Maseczka ze Spiruliny na przebarwienia może realnie rozjaśnić nadmiernie napigmentowane miejsca, przywrócić skórze jednolity koloryt i jednocześnie ją zregenerować. Wszystko zależy jednak od tego, co spowodowało przebarwienia. Należy bowiem wiedzieć, że u niektórych nie obędzie się bez profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych, u innych zaś nawet one nie będą wystarczające.
Spis treści
Spirulina – co to jest?
Spirulina to popularna, jednokomórkowa mikroalga hodowana w wodach słodkich lub słonych, a jej środowisko wpływa na dokładny skład algi, zwłaszcza w kontekście składników mineralnych. Zaliczana jest do grona sinic, cyjanobakterii. Jest niezwykle bogata w pełnowartościowe białko, które stanowi aż 70% jej całej masy, a także antyoksydanty, błonnik czy NNKT. Spirulinę zalicza się do suplementów diety bezpiecznych i efektywnych, dlatego stosować ją mogą kobiety ciężarne, a nawet dzieci. Dla najlepszych efektów należy pamiętać o systematycznym spożyciu Spiruliny, podobnie jak rekomenduje się to przy wielu innych suplementach pochodzenia naturalnego. Ostatnimi czasy rośnie zainteresowanie Spiruliną jako preparatem kosmetycznym nakładanym bezpośrednio na skórę i włosy. Aby wykorzystanie jej w codziennej pielęgnacji było wygodne, najlepiej sięgać po Spirulinę w proszku.
Co to są przebarwienia?
Przebarwienia nazywane są również zmianami hiperpigmentacyjnymi. Są odgraniczone od okolicznej skóry, a mogą być zarówno ciemniejsze, jak i jaśniejsze od niej. W pierwszym przypadku wiążą się z nadmierną, miejscową produkcją melaniny, naturalnego barwnika skóry. W drugim przypadku zaś wynikać mogą z nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UV, rozdrapywania zmian trądzikowych lub z chorób przewlekłych, takich jak np. bielactwo. Przebarwienia można rozjaśniać domowymi metodami, jak również profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach dermatologiczny i kosmetologicznych. Nie generują dolegliwości bólowych czy fizycznego dyskomfortu – są jedynie defektem estetycznym. Szczególnie jeśli pojawiają się w obrębie twarzy.
Jak rozjaśnić przebarwienia?
Celem zmniejszania widoczności przebarwień coraz więcej osób sięga po naturalne, sprawdzone i bezpieczne metody. Jedną z nich są algi, takie jak np. Chlorella czy Spirulina. Udowodniono, że Spirulina reguluje wydzielanie sebum, silnie odżywia skórę dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wzmacniając jej barierę hydrolipidową. Działanie to zostało niejednokrotnie potwierdzone.
Spirulina na przebarwienia – działanie
W jaki sposób Spirulina może rozjaśniać przebarwienia na skórze? Przede wszystkim przez to, że dostarczając jej składników odżywczych wpływa na krążenie krwi w skórze i wyrównanie jej kolorytu. Takie działanie ma zwłaszcza witamina C, będąca bardzo silnym antyoksydantem. Ponadto Spirulina działa regenerująco, co może wspierać usuwanie zanieczyszczeń i poprawiać kolorytu skóry. Jeśli Spirulina zostanie zastosowana w formie peelingu, likwidacja lub zmniejszanie widoczności przebarwień skupia się w dużej mierze na złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka, która często jest przebarwiona. Wszystko zależy od tego, co było dokładną przyczyną przebarwień występujących u pacjenta.
Maseczka ze Spiruliny – przepis
Aby przyrządzić domową maseczkę na przebarwienia bazująca na Spirulinie, tak naprawdę wystarczy zmieszać ją z wodą w proporcji 1:2. Przykładowo miesza się 1 łyżeczkę Spiruliny z 2 łyżeczkami wody. Po dokładnym połączeniu składników powinna powstać gęsta papka. Jej konsystencję można zmieniać poprzez dolewanie wody, jednak gęstsze maseczki są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie spływają po skórze na szyję i dekolt. Taka maseczka ma znacznie więcej właściwości – odżywia, nawilża, regeneruje, chroni.
Aby uzyskać jeszcze intensywniejszy efekt rozjaśniający i przywracający skórze koloryt, do podstawowych, wyżej wymienionych składników warto dodać inne, także pochodzenia naturalnego o podobnym działaniu. Świetnie sprawdzą się choćby: witamina C w proszku, sok z cytryny, olejek cytrynowy, olejek herbaciany, olejek z czarnuszki siewnej, Chlorella. Zamiast wody możemy użyć natomiast gęstego kefiru, który jest bogaty w probiotyki i tym samym dodatkowo korzystnie wpłynie na pH skóry.
Na poniższym filmie prezentujemy jak w prosty i szybki sposób przygotować domową maseczkę ze Spiruliny:
Maseczka ze Spiruliny na przebarwienia – jak stosować?
Gotową maseczkę nakłada się na skórę twarzy (lub innego miejsca na ciele) na około 15 minut. Ważne, aby skora została wcześniej oczyszczona z makijażu i brudu, najlepiej najpierw za pomocą płynu do demakijażu, a następnie za pomocą pianki myjącej (lub żelu). Po upłynięciu wskazanego czasu produkt dokładnie zmywa się ciepłą wodą. Dla najlepszych efektów należy stosować taką maseczkę 1-2 razy w tygodniu, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry.
Na poniższym filmie pokazujemy w jaki sposób nakładać maseczkę ze Spiruliny:
Spirulinowa maseczka skutecznie wyrównuje koloryt skóry i redukuje przebarwienia, przy regularnym stosowaniu 1-2 razy w tygodniu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Costa J., Colla L., Filho P., Kabke K., Weber A., Modelling of Spirulina platensis growth in fresh water using response surface methodology, World Journal of Microbiology & Biotechnology, 18/2002.
- Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
Zostaw komentarz