wówczas dedykowana zwłaszcza włosom wysokoporowatym. Wygładza je, nadaje im blasku i elastyczności. Jednocześnie tworzy na ich powierzchni barierę ochronną, która zabezpiecza łodygi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy silny wiatr. Aby uzyskać oczekiwane efekty (bez względu na to czy produkt jest stosowany na skórę czy włosy) należy zachować systematyczność w swoich działaniach przez dłuższy okres czasu. Maseczkę algową ze Spiruliną aplikujemy 1-2 razy w tygodniu na około 15 minut. Regularność jest ważna w przypadku każdego typu naturalnych kosmetyków.

Maska algowa ze Spiruliną – przeciwwskazania

Tak naprawdę jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania maski algowej ze Spiruliną na skórę jest alergia na algi. Można to sprawdzić, wykonując próbę uczuleniową na zgięciu łokcia, czyli nakładając tam odrobinę przyrządzonej maseczki i pozostawiając na pół godziny. Po tym czasie produkt należy spłukać ciepłą wodą i sprawdza reakcję skóry. Maseczki nie nakładamy też na świeże rany i aktywne infekcje, np. opryszczkowe.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fenert B., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodziny Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  2. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Cheong S., Kim M., Sok D., Spirulina prevents atherosclerosis by reducing hypercholesterolemia in rabbits fed a high-cholesterol die, J Nutr Sci Vitaminol, 1/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami